Co musíte ráno vědět (10. srpna)

| redakce

Jak uplynulý týden zakončily světové akcie, jakými hospodářskými čísly za druhý kvartál se pochlubily Erste Group Bank a vlajková loď Warrena Buffetta a jak vypadá práce berních úředníků v předluženém Řecku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek dále ztrácely po zprávě o stavu trhu práce, za týden odepsaly okolo 1,5 %

Hlavní americké akciové indexy v závěru týdne klesly poté, co trh vyhodnotil příznivou zprávu o tvorbě pracovních míst v USA jako možnou záminku pro dřívější zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Dow v pátek spadl o 0,27 % na 17 373,38 bodu (klesl posedmé v řadě), S&P 500 ztratil 0,29 % na 2 077,57 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,26 % na 5 043,54 bodu. V plusu zůstal pouze sektor veřejných služeb, na nule zakončily seanci telekomunikace, ostatní sektory ztratily, vedené energetickými tituly a odvětvím základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,76 % na 13,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,17 %. Za celý týden Dow ztratil 1,79 %, S&P 500 odepsal 1,25 % a Nasdaq Composite klesl o 1,65 %.

Býk, který to nevzdává: Nenechte se vykolejit špatnými zprávami a sázejte na americké akcie, za dva roky může být S&P 500 nad 3 000 body

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 se plácá do strany, začátek srpna ho přiblížil spodní hraně rozpětí a důležité hladině podpory

2. Evropské akcie v pátek klesly, a umazaly tak část týdenního zisku

Evropské akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj, když je dolů vedla především média. Investoři také sledovali zprávu o americké nezaměstnanosti s potenciálem ovlivnit Fed v rozhodování o tom, kdy v USA začne zvyšovat úrokové sazby. Britský FTSE 100 v závěru týdne ztratil 0,42 %, francouzský CAC 40 0,72 % a německý DAX 0,81 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,91 %, když největší propad zaznamenal ve druhé polovině obchodování, a za celý týden tak umazal část zisku a zakončil jen 0,18 % v plusu. Řecký index ASE, který zahájil v pondělí obchodování po pětitýdenní pauze, v pátek připsal 1,45 %, čímž umazal část z týdenní 15% ztráty. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 0,33 %, CAC 40 o 1,35 % a německý DAX o 1,61 %.

Rob Carnell (ING): Na západě už dobře bylo, nesmíme před tím strkat hlavu do písku. Alfou a omegou bude výkonnost soukromého sektoru

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Pražský akciový index PX v pátek odepsal 0,14 %, avšak za celý týden, který zakončil na 1 033,30 bodu, o 0,18 % posílil. Velkou část pátečního obchodování zastoupila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,34 %. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla Erste Group Bank, která po zveřejnění hospodářských výsledků naopak posílila o více než procento. Třetím titulem v pořadí byla v pátek druhá bankovní emise na pražské burze, Komerční banka, která odepsala 0,83 %. Kolem procenta ztratily i O2 C.R. a likérka Stock Spirits, naopak procento přidaly akcie CETIN a Fortuny. Za celý týden nejvíce zdražily akcie mediální společnosti CME, které přidaly 5,5 % na 60 Kč. Zájem investorů o titul pokračoval po solidních výsledcích, které firma zveřejnila 29. července. Naopak největší propad v týdnu zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které ztratily 2,7 %. Po dosažení hranice 600 Kč titul korigoval předchozí růst.

Miliony pro manažery Pegasu Nonwovens

Pohled insidera: Uspěje v Česku Amazon a ohrozí největší domácí hráče?

4. Očekávané události

V pondělí ráno vyjde v Japonsku index spotřebitelské důvěry, dopoledne budou následovat česká nezaměstnanost a inflace za červenec, index důvěry investorů v eurozóně od společnosti Sentix a řecká a slovenská průmyslová výroba. Odpoledne přijde na řadu americký index podmínek na trhu práce a s projevy vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a viceprezident americké centrální banky Stanley Fischer. Čísly za druhý kvartál se v rámci výsledkové sezóny pochlubí v USA například Kraft Heinz a v Evropě Endo International. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 261,4 milionu eur, management potvrdil celoroční výhled a hodlá vyplatit dividendu

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank v letošním druhém čtvrtletí stoupl čistý zisk na 261,4 milionu eur. Loni Erste za stejné období vykázala čistou ztrátu 1,033 miliardy eur. Provozní zisk skupině ale klesl na 761,6 milionu eur ze 798 milionů eur v loňském druhém čtvrtletí. Erste potvrdila celoroční výhled, který počítá s mírným meziročním růstem objemu úvěrů a mírným poklesem provozního zisku, a v konferenčním hovoru uvedla, že z letošního zisku plánuje vyplatit dividendu.

Jak vnímá finanční ředitel České spořitelny akcie Erste a její kapitálovou vybavenost?

6. Americká ekonomika v červenci vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Zklamání ale vyvážila revize dat z předchozích měsíců

Americká ekonomika v červenci vytvořila 215 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 225 tisíc po červnovém přírůstku 231 tisíc míst (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na 5,3 % a míra participace zůstala na červnové hodnotě 62,6 %, jak se očekávalo. Pozitivní překvapení přinesl zpracovatelský sektor, který v červenci vytvořil 15 tisíc pracovních míst. Trh počítal s pěti tisíci míst po červnových čtyřech tisících. Maloobchod zaměstnal v červenci dalších 36 tisíc lidí, zatímco sektor zdravotní péče vytvořil 28 tisíc pozic.

7. Finsko se možná na záchraně předluženého Řecka podílet nebude

Finsko se plánovaného třetího záchranného programu pro předlužené Řecko možná nezúčastní. Agentuře Reuters to v sobotu řekl finský ministr zahraničí Timo Soini, který je členem euroskeptické Strany Finů. Záchranné opatření, v jehož rámci by Řecko mělo získat další desítky miliard eur výměnou za další reformy a snižování výdajů, podle ministra fungovat nebude. V dlouhodobém výhledu je prý nejpravděpodobnějším scénářem odchod Řecka z eurozóny.

Nekonečný řecký příběh

8. Zisk Buffettovy investiční firmy klesl o více než třetinu

Čistý zisk investičního konglomerátu Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na čtyři miliardy dolarů. Za poklesem zisku stály podle agentury Reuters nižší investiční příjmy a slabší výsledky pojišťovacích aktivit.

9. Objem bankovních úvěrů v ČR v červnu zrychlil růst na 6 %

Celkový objem bankovních úvěrů v ČR stoupl ke konci června meziročně o 6 % na 2,71 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Růst navíc zrychluje, loni činil necelých 5 %. Objem úvěrů podnikům meziročně stoupl o 4,8 %, zatímco objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 7,2 %. "Zájem domácností i podniků o nové úvěry stále sílí a bodem zlomu je rozhodně skutečnost, že červen prolomil opatrnost domácností v oblasti úvěrů na spotřebu," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.

10. Vladimír Tomšík neočekává výrazné posílení koruny po ukončení intervencí

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na pátečním setkání s analytiky uvedl, že ČNB neukončí intervenční politiku dříve, než si bude jista tím, že se k podobným opatřením nebude muset vracet. Potvrdil tím vyjádření guvernéra Miroslava Singra, že postupnému upravování cílového kurzu se chce ČNB vyhnout.

Ví ještě ČNB, proč předloni intervenovala?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Daňových úniků v Řecku neubývá, berním úředníkům jde mnohdy o život

Ačkoli se Řecko potýká s obrovským zadlužením, s pocitem odpovědnosti vůči státu to u řady tamních daňových poplatníků mnoho nedělá. Jak na svých internetových stránkách uvádí německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, nedávná kontrola ukázala, že daňové úniky a podvody s registračními pokladnami nejsou ničím výjimečným. Mnoho majitelů obchodů prý například používá falešné registrační pokladny, které sice vydávají účtenky, nikde ale nejsou zaregistrovány. Několikrát během dne ale obchodníci připojí opravdovou registrační kasu, a vykazují tak jen minimální tržby. V jedné vesnici na ostrově Rhodos se dokonce místní lidé vrhli na trojici berních úředníků, kteří během vesnické slavnosti kontrolovali poctivost obchodníků. Inspektorům nakonec musela pomoci policie.

reklama
reklama