Co musíte ráno vědět (2. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, co se dělo s cenami ropy povzbuzenými dohodou kartelu OPEC o omezení těžby a jaké neslavné výročí si připomínají Spojené státy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, Dow posunul své zavírací maximum

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow se díky bankovním a energetickým podnikům vyšplhal na nové zavírací maximum, indexy S&P 500 a Nasdaq stáhl dolů výrazný pokles akcií technologických společností. Index Dow posílil o 0,36 % na 19 191,93 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,35 % na 2 191,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 1,36 % na 5 251,11 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,55 % na 14,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,439 %. Z jednotlivých sektorů si ve čtvrtek dobře vedly průmyslové odvětví, finanční sektor a energetické odvětví, nedařilo se naopak technologiím nebo realitnímu odvětví, sektoru necyklického spotřebního zboží či sektoru veřejných služeb.

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Dluhopisy a komodity s Trumpem: Vliv amerických výnosů na trhy je obrovský, centrální banky budou mít co dělat

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování převážně se ztrátami

Akciové indexy velkých západoevropských burz ve čtvrtek zakončily obchodování v červených číslech, když nejistota investorů před italským ústavním referendem převážila nad pozitivním vlivem stoupajících cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci o 0,33 % níže ve srovnání se středečním uzavřením, ačkoli například dílčí index ropných a plynárenských firem skončil se ziskem 1,8 %. Cena za barel ropy Brent se pohybovala okolo 54 dolarů, tedy o více než čtyři procenta výše než ve středu. Index britské burzy FTSE 100 ztratil 0,45 %, německý index DAX odepsal jedno procento a francouzský CAC 40 poklesl o 0,39 %. Nejvýraznější zisk si z jednotlivých titulů připsala španělská Banco Popular, když vyšlo najevo, že hodlá vyměnit svého kritizovaného generálního ředitele Angela Rona.

Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

3. Pražská burza v čtvrtek přidala téměř půl procenta, dařilo se zejména akciím Erste

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,43 % na 885,05 bodu. Nejúspěšnějšími tituly byly energetická firma E4U, Erste Bank Group a výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Nejvíce naopak ztrácely akcie mediální společnosti CME a likérky Stock Spirits. "Index PX ve čtvrtek překonával regionální i západoevropské benchmarky. Ty většinou klesaly, když se nedařilo například síťovým odvětvím. V růstu naopak pokračovaly díky cenám ropy energetické akcie a mírně rostly také banky. Celkově pořád převažuje opatrnost před nedělním italským referendem," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. V souladu s vývojem v Evropě si na pražské burze dobře vedly bankovní tituly, především Erste Group (+2,06 %). Na příznivý vývoj cen cukru reagovaly akcie Kofoly. "ČEZ mírně rostl, a překonával tak ostatní evropské utility. Důvodem mohlo být vyjádření ministra Mládka, že se vláda do voleb příští rok možná nestihne rozhodnout, jak financovat výstavbu nových jaderných bloků. Investoři se případného financování nových bloků v Dukovanech ze strany ČEZ při současných nízkých cenách elektřiny bojí, a každé odložení proto vítají, upozornil dále Bártek. Beze zpráv ve čtvrtek nejvíce klesaly akcie CME (-2,71 %), které jsou tradičně jedny z nejcitlivějších na tržní nejistotu. Část zisků z předchozích seancí odevzdaly akcie Stock Spirits. Akcie VIG nijak nereagovaly na dokončení akvizice srbské pojišťovny AXA (dohoda byla uzavřena již v červenci).

Dolar, euro a koruna: Výhled na rok 2017 v šesti větách

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Austrálie informovat o vývoji tržeb maloobchodních prodejců, Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky a Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne přidá ještě index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna doplní index cen výrobců a Česko bude informovat o vývoji své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Odpoledne vyjde klíčová zpráva o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA v minulém měsíci a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku. O situaci na trhu práce bude informovat také Kanada a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena ropy Brent vystoupila na 16měsíční maximum nad 54 USD

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v růstu, za nímž stojí dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na 16měsíční maximum nad 54 dolarů za barel. Dohoda přinesla naději, že se zmírní současné nadměrné dodávky suroviny na trh. Ceny rostou navzdory varování analytiků, že další producenti, zvláště v USA, zřejmě svou těžbu zvýší. Cena Brentu se kolem 22.10 SEČ pohybovala kolem 54,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI se prodávala zhruba za 51,46 USD za barel. Ve středu ropa Brent v reakci na dohodu o snížení těžby zdražila o 8,8 % a WTI přidala téměř 10 %.

6. Quang Nguyen (BNP): Trumpovy plány na investice do infrastruktury jsou pro ekonomiku USA pozitivní, jejich efekt ale mohou vymazat protekcionistické reformy

Splnění předvolebních slibů nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně masivních investic do infrastruktury by mohlo posílit růst HDP Spojených států o zhruba tři čtvrtiny procentního bodu. Ve čtvrtek to na setkání s analytiky a novináři prohlásil portfoliomanažer Quang Nguyen ze společnosti BNP Paribas Investment Partners. Současně ovšem upozornil na to, že pokud Trump bude prosazovat i avizované protekcionistické reformy, bude pozitivní vliv jeho politiky na americkou ekonomiku jen malý, možná dokonce nulový.

7. Photon Energy postaví v Austrálii dvě solární elektrárny za 915 milionů Kč

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začne napřesrok v Austrálii stavět dvě solární elektrárny o souhrnném výkonu 34 MW v celkové hodnotě 915 milionů korun. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku zahájila minulý týden, řekl generální ředitel podniku Georg Hotar.

8. Přebytek státního rozpočtu ČR v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

9. Europarlament potvrdil rozpočet Evropské unie na příští rok

Evropská unie má schválený rozpočet na příští rok, ve čtvrtečním hlasování s jeho podobou souhlasil Evropský parlament. Rozpočet dosahuje v závazcích 157,86 miliardy eur s rezervou 1,1 miliardy eur a v platbách 134,49 miliardy eur. Členské země kompromisní podobou materiálu odsouhlasily v pondělí.

10. Nezaměstnanost v eurozóně klesla v říjnu razantněji, než se čekalo, je nejníže za sedm let

Říjnová nezaměstnanost v eurozóně klesla na 9,8 % ze zářijových 9,9 % (revidováno z 10 %). Vyplývá to údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Trh očekával udržení ukazatele na 10 %. Celková míra nezaměstnanosti je tak nejníže od července 2009.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před patnácti lety vybuchla časovaná bomba jménem Enron

Historie společnosti Enron se začala psát v roce 1984, kdy podnikatel a ekonom Kenneth Lay převzal vedení firmy Houston Natural Gas, kterou o rok později spojil s firmou InterNorth a zformoval Enron, jehož hlavní obchodními komoditami byly plyn a elektřina.

Během 15 let udělal Lay z Enronu sedmičku v žebříčku Fortune 500 s ročním obratem přes sto miliard dolarů. V té době byl Lay oslavován jako "mesiáš", patřil k vysokým podnikatelským kruhům a netajil se svými styky s prezidentem Georgem Bushem. Ten mu vymyslel přezdívku "Kenny Boy", tedy "Malý Kenny".

Lay byl od vzniku Enronu předsedou jeho správní rady a zároveň generálním ředitelem. V únoru 2001 funkci generálního ředitele převzal Jeffrey Skilling, který se jí ale již v srpnu nečekaně z osobních důvodů vzdal. V říjnu 2001 firma Enron po více než čtyřech letech oznámila čtvrtletní ztrátu, za viníka schodku byl označen výkonný finanční ředitel Andrew Fastow, který byl později odvolán z funkce. Firma následně zveřejnila, že je kvůli aktivitám firem spojených s Fastowem vyšetřována Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

Počátkem listopadu 2001 Enron přiznal, že v uplynulých čtyřech letech nadhodnotil své účetnictví o více než 600 milionů USD a akcie Enronu klesly pod jeden dolar. Přitom jen o rok dříve se pohybovaly na více než 90 dolarech. 2. prosince 2001 vyhlásila bankrot.

Cílem podvodů bylo udržení vysokých cen akcií Enronu, z nichž měli šéfové podniku díky motivačním programům vysoké bonusy. Nejprve se do účetnictví zanášely ještě neuskutečněné obchody, později se zakládaly dceřiné firmy, které na sebe braly různé obchodní závazky a zakrývaly tak skutečnou zadluženost Enronu. Skandál tehdy vyvolal šok na Wall Street a odstartoval vlnu podobných odhalení. Podobné podvody byly prokázány u firem Tyco, Adelphia nebo WorldCom a v Evropě hlavně u italského Parmalatu, který byl označován za "evropský Enron".

Smutně proslulým se stal Layův výrok "můžu upřímně říct, že jsem ještě nikdy neměl z Enronu tak dobrý pocit jako nyní", který pronesl tři měsíce před tím, než vyšla najevo obří díra v účetnictví firmy. Krach Enronu překonal až bankrot WorldComu z roku 2002 a několik dalších obřích bankrotů z krizových let 2008 a 2009.

Kolaps Enronu připravil o práci tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů. Ti, kteří dostatečně nerozložili zdroje svých penzijních plánů, přišli také o peníze na důchod. Z důchodových účtů takto zmizely více než dvě miliardy dolarů.

Federální porota u soudu v Houstonu v květnu 2006 shledala Kennetha Laye vinným z podvodu a zločinného spolčení, Lay však 5. července 2006 ve věku 64 let náhle zemřel, a případ tak byl odložen. K více než 24 letům vězení byl odsouzen další bývalý šéf Enronu Jeffrey Skilling, kterému v červnu 2013 soud v Houstonu snížil trest na 14 let. Zmírnění rozsudku umožnila dohoda Skillingových právníků s ministerstvem spravedlnosti. Skilling se na jejím základě vzdal dalších pokusů o odvolání proti trestu. Zároveň se díky tomu uvolnilo kolem 40 milionů dolarů, které soud bývalému manažerovi Enronu nařídil zaplatit akcionářům a zaměstnancům firmy poškozeným jejím krachem.

Bývalý finanční ředitel Andrew Fastow, který byl považován za osnovatele podvodů v Enronu, nastoupil v září 2006 do vězení. Propuštěn byl v prosinci 2011.

Symbolickou tečku za případem učinila v červnu 2011 vdova po bývalém šéfovi Linda Layová, která urovnala dlouholetý spor s organizací Enron Creditors Recovery Corporation (ECRC). Ta je nástupnickým podnikem kdysi věhlasného energetického kolosu a nyní se jen snaží vymoci pro věřitele peníze. Spor se táhl osm let a jednalo se v něm o platby dvou pojistných smluv.

Německo: Inflace v červnu mírně zrychlila
před 21 minutami

Německo: Inflace v červnu mírně zrychlila

Německá inflace v červnu mírně překonala očekávání, když podle předběžných hodnot dosáhla meziročního tempa 1,6...
Německo Inflace
Rusko chce prodloužit odvetné sankce vůči EU řekl Medveděv
před 37 minutami

Rusko chce prodloužit odvetné sankce vůči EU řekl Medveděv

Ruská vláda chce prodloužit odvetné sankce vůči Evropské unii do konce roku 2018, řekl ve čtvrtek podle agentury...
Rusko Evropská unie
Kanada versus Google a globální dopad lokálního sporu
před hodinou

Kanada versus Google a globální dopad lokálního sporu

Kanadský Nejvyšší soud nařídil Googlu, aby odstranil z výsledků vyhledávání odkaz na firmu, která nezákonně prodávala...
Kanada Alphabet (Google)
ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny
ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny
13:00

ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Capgemini: FinTech firmy hodnotí klienti lépe než tradiční banky
12:36

Capgemini: FinTech firmy hodnotí klienti lépe než tradiční banky

Takzvané FinTech společnosti, tedy firmy propojující moderní technologie se světem financí, získávají od zákazníků...
Fintech Banky
Rolls-Royce chce investovat 150 milionů liber, zachovat 7000…
11:22

Rolls-Royce chce investovat 150 milionů liber, zachovat 7000 pracovních míst

Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce bude v několika příštích letech investovat 150 milionů liber do nových i...
Spojené království Evropské akcie
Čtvrtletní zisk módního řetězce H&M překonal očekávání
11:19

Čtvrtletní zisk módního řetězce H&M překonal očekávání

Švédské oděvní společnosti Hennes & Mauritz (H&M) se ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o deset procent na...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Tomáš Pleskač byl zvolen druhým místopředsedou představenstva skupiny…
Tomáš Pleskač byl zvolen druhým místopředsedou představenstva skupiny…
11:10

Tomáš Pleskač byl zvolen druhým místopředsedou představenstva skupiny ČEZ

Představenstvo energetické skupiny ČEZ bude mít dva místopředsedy. Kromě dosavadního místopředsedy Martina Nováka ...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
Eurozóna: Podnikatelské klima je nejlepší od roku 2011
11:06

Eurozóna: Podnikatelské klima je nejlepší od roku 2011

Podnikatelské prostředí v eurozóně je nejpříznivější od roku 2011, soudě podle měsíčního indikátoru, jenž v červnu...
Eurozóna Byznys a podnikání
Deloitte: Česko zůstává v kvalitě života na 22. místě
10:56

Deloitte: Česko zůstává v kvalitě života na 22. místě

Česká republika zůstává v kvalitě života v mezinárodním srovnání na 22. místě. Žebříček firmy Deloitte vychází z...
Česká republika Životní úroveň
Británie: Objem úvěrů soukromým osobám v květnu překvapivě stoupl
10:33

Británie: Objem úvěrů soukromým osobám v květnu překvapivě stoupl

Objem britských spotřebitelských úvěrů v květnu stoupl na 1,732 miliardy GBP z dubnových 1,483 miliardy GBP ...
Spojené království Úvěry
Ranní analytická poznámka (29. června): Stane se americký bankovní…
Ranní analytická poznámka (29. června): Stane se americký bankovní…
10:30

Ranní analytická poznámka (29. června): Stane se americký bankovní sektor štědrou dojnou krávou jako před krizí?

Americká centrální banka dala ve středu v druhém kole zátěžových testů velkých bank zelenou všem 34 testovaným...
Americké banky Americké akcie Zátěžové testy
Raiffeisen Bank prodá 15 procent akcií své polské pobočky
10:09

Raiffeisen Bank prodá 15 procent akcií své polské pobočky

Rakouská Raiffeisen Bank International nabídne 15 procent akcií své polské pobočky Raiffeisen Bank Polska na...
Raiffeisen Evropské banky Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly díky centrálním bankám
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly díky centrálním bankám
10:06

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly díky centrálním bankám

Ceny akcií na velkých asijských burzách mířily během čtvrtečního obchodování vzhůtu, když investoři brali optimismus...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Schäuble kvůli záchraně italských bank kritizuje směrnice EU
09:48

Schäuble kvůli záchraně italských bank kritizuje směrnice EU

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble zdůraznil obavy Německa z mezery v regulačních směrnicích Evropské unie...
Německo Itálie Evropská unie
Španělsko: Inflace v červnu stagnovala, meziročně mírně zpomalila
09:31

Španělsko: Inflace v červnu stagnovala, meziročně mírně zpomalila

Červnové spotřebitelské ceny byly podle předběžných údajů ve Španělsku na stejné úrovni jako v květnu, kdy...
Španělsko Inflace
Německo: Spotřebitelská důvěra je díky vyšší zaměstnanosti nejvyšší…
08:40

Německo: Spotřebitelská důvěra je díky vyšší zaměstnanosti nejvyšší od roku 2001

Spotřebitelská nálada v Německu vzrostla a drží se na téměř nejvyšší úrovni za 16 let. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čína: Světová ekonomika se mění a globální koordinace je nutná
07:47

Čína: Světová ekonomika se mění a globální koordinace je nutná

Světová ekonomika se mění a globální koordinace je důležitá. Před nadcházejícím summitem skupiny dvaceti...
Čína Světová ekonomika