Co musíte ráno vědět (5. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak zahájily rok 2016 akcie v Evropě a zámoří, jak je na tom zpracovatelský sektor v eurozóně a co plánuje Mark Zuckerberg? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie první obchodní den nového roku krvácely, část ztrát se jim však podařilo umazat

Americké akcie vykročily do roku 2016 výprodejem, stejně jako trhy v Evropě a Asii, během obchodování se jim však podařilo část ztrát umazat, a nezakončily tak na denních minimech. Index Dow odepsal 1,58 %, tedy přes 270 bodů, na 17 148,94 bodu, index S&P 500 odevzdal 1,53 % na 2 012,66 bodu a Nasdaq Composite ztratil 2,08 % a spadl pod pět tisíc bodů na 4 903,09 bodu. Dow v průběhu dne ztrácel i 2,5 %, tedy skoro 450 bodů, což by pro něj znamenalo nejhorší první obchodní den roku od roku 1932, nakonec se mu však podařilo část ztrát umazat a udržet hranici 17 tisíc bodů, byť během dne krátce spadl i pod ni, což se stalo poprvé od října loňského roku. S&P 500 nakonec rovněž udržel psychologickou hranici 2 000 bodů, přestože během dne spadl poprvé od loňského prosince pod ni. Dolů index tlačily finanční sektor, odvětví zdravotní péče a technologie, které odepisovaly přes 2 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Úvod roku rally zrovna neslibuje

2. Evropské akcie zahájily rok výprodejem kvůli panice na asijských trzích, DAX se propadl o více než 4 %

Evropské akcie v pondělí po výprodejové vlně na asijských trzích zamířily prudce dolů. Investory zneklidňuje napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 2,47 % a německý DAX se propadl dokonce o 4,3 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,5 % na 356,66 bodu. Saúdská Arábie omezila diplomatické i obchodní styky s Íránem po víkendovém útoku na svou ambasádu v Teheránu. Investory navíc zneklidnila i divoká seance na asijských trzích - v Číně bylo využito mechanismu na zastavení obchodování - když se trh v Šanghaji propadl o 7 %, bylo obchodování na zbytek dne zastaveno. Výprodejovou vlnu v Číně způsobilo mimo jiné zveřejnění indexu nákupních manažerů, podle něhož se zpracovatelský sektor Číny stále nachází v pásmu kontrakce, což vyvolává obavy z vývoje čínské ekonomiky.

KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem

3. Pražská burza zahájila nový rok téměř dvouprocentní ztrátou

Index PX v pondělí odepsal 1,89 % na 938,23 bodu. Zobchodovaný objem byl první obchodní den nového roku relativně utlumený, dosáhl jen 445 milionů korun. Více než polovinu zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které se propadly o 3,2 %, a výrazně ztrácely také cenné papíry bank - Komerční banka odepsala 1,4 % a Erste Group Bank 2,23 %. Výrazně klesly také akcie mediální CME (-3,13 %), pojišťovny VIG (-2,72 %), Fortuny (-1,86 %) a likérky Stock (-1,67 %). Naproti tomu O2 C.R. se udržela v plusu (+0,2 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsal dokonce procento. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens na trhu skoupil v období od 24. do 30. prosince 4 560 vlastních akcií za průměrnou cenu 730,11 Kč za kus. Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů MERO. Informoval o tom mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, jednalo se o ní od roku 2010. Akcie Unipetrolu v pondělí odepsaly 0,3 %.

Od akcií po zlato: Investiční abeceda na rok 2016

4. Očekávané události

V úterý budou investoři zvažovat britský index nákupních manažerů ve stavebnictví, inflační data z Itálie a eurozóny či vývoj počtu nezaměstnaných ve Španělsku. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci podle finálních dat vzrostla více, než se předpokládalo

Průmyslová aktivita v eurozóně v prosinci stoupla na nejvyšší úroveň za 20 měsíců. Růst však zůstával nevýrazný, přestože firmy čtvrtý měsíc za sebou snižovaly ceny a slabší euro zlevňovalo jejich zboží mimo měnovou unii. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,8 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,1 bodu.

6. Těžba ropy a plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla

Produkce ropy a zemního plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla, podpořilo ji hlavně zahájení těžby v nových nalezištích. Vyplývá to z předběžných údajů společnosti Oil and Gas UK, která reprezentuje těžaře působící v Severním moři. Zpráva přichází v době, kdy nízké ceny ropy na světovém trhu tlačí ropné a plynárenské podniky k omezování investic do těžby.

7. Spotřebitelské ceny v Německu v prosinci podle předběžných dat klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v prosinci klesly. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,2 %. Meziročně pak inflace zpomalila na 0,3% tempo z předchozích 0,4 %, očekávalo se přitom zrychlení na 0,6 %. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu EU ceny meziměsíčně stagnovaly při očekávání 0,2% růstu po 0,1% zvýšení v listopadu. Meziročně pak vzrostly o 0,2 % po předchozích 0,3 %, očekávalo se 0,4 %.

8. Bojovníci Islámského státu napadli libyjský ropný přístav

Bojovníci hnutí Islámský stát v pondělí v Libyi napadli významný přístav a ropný terminál As-Sidr. Oznámil to mluvčí mezinárodně uznávané libyjské vlády se sídlem v Tobrúku s tím, že vládnímu letectvu se podařilo útok odrazit. Zahynuli přitom dva vojáci a deset radikálů, uvedla agentura DPA.

9. Nokia převzala kontrolu nad francouzským rivalem Alcatel-Lucent

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia ovládl francouzského soupeře Alcatel-Lucent. Firmy se na spojení dohodly loni v dubnu, Nokia za Alcatel-Lucent nabídla zaplatit 15,6 miliardy eur v akciích. Obě společnosti se spojí 14. ledna, oznámila v pondělí také finská společnost.

10. Výrobce sportovních vozů Ferrari vstoupil na milánskou burzu

Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v pondělí vstoupil na milánskou burzu. Završil tak své vyčlenění ze skupiny Fiat Chrysler Automobiles. S akciemi Ferrari se již loni v říjnu začalo obchodovat na burze v New Yorku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zakladatel Facebooku si chce vytvořit umělého asistenta

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg si chce letos vytvořit jednoduchého asistenta s umělou inteligencí, který by mu pomáhal v práci i s chodem domácnosti. Zuckerberg to v neděli napsal na Facebooku.

Zuckerberg se chce nejdříve zabývat technologiemi, které již existují. Tento systém pak chce začít učit rozpoznávat jeho hlas, aby se naučil ovládat všechno v domě, například poslech hudby, osvětlení nebo nastavení teploty. Zakladatel největší sociální sítě na světě hodlá mimo jiné naučit pomocníka vpouštět do domácnosti rodinné přátele, kterým při zazvonění na domovní zvonek pohlédne do tváře. Technologie by rovněž měla umět miliardáře upozornit, zda se v pokoji jeho nedávno narozené dcery neděje v nepřítomnosti rodičů něco, co by bylo potřeba zkontrolovat.

"Naprogramovat to by pro mě měl být zábavný intelektuální úkol," napsal také na Facebooku Zuckerberg, který si na každý rok stanovuje nové předsevzetí. V minulý letech to bylo naučit se hovořit čínsky, přečíst dvě knihy za měsíc a seznámit se každý den s novým člověkem, uvedl.

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
před 36 minutami

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
před hodinou

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
před hodinou

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
před hodinou

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD (3,8...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
před hodinou

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
před hodinou

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:49

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
13:25

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
13:02

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie