Burzovní kalendář (10. 8. - 14. 8. 2015)

| redakce

Příznivá červencová data z amerického trhu práce opět mírně zvýšila šance na růst úrokových sazeb v USA již v září. Další sérii dat, která může Fed v rozhodování ohledně budoucnosti sazeb ovlivnit, budou investoři sledovat i v nadcházejícím týdnu. Půjde především o údaje o HDP, maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. Klid nebude ani v ČR, hospodářské výsledky za druhý kvartál představí ČEZ a Český statistický úřad zveřejní odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí.

Ohlédnutí

Uplynulý týden se na světových finančních trzích nesl v klidném duchu, když chyběly výraznější události, které by udávaly jasný trend. Výrazně trhy nereagovaly ani na zveřejněná makrodata - finální červencové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, maloobchodních tržby v eurozóně ani americká data z trhu práce, podle kterých ekonomika USA v červenci vytvořila mimo zemědělství 215 tisíc pracovních míst.

Průměrná hodinová mzda v USA v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,2 %, v souladu s odhady, po červnové stagnaci. Meziročně se zvýšila o 2,1 %, tedy o něco méně, než se čekalo (+2,3 %), po červnovém růstu o 2 %. Míra nezaměstnanosti stagnovala na 5,3 % a míra participace zůstala na červnové hodnotě 62,6 %, jak se očekávalo. Širší indikátor míry nezaměstnanosti, který zahrnuje i ty, kteří již přestali zaměstnání hledat, a také ty, kteří pracují na částečný úvazek, přestože by rádi pracovali na plný úvazek, klesl na 10,4 % z předchozích 10,5 %. Očekávala se stagnace. Pozitivně trh překvapil zpracovatelský sektor, který vytvořil 15 tisíc pracovních míst. Počítalo se jen s pěti tisíci míst. Maloobchod zaměstnal v červenci dalších 36 tisíc lidí, zatímco sektor zdravotní péče vytvořil 28 tisíc nových pozic.

Z hlavních měn byl v týdnu nejsilnější australský dolar, který podpořilo úterní zasedání australské centrální banky, na němž již nebyl cítit tlak na další oslabení měny. Pro britskou libru byl důležitým dnem čtvrtek, kdy byl zveřejněn poměr hlasů pro a proti zachování sazeb na stávající úrovni z posledního zasedání Bank of England. Pro zvýšení úrokových sazeb ruku zvedl pouze jeden hlasující člen banky, což bylo pro trh zklamáním, protože se čekaly až tři hlasy. Ztráty v týdnu zaznamenal švýcarský frank, který stahovaly nepříznivé fundamenty.

Ropa týden zakončila opět poklesem, a šňůru nepříznivých týdnů tak prodloužila již na šest. Barel severomořské ropy Brent i severoamerické suroviny WTI od začátku týdne zlevnily téměř o pět, respektive více než šest procent. Celkový počet aktivních zařízení na těžbu ropy a plynu v uplynulém týdnu v USA stoupl na 884 z 874 v předchozím týdnu. Ropných vrtů přibylo šest na celkem 670.

Cena zlata během celého týdne oscilovala kolem 1 090 dolarů za trojskou unci a cena stříbra se pohybovala kolem 14,6 dolaru za trojskou unci.

Z dalších komodit předvedla slabý výkon zejména měď, jejíž cena setrvala v sestupném trendu. V týdnu komodita zlevnila zhruba o procento na 5 142 dolarů za tunu a od poloviny května její cena klesla již zhruba o pětinu.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Hlavní americké akciové indexy v závěru týdne klesly poté, co trh vyhodnotil příznivou zprávu o tvorbě nových pracovních míst v USA jako možnou záminku pro dřívější zvýšení úrokových sazeb v USA tamní centrální bankou. Dow v pátek spadl o 0,27 % na 17 373,38 bodu (klesl posedmé v řadě), S&P 500 ztratil 0,29 % na 2 077,57 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,26 % na 5 043,54 bodu. Za celý týden Dow ztratil 1,79 %, S&P 500 odepsal 1,25 % a Nasdaq Composite klesl o 1,65 %.

Evropské akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj, když je dolů vedla především média. Investoři také sledovali zprávu o americké nezaměstnanosti s potenciálem ovlivnit Fed v rozhodování o tom, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Britský FTSE 100 v závěru týdne ztratil 0,42 %, francouzský CAC 40 0,72 %, německý DAX 0,81 % a regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,9 %. Za celý týden ale FTSE 100 zpevnil o 0,33 %, CAC 40 o 1,35 %, německý DAX o 1,61 % a STOXX Europe 600 o 0,18 %.

Pražský akciový index PX v pátek odepsal 0,14 %, avšak za celý týden, který zakončil na 1 033,30 bodu, o 0,18 % posílil. Nejvíce rostoucí akcií byla na pražské burze v týdnu mediální firma CME, která přidala 5,5 % na 60 Kč. Zájem investorů o titul pokračoval po solidních výsledcích, které firma zveřejnila 29. července. Naopak největší propad v týdnu zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které ztratily 2,7 %. Po dosažení hranice 600 Kč za akcii titul koriguje předchozí růst. V úterý 11. srpna ČEZ zveřejní výsledky za druhý kvartál.

Ve středu se hospodářskými čísly za první pololetí na pražské burze pochlubila Komerční banka. Čistý zisk bance vzrostl v souladu s hrubými odhady, analytici čekali růst o 3-6 %. Bance v první polovině roku narostl i počet zákazníků a objem vkladů i úvěrů. Ve druhém čtvrtletí zůstala KB svými výsledky za očekáváním trhu, a to kvůli zaúčtování více než 400 milionů korun odvedených do fondu na řešení bankovních krizí.

"Ziskovost Komerční banky byla ve druhém čtvrtletí horší, než se čekalo, kvůli provizi fondu EU na řešení krizí. Neočekávali jsme započtení této částky (409 milionů Kč) ve druhém kvartálu, ale později v průběhu roku. Stejně tak s tím zřejmě nepočítala většina trhu. Bez této provize by zisk KB byl lepší než naše odhady i než konsenzus," řekl analytik Thomas Unger z Erste. "Důvodem jinak dobré ziskovosti jsou takřka nulové náklady na rizika. Banka si užívá příznivého makroekonomického prostředí, disciplinovanosti klientů a nízké expozice na rizikové trhy. Úrokové výnosy jsou pod tlakem kvůli nízkým tržním úrokovým sazbám, což jen částečně vyvažuje růst objemu úvěrů."

Komerční banka - hospodářské výsledky za 2Q2015
Komerční banka - hospodářské výsledky za 2Q2015

V pátek se investoři na pražské burze soustředili na čtvrtletní hospodářské výsledky rakouské finanční skupiny Erste Group Bank, mateřské společnosti České spořitelny. Erste Group v letošním druhém čtvrtletí stoupl čistý zisk na 261,4 milionu eur. Loni skupina za stejné období vykázala čistou ztrátu 1,033 miliardy eur. Provozní zisk skupině ale klesl na 761,6 milionu eur ze 798 milionů eur v loňském druhém čtvrtletí. Erste potvrdila celoroční výhled, který počítá s mírným meziročním růstem objemu úvěrů a mírným poklesem provozního zisku, a v konferenčním hovoru uvedla, že z letošního zisku plánuje vyplatit dividendu.

Čistý zisk dceřiné České spořitelny se v letošním prvním pololetí meziročně snížil o 5,9 % na 7,3 miliardy korun. Negativně byl výsledek ovlivněn tvorbou rezervy na očekávaný roční příspěvek do rezolučního fondu za letošní rok ve výši 444 milionů korun. Provozní výsledek klesl v pololetí o 5 % kvůli snížení provozních výnosů odrážejících obtížné podmínky na trhu. Klíčové výnosy (čistý úrokový výnos a čistý výnos z poplatků a provizí) za pololetí meziročně poklesly, ale ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostly.

"Celkově vnímáme výsledky pozitivně. Provozní úroveň je lehce nad naší projekcí a vývoj nesplácených úvěrů a rizikových nákladů je také lepší, než jsme očekávali. Provozní zisk za první polovinu roku poklesl meziročně o 1,5 %, což dává prozatím managementu dostatečnou rezervu pro splnění celoročního výhledu (pokles přibližně o 5 %). Podle našeho názoru již současná cena akcií, která je na 1,5letých maximech a od začátku roku vzrostla o více než 40 %, z velké části dobré výsledky hospodaření reflektuje," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Erste Group Bank - výsledky za 2Q a 1H2015 vs. odhady analytiků
Erste Group Bank - výsledky za 2Q a 1H2015 vs. odhady analytiků

K hospodářským výsledkům Erste se exkluzivně pro Investiční web vyjádřil finanční ředitel a místopředseda představenstva České spořitelny Wolfgang Schopf. Mimo jiné uvedl, že nepředpokládá potřebu dalšího navyšování kapitálu skupiny kvůli požadavkům regulátorů na kapitálovou vybavenost banky.

Americké akcie v pátek dále ztrácely po zprávě o stavu trhu práce, za týden odepsaly okolo 1,5 % Americké akcie v pátek dále ztrácely po zprávě o stavu trhu práce, za týden odepsaly okolo 1,5 % Americké akciové trhy v první polovině pátečního obchodování oslabovaly v reakci na zprávu o pokračující ... Evropské akcie v pátek ztrácely a umazaly část týdenního zisku Evropské akcie v pátek ztrácely a umazaly část týdenního zisku Evropské akcie v pátek prohlubovaly čtvrteční ztráty, dolů je vedla především média. Investoři také sledovali ... Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a skupiny ČEZ Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a skupiny ČEZ Index PX v pátek odepsal 0,14 % na 1 033,30 bodu. Za celý týden index ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama