Zpátky v TOP 10: Jsou akcie JPMorgan, Wells Fargo a Berkshire Hathaway symbolem nové důvěry v americký finanční sektor?

| redakce

Největší americké finanční společnosti se v době dominance technologických obrů vracejí na akciové výsluní. JPMorgan tento týden v tichosti svou tržní kapitalizací předehnala Procter & Gamble a řetězec Wal-Mart a vrátila se do desítky největších tržních kapitalizací na amerických burzách. V té má finanční sektor díky Wells Fargo a Buffettově Berkshire Hathaway hned tři zástupce, poprvé od roku 2006.

Obnovená síla amerických finančních akcií, především těch největších (mega caps), ukazuje, že se americká ekonomika oklepala z nejhlubší krize za několik desítek let. Zatímco celý sektor financí stále ještě zaostává za dřívější slávou, největší banky jsou opět při síle. jejich zisky rostou pětkrát rychleji než zisky v rámci celého indexu S&P 500. Letos by měly vzrůst v celém finančním odvětví o 5,7 %.

Sektor financí zaujímá v indexu S&P 500 aktuálně váhu 16,8 %. V době vrcholu celého odvětví v roce 2006 to bylo 22 %. "Velké, diverzifikované finanční společnosti hrají na trhu stále významnou roli," říká Daniel Morris, investiční stratég z TIAA-CREF Asset Management, která má ve správě 869 miliard USD. "Po krizi bylo zavedeno hodně opatření, která měla zabránit kolapsu systémově důležitých bank. Ve výsledku ale jejich význam možná ještě narostl s tím, jak dokázaly vyhovět přísným regulatorním požadavkům."

Během krize největším bankám pomohla konsolidace v odvětví, když JPMorgan převzala Bear Stearns a Washington Mutual a Wells Fargo pod svá křídla ukryla Wachovia Corporation. Mimochodem, Bank of America je v žebříčku aktuálně na 18. místě (loni se vešla do desítky) a Citigroup je dvacátá. Pojišťovna AIG, v roce 2006 člen TOP 10, je aktuálně až 59.

10 veřejně obchodovaných firem s největší tržní kapitalizací v USA
10 veřejně obchodovaných firem s největší tržní kapitalizací v USA

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama