Co musíte ráno vědět (17. března)
|

Co musíte ráno vědět (17. března)

Jak ve středu skončilo obchodování v Evropě a Spojených státech, co si investoři odnesli z tiskové konference Janet Yellenové po konci zasedání Fedu a čemu Venezuelané vděčí za delší velikonoční volno? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozpačitém zahájení posílily. Pomohly jim holubičí Fed a růst cen ropy

Americké akciové trhy ve středu posílily a posunuly svá letošní maxima. Pomohla jim vyjádření Fedu po březnovém zasedání a také růst cen ropy. Index Dow nakonec posílil o 0,43 % na 17 325,76 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,56 % na 2 027,22 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,75 % na 4 763,97 bodu. Přes dvě procenta přidaly sektory energetiky a základních materiálů, jako jediné zůstalo v mínusu odvětví zdravotní péče a jen lehce nad nulou se pohybovaly ceny akcií finančních společností. Index volatility VIX spadl o 10,99 % na 14,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA v reakci na rozhodnutí Fedu spadl za den o téměř šest bazických bodů na 1,9116 %, před rozhodnutím byl vysoko nad 1,98 %.

10 věcí, které investiční profíci řekli o současném trhu

Co býka nezabije, to ho posílí

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři čekali na konec zasedání Fedu

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, proti úterý se ale indexy výrazně nepohnuly. Investoři vyčkávali před koncem zasedání americké centrální banky a nepouštěli se do riskantních obchodů. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,58 % na 6 175,49 bodu a německý DAX přidal 0,5 % na 9 983,41 bodu, zatímco francouzský CAC 40 oslabil o 0,22 % na 4 463 bodů. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,04 % na 341 bodech. Akcie provozovatele německé burzy Deutsche Börse nepatrně zpevnily a akcie provozovatele londýnské burzy London Stock Exchange Group odepsaly 0,6 % poté, co společnosti oznámily dohodu o spojení, o němž se spekulovalo již déle než měsíc. Spojením dojde k vytvoření největšího provozovatele trhu s cennými papíry v Evropě. Hodnota transakce činí 30 miliard dolarů a spojením firem vznikne nová společnost UK TopCo. Sídlem nové firmy bude Londýn a jejím šéfem bude současný výkonný ředitel Deutsche Börse Carsten Kengeter. Cenné papíry německého finančního ústave Deutsche Bank pak odepsaly více než 4 % v reakci na varování jejího výkonného ředitele Johna Cryana, který uvedl, že letošní rok by pro banku nemusel být ziskový.

Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu

Čeká Evropu japonský scénář? Chybějící růst se projeví i na akciovém trhu

3. Pražská burza ve středu nepatrně zpevnila, podržely ji akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu stoupl o 0,02 % na 910,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly ve středu akcie skupiny ČEZ, které přidaly 2,14 % na 400,30 Kč poté, co společnost oznámila, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Komerční banky, které přidaly 0,1 % na 5 195 korun, a třetí největší objem obchodů připadl akciím bankovní skupiny Erste Group Bank, které ale klesly o 1,6 % na 671,10 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily vysoce volatilní akcie uhelné firmy NWR (+8,33 %). Přes procento přidaly ještě akcie petrochemického holdingu Unipetrol a o necelé procento zpevnily cenné papíry Pivovarů Lobkowicz a O2 Czech Republic. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, která po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok, zpevnily o 0,46 % na 455,10 Kč. Kofole loni stouply tržby meziročně o 14,6 % na 7,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk se jí zvýšil na 373,9 milionu Kč. Čísla podpořily příznivé počasí a aktivní vyhledávání nových příležitostí pro expanzi, uvedla firma ve výroční zprávě. Očištěný provozní zisk se skupině zvýšil o třetinu na 589 milionů Kč a očištěný provozní zisk EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) stoupl o pětinu na 1,1 miliardy Kč. Výrazný nárůst loni zaznamenaly tržby z prodeje džusů UGO, které se zvýšily proti roku 2014 o 72 %.

Esskuchen (Erste): V regionu střední a východní Evropy věříme titulům s cyklickou složkou, Česko zůstává defenzivní dividendovou jistotou

Filip Kubricht (REICO): Český realitní trh zůstává zdravý, donekonečna ale ceny neporostou

4. Očekávané události

Čtvrtek začne výsledkem japonské obchodní bilance a daty z australského trhu práce. Veřejně navíc vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Dopoledne bude švýcarská centrální banka rozhodovat o měnové politice a Itálie odtajní výsledek mezinárodního obchodu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle i Eurostat, který přidá ještě ostře sledovaná inflační data a stavební výrobu. Zasedání čeká ve čtvrtek i Bank of England (čeká se ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % a potvrzení programu odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber). Pokračovat mají jednání EU a Turecka o migrační krizi. Investory do rozvíjejících se trhů mohou zaujmout také měnově-politická zasedání centrálních bank v Chile, Indonésii, JAR, Egyptě nebo Srbsku. Odpoledne budou investoři sledovat výsledek běžného účtu USA, index aktivity filadelfského Fedu, JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, předstihový indikátor a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření představí v Evropě LafargeHolcim, HeidelbergCement, Deutsche Lufthansa nebo Telecom Italia a v zámoří ConAgra Foods, Lennar nebo Adobe Systems. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu…

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal v březnu základní sazbu beze změny na 0,25-0,50 %, letos by úrok měl narůst jen dvakrát. Banka zhoršila ekonomický výhled

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se očekávalo, banka ale překvapila tím, že chce oproti prosincovým plánům výrazně zvolnit, pokud jde o další zvyšování úroků. Nově očekává letos pouze dvě zvýšení základní sazby a v roce 2017 další dvě, loni v prosinci předpokládala pro letošní rok hned čtyři zvýšení základního úroku. Fed ve své aktualizované ekonomické prognóze snížil výhled růstu ekonomiky i inflace. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Bude Fed letos zvedat sazby? Před třemi lety bylo pozdě, tvrdí expert

6. ČEZ nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv Vattenfallu, je ale připravený se švédskou firmou dále jednat

Energetická společnost ČEZ se po posouzení všech příležitostí a rizik rozhodla, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Ve středu to firma oznámila na svých internetových stránkách. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF.

Exkluzivně pro Investiční web okomentoval postoj ČEZ k nabídce Vattenfallu finanční ředitel a místopředseda představenstva ČEZ Martin Novák.

7. Přední světoví producenti ropy se sejdou 17. dubna v Dauhá

Zástupci předních světových producentů ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejdou 17. dubna v katarském Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Oznámil to ve středu katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Jednání podle něj naváže na únorovou schůzku, kde se Saúdská Arábie a Rusko dohodly s Venezuelou a Katarem na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni.

8. Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na jedno procento

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v únoru v meziročním srovnání stouply o jedno procento po 1,4% růstu v lednu, čekal se slabší růst o 0,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, jak se očekávalo, po lednové stagnaci. Po očištění indexu spotřebitelských cen o volatilní ceny energií a potravin bylo meziroční tempo inflace 2,3 % po 2,2 % v lednu, čekal se výsledek 2,2 %. Meziměsíční tempo inflace po očištění o ceny potravin a energií zůstalo v únoru na 0,3 % při očekávání 0,2 %. K růstu cen přispěly vyšší ceny nájmů a výdaje na zdravotní péči.

9. Senát podle očekávání schválil elektronickou evidenci tržeb

Senát ve středu podle očekávání schválil zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který EET již dříve podpořil.

10. Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách by poslalo americké akcie o 50 % níže, predikuje analytik

Pokud se miliardář Donald Trump stane příštím prezidentem Spojených států, klesnou tamní akciové trhy o 50 %. Předpovídá to analytik ze společnosti Wedbush Ian Winer. Opírá se přitom o analýzu následků Trumpových hospodářských opatření, která by jako případný šéf Bílého domu uskutečnil.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela prodloužila velikonoční volno, aby ušetřila energii

Týdenní volno kolem období Velikonoc pro všechny pracovníky je dalším ze série pokusů venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o zažehnání energetické krize v zemi. O prodloužení velikonočního volna o další tři dny informovala oficiální venezuelská média. Vláda na začátku týdne upozornila, že hladinu vody v největší venezuelské přehradě, jejíž voda pohání obří hydroelektrárnu, dělí od minimální provozní úrovně méně než tři metry.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika