Přijde newyorský Fed o výsadní postavení v americké měnové politice?

| redakce

Pokud se guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová na někoho může stoprocentně spolehnout, pak na šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho. Obzvláště silné je toto spojenectví v měnovém výboru centrální banky. Ne všem je ale výsadní postavení newyorského Fedu a jeho prezidenta po chuti.

Šéf newyorské pobočky americké centrální banky má v současnosti stálé místo v měnovém výboru Fedu, zatímco prezidenti ostatních poboček banky v FOMC pravidelně "rotují". Měnový výbor je přitom klíčovým orgánem Fedu, protože rozhoduje o nastavení měnové politiky včetně úrokových sazeb.

Republikánští zástupci ve Výboru pro finanční služby při Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu ale chtějí dosavadním zvyklostem učinit přítrž. Rozhodli se, že newyorské pobočce Fedu stálé místo v FOMC vezmou.

S návrhem na zrušení stálého místa šéfa newyorské pobočky Fedu v FOMC přišel republikán Bill Huizenga. Návrh počítá s tím, že by se v měnovém výboru pravidelně střídali zástupci všech oblastních poboček americké centrální banky. V sudých letech by tak do FOMC zástupce vysílaly některé z poboček Fedu v Clevelandu, Atlantě, St. Louis, Kansasu, San Franciscu a New Yorku a v lichých některé z poboček banky v Bostonu, Philadelphii, Richmondu, Minneapolisu, Chicagu a Dallasu.

Zlé jazyky tvrdí, že je snaha nabourat zavedené zvyklosti Fedu jen pokračováním sporu mezi centrální bankou vedenou aktuálně Janet Yellenovou a částí amerických kongresmanů, kteří nemohou skousnout roli centrální banky v americkém finančním systému.

Janet Yellenovou samozřejmě možnost zrušení stálého místa šéfa newyorského Fedu v FOMC příliš netěší. Současný prezident této pobočky centrální banky William Dudley je totiž významným spojencem Yellenové v otázkách nastavení měnové politiky.

Zrušení stálého místa prezidenta newyorského Fedu v FOMC ale není to jediné, čeho chce Huizenga dosáhnout. Současně navrhuje, aby došlo k posílení auditorských pravomocí Vládního účetního úřadu (GAO). To samozřejmě Fed razantně odmítá s tím, že by důsledkem takového kroku bylo kritické oslabení nezávislosti Fedu.

Zdroj: The Daily Bell

reklama
reklama