Jak dopadne jeden z největších tržních příběhů současnosti?

| redakce

Americký dolar je vůči koši dalších důležitých světových měn nejsilnější za řadu let. Dobrá zpráva pro americké dovozce i turisty, horší pro exportéry a také pro velké mezinárodně působící firmy. Není divu, že v rámci S&P 500 si společnosti během výsledkové sezóny na silný dolar "stěžují".

Podle mnoha ekonomů má dolar před sebou další posilování díky tomu, že americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. "Optimismus ohledně vývoje dolaru je velice rozšířený, s čímž se ztotožňujeme," píše Andrew Garthwaite z Credit Suisse. Z klientů jeho banky plných 70 % očekává dolar na ročním horizontu silnější než v současnosti.

Sám ale vznáší pochybnost. Co když se většina (jako už tolikrát) mýlí? Garthwaite vyjmenovává důvody, proč by se rally dolaru mohla blížit ke konci. A mimo jiné si na pomoc bere historii. "Dolar po zahájení zvyšování sazeb v historii měl tendenci ztrácet," připomíná stratég. "V posledních pěti cyklech snižování úroků dolar během tří měsíců po zahájení utahování měnové politiky ztrácel okolo 10 %."

A téměř nikdo nezpochybňuje, že posilování dolaru v uplynulých měsících vyplývá z toho, že trh již zahrnuje do cen zvyšování sazeb. Jde o to, kdy ho Fed zahájí a zda se historie bude opakovat. I víra v silný dolar by každopádně měla mít své hranice.

Zahájení zvyšování sazeb v USA v minulosti zastavovalo posilování dolaru
Zahájení zvyšování sazeb v USA v minulosti zastavovalo posilování dolaru

Zdroj: Credit Suisse

reklama
reklama