Tiskařské stroje centrálních bank bude slyšet až na Marsu. Tuto investici musíte mít!

| redakce

Albert Edwards je tak trochu medvěd, který maluje čerty na zeď. Už léta pochybuje o trvalosti řešení poslední velké finanční krize z dílny centrálních bank (nulové sazby, kvantitativní uvolňování). Až "to praskne" a ukáže se, že léčba levnými penězi vyvolává závislost a potřebu dalších peněz, bude podle něj mít zlato v portfoliu obrovský smysl.

Takoví medvědi jako Edwards mají jednu výhodu - když budou dost dlouho trvat na svém pesimistickém scénáři, velice pravděpodobně se dočkají jeho naplnění.

"Stále se mi velice líbí zlato, i když se jeho cena společně s dalšími cenami komodit svezla ještě níže," píše Edwards. Poslední velká zlatá rally přitom byla jako z učebnice - extrémně nízké sazby a závěje levných peněz na trzích vyvolávaly strach z inflace a zlato jako uchovatel hodnoty získávalo na ceně.

Od té doby ale přišel propad o zhruba 40 % z úrovní okolo 1 900 USD za trojskou unci na méně než 1 100 USD. A nemůže za to jen posilující dolar, který v době evropské dluhové krize a monstrózního programu odkupů aktiv v Japonsku potvrzoval pověst bezpečného přístavu. I v dalších měnách zlato oslabilo o desítky procent.

"Západní centrální banky podle mě zadělaly na ještě větší krizi, než byla ta v letech 2007-2009," věří Edwards. "Tentokrát ale krize začne v situaci, kdy budou úrokové sazby extrémně nízko. Obrovské fiskální deficity povedou k jedinému - tiskařské stroje se rozjedou tak, že budou slyšet až na Marsu. A v takové situaci zlato nemá konkurenci."

Mnohdy kontroverzní a provokující analytik svůj výhled doplňuje o standardní víru všech, jejichž sázka delší dobu nevychází. "Dlouhodobý pokles je nakonec vždy jen přípravou na strmý růst," píše Edwards a ilustruje tuto naději zlatých býků grafem ze 70. let. Asi by se našla řada případů, kde tato "logika" zklamala, odmítání slepé víry v ekonomické oživení na základech vysypaných novými penězi je ale minimálně inspirativní, když ne přímo namístě.

Vývoj ceny zlata v 70. letech

Zdroj: Société Générale

reklama
reklama