Investice: Nemůžete jen nakoupit a čekat

| redakce

Heather Pelant, šéfka oddělení osobních investic v BlackRock, zdůrazňuje, jak důležité je pravidelně kontrolovat investice. Jen tak budete podle ní dobře připraveni na velké okamžiky na trzích i ve svém životě.

Život se mění a ruku v ruce s ním by se měl měnit i váš investiční plán. Cesta k úspěchu vede přes pravidelnou kontrolu investic a rebalancování. Vytvořte si návyk, stejný jako když si čistíte zuby. I vaše investiční portfolio potřebuje dohled a péči.

Vzpomeňte si na okamžik, kdy jste si založili investiční účet a začali spořit na důchod. A nyní se zamyslete, co všechno se od té doby ve vašem životě změnilo. Vstoupili jste do manželství? Koupili si dům? Založili jste rodinu? Děti už odrostly a připravují se na vysokou? Právě se chystáte na radikální zlom ve své kariéře, pro který budete potřebovat vstupní kapitál?

A nyní si zodpovězte otázku, zda vašim aktuálním cílům odpovídá také vás investiční plán.

V loňském vydání Global Investor Pulse Survey bylo odhaleno, že investoři, kteří nashromáždili více než 2,5krát vyšší úspory ve srovnání s ostatními Američany, neinvestovali tak, že by jen nakoupili a na portfolio "zapomněli". Naopak, neustále podnikali kroky, jimiž přizpůsobovali portfolio investičnímu plánu měnícímu se na základě vývoje na trzích a podle životních potřeb.

Následující tři finanční návyky mají úspěšní investoři společné:

- Pravidelně kontrolují své finance. Zkoumají všechny investiční výkazy alespoň jednou za rok a ověřují, zda získávají očekávaný výnos, kolik zaplatili na poplatcích a daních, kolik peněz leží ladem na nízkoúročených bankovních účtech nebo zda dostatečně diverzifikují napříč třídami aktiv, trhy a sektory. Přemýšlejí o tom, zda není potřeba zainvestovat více nebo změnit rozložení portfolia tak, aby opět plnilo požadované cíle.

- Věnují čas sběru informací. Šéf BlackRock Larry Fink povzbuzuje všechny investory, aby se stali "studenty trhu", sledovali dění na trzích a hledali nezávislé informace o tom, co se děje v důležitých ekonomikách.

- Využívají finanční poradenství. Úspěšní investoři mají důvěryhodné investiční poradce. Pokud si nechcete poradce platit, využijte alespoň on-line platformy, které vám pomohou rozhodnout se, kam investovat úspory přesně podle vašeho životního stylu a cílů.

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama