Co musíte ráno vědět (2. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, co se dělo s cenami ropy povzbuzenými dohodou kartelu OPEC o omezení těžby a jaké neslavné výročí si připomínají Spojené státy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, Dow posunul své zavírací maximum

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow se díky bankovním a energetickým podnikům vyšplhal na nové zavírací maximum, indexy S&P 500 a Nasdaq stáhl dolů výrazný pokles akcií technologických společností. Index Dow posílil o 0,36 % na 19 191,93 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,35 % na 2 191,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 1,36 % na 5 251,11 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,55 % na 14,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,439 %. Z jednotlivých sektorů si ve čtvrtek dobře vedly průmyslové odvětví, finanční sektor a energetické odvětví, nedařilo se naopak technologiím nebo realitnímu odvětví, sektoru necyklického spotřebního zboží či sektoru veřejných služeb.

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Dluhopisy a komodity s Trumpem: Vliv amerických výnosů na trhy je obrovský, centrální banky budou mít co dělat

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování převážně se ztrátami

Akciové indexy velkých západoevropských burz ve čtvrtek zakončily obchodování v červených číslech, když nejistota investorů před italským ústavním referendem převážila nad pozitivním vlivem stoupajících cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci o 0,33 % níže ve srovnání se středečním uzavřením, ačkoli například dílčí index ropných a plynárenských firem skončil se ziskem 1,8 %. Cena za barel ropy Brent se pohybovala okolo 54 dolarů, tedy o více než čtyři procenta výše než ve středu. Index britské burzy FTSE 100 ztratil 0,45 %, německý index DAX odepsal jedno procento a francouzský CAC 40 poklesl o 0,39 %. Nejvýraznější zisk si z jednotlivých titulů připsala španělská Banco Popular, když vyšlo najevo, že hodlá vyměnit svého kritizovaného generálního ředitele Angela Rona.

Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

3. Pražská burza v čtvrtek přidala téměř půl procenta, dařilo se zejména akciím Erste

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,43 % na 885,05 bodu. Nejúspěšnějšími tituly byly energetická firma E4U, Erste Bank Group a výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Nejvíce naopak ztrácely akcie mediální společnosti CME a likérky Stock Spirits. "Index PX ve čtvrtek překonával regionální i západoevropské benchmarky. Ty většinou klesaly, když se nedařilo například síťovým odvětvím. V růstu naopak pokračovaly díky cenám ropy energetické akcie a mírně rostly také banky. Celkově pořád převažuje opatrnost před nedělním italským referendem," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. V souladu s vývojem v Evropě si na pražské burze dobře vedly bankovní tituly, především Erste Group (+2,06 %). Na příznivý vývoj cen cukru reagovaly akcie Kofoly. "ČEZ mírně rostl, a překonával tak ostatní evropské utility. Důvodem mohlo být vyjádření ministra Mládka, že se vláda do voleb příští rok možná nestihne rozhodnout, jak financovat výstavbu nových jaderných bloků. Investoři se případného financování nových bloků v Dukovanech ze strany ČEZ při současných nízkých cenách elektřiny bojí, a každé odložení proto vítají, upozornil dále Bártek. Beze zpráv ve čtvrtek nejvíce klesaly akcie CME (-2,71 %), které jsou tradičně jedny z nejcitlivějších na tržní nejistotu. Část zisků z předchozích seancí odevzdaly akcie Stock Spirits. Akcie VIG nijak nereagovaly na dokončení akvizice srbské pojišťovny AXA (dohoda byla uzavřena již v červenci).

Dolar, euro a koruna: Výhled na rok 2017 v šesti větách

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Austrálie informovat o vývoji tržeb maloobchodních prodejců, Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky a Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne přidá ještě index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna doplní index cen výrobců a Česko bude informovat o vývoji své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Odpoledne vyjde klíčová zpráva o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA v minulém měsíci a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku. O situaci na trhu práce bude informovat také Kanada a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu…

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena ropy Brent vystoupila na 16měsíční maximum nad 54 USD

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v růstu, za nímž stojí dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na 16měsíční maximum nad 54 dolarů za barel. Dohoda přinesla naději, že se zmírní současné nadměrné dodávky suroviny na trh. Ceny rostou navzdory varování analytiků, že další producenti, zvláště v USA, zřejmě svou těžbu zvýší. Cena Brentu se kolem 22.10 SEČ pohybovala kolem 54,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI se prodávala zhruba za 51,46 USD za barel. Ve středu ropa Brent v reakci na dohodu o snížení těžby zdražila o 8,8 % a WTI přidala téměř 10 %.

6. Quang Nguyen (BNP): Trumpovy plány na investice do infrastruktury jsou pro ekonomiku USA pozitivní, jejich efekt ale mohou vymazat protekcionistické reformy

Splnění předvolebních slibů nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně masivních investic do infrastruktury by mohlo posílit růst HDP Spojených států o zhruba tři čtvrtiny procentního bodu. Ve čtvrtek to na setkání s analytiky a novináři prohlásil portfoliomanažer Quang Nguyen ze společnosti BNP Paribas Investment Partners. Současně ovšem upozornil na to, že pokud Trump bude prosazovat i avizované protekcionistické reformy, bude pozitivní vliv jeho politiky na americkou ekonomiku jen malý, možná dokonce nulový.

7. Photon Energy postaví v Austrálii dvě solární elektrárny za 915 milionů Kč

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začne napřesrok v Austrálii stavět dvě solární elektrárny o souhrnném výkonu 34 MW v celkové hodnotě 915 milionů korun. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku zahájila minulý týden, řekl generální ředitel podniku Georg Hotar.

8. Přebytek státního rozpočtu ČR v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

9. Europarlament potvrdil rozpočet Evropské unie na příští rok

Evropská unie má schválený rozpočet na příští rok, ve čtvrtečním hlasování s jeho podobou souhlasil Evropský parlament. Rozpočet dosahuje v závazcích 157,86 miliardy eur s rezervou 1,1 miliardy eur a v platbách 134,49 miliardy eur. Členské země kompromisní podobou materiálu odsouhlasily v pondělí.

10. Nezaměstnanost v eurozóně klesla v říjnu razantněji, než se čekalo, je nejníže za sedm let

Říjnová nezaměstnanost v eurozóně klesla na 9,8 % ze zářijových 9,9 % (revidováno z 10 %). Vyplývá to údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Trh očekával udržení ukazatele na 10 %. Celková míra nezaměstnanosti je tak nejníže od července 2009.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před patnácti lety vybuchla časovaná bomba jménem Enron

Historie společnosti Enron se začala psát v roce 1984, kdy podnikatel a ekonom Kenneth Lay převzal vedení firmy Houston Natural Gas, kterou o rok později spojil s firmou InterNorth a zformoval Enron, jehož hlavní obchodními komoditami byly plyn a elektřina.

Během 15 let udělal Lay z Enronu sedmičku v žebříčku Fortune 500 s ročním obratem přes sto miliard dolarů. V té době byl Lay oslavován jako "mesiáš", patřil k vysokým podnikatelským kruhům a netajil se svými styky s prezidentem Georgem Bushem. Ten mu vymyslel přezdívku "Kenny Boy", tedy "Malý Kenny".

Lay byl od vzniku Enronu předsedou jeho správní rady a zároveň generálním ředitelem. V únoru 2001 funkci generálního ředitele převzal Jeffrey Skilling, který se jí ale již v srpnu nečekaně z osobních důvodů vzdal. V říjnu 2001 firma Enron po více než čtyřech letech oznámila čtvrtletní ztrátu, za viníka schodku byl označen výkonný finanční ředitel Andrew Fastow, který byl později odvolán z funkce. Firma následně zveřejnila, že je kvůli aktivitám firem spojených s Fastowem vyšetřována Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

Počátkem listopadu 2001 Enron přiznal, že v uplynulých čtyřech letech nadhodnotil své účetnictví o více než 600 milionů USD a akcie Enronu klesly pod jeden dolar. Přitom jen o rok dříve se pohybovaly na více než 90 dolarech. 2. prosince 2001 vyhlásila bankrot.

Cílem podvodů bylo udržení vysokých cen akcií Enronu, z nichž měli šéfové podniku díky motivačním programům vysoké bonusy. Nejprve se do účetnictví zanášely ještě neuskutečněné obchody, později se zakládaly dceřiné firmy, které na sebe braly různé obchodní závazky a zakrývaly tak skutečnou zadluženost Enronu. Skandál tehdy vyvolal šok na Wall Street a odstartoval vlnu podobných odhalení. Podobné podvody byly prokázány u firem Tyco, Adelphia nebo WorldCom a v Evropě hlavně u italského Parmalatu, který byl označován za "evropský Enron".

Smutně proslulým se stal Layův výrok "můžu upřímně říct, že jsem ještě nikdy neměl z Enronu tak dobrý pocit jako nyní", který pronesl tři měsíce před tím, než vyšla najevo obří díra v účetnictví firmy. Krach Enronu překonal až bankrot WorldComu z roku 2002 a několik dalších obřích bankrotů z krizových let 2008 a 2009.

Kolaps Enronu připravil o práci tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů. Ti, kteří dostatečně nerozložili zdroje svých penzijních plánů, přišli také o peníze na důchod. Z důchodových účtů takto zmizely více než dvě miliardy dolarů.

Federální porota u soudu v Houstonu v květnu 2006 shledala Kennetha Laye vinným z podvodu a zločinného spolčení, Lay však 5. července 2006 ve věku 64 let náhle zemřel, a případ tak byl odložen. K více než 24 letům vězení byl odsouzen další bývalý šéf Enronu Jeffrey Skilling, kterému v červnu 2013 soud v Houstonu snížil trest na 14 let. Zmírnění rozsudku umožnila dohoda Skillingových právníků s ministerstvem spravedlnosti. Skilling se na jejím základě vzdal dalších pokusů o odvolání proti trestu. Zároveň se díky tomu uvolnilo kolem 40 milionů dolarů, které soud bývalému manažerovi Enronu nařídil zaplatit akcionářům a zaměstnancům firmy poškozeným jejím krachem.

Bývalý finanční ředitel Andrew Fastow, který byl považován za osnovatele podvodů v Enronu, nastoupil v září 2006 do vězení. Propuštěn byl v prosinci 2011.

Symbolickou tečku za případem učinila v červnu 2011 vdova po bývalém šéfovi Linda Layová, která urovnala dlouholetý spor s organizací Enron Creditors Recovery Corporation (ECRC). Ta je nástupnickým podnikem kdysi věhlasného energetického kolosu a nyní se jen snaží vymoci pro věřitele peníze. Spor se táhl osm let a jednalo se v něm o platby dvou pojistných smluv.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika