Co musíte ráno vědět (17. března)
|

Co musíte ráno vědět (17. března)

Jak ve středu skončilo obchodování v Evropě a Spojených státech, co si investoři odnesli z tiskové konference Janet Yellenové po konci zasedání Fedu a čemu Venezuelané vděčí za delší velikonoční volno? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozpačitém zahájení posílily. Pomohly jim holubičí Fed a růst cen ropy

Americké akciové trhy ve středu posílily a posunuly svá letošní maxima. Pomohla jim vyjádření Fedu po březnovém zasedání a také růst cen ropy. Index Dow nakonec posílil o 0,43 % na 17 325,76 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,56 % na 2 027,22 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,75 % na 4 763,97 bodu. Přes dvě procenta přidaly sektory energetiky a základních materiálů, jako jediné zůstalo v mínusu odvětví zdravotní péče a jen lehce nad nulou se pohybovaly ceny akcií finančních společností. Index volatility VIX spadl o 10,99 % na 14,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA v reakci na rozhodnutí Fedu spadl za den o téměř šest bazických bodů na 1,9116 %, před rozhodnutím byl vysoko nad 1,98 %.

10 věcí, které investiční profíci řekli o současném trhu

Co býka nezabije, to ho posílí

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři čekali na konec zasedání Fedu

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, proti úterý se ale indexy výrazně nepohnuly. Investoři vyčkávali před koncem zasedání americké centrální banky a nepouštěli se do riskantních obchodů. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,58 % na 6 175,49 bodu a německý DAX přidal 0,5 % na 9 983,41 bodu, zatímco francouzský CAC 40 oslabil o 0,22 % na 4 463 bodů. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,04 % na 341 bodech. Akcie provozovatele německé burzy Deutsche Börse nepatrně zpevnily a akcie provozovatele londýnské burzy London Stock Exchange Group odepsaly 0,6 % poté, co společnosti oznámily dohodu o spojení, o němž se spekulovalo již déle než měsíc. Spojením dojde k vytvoření největšího provozovatele trhu s cennými papíry v Evropě. Hodnota transakce činí 30 miliard dolarů a spojením firem vznikne nová společnost UK TopCo. Sídlem nové firmy bude Londýn a jejím šéfem bude současný výkonný ředitel Deutsche Börse Carsten Kengeter. Cenné papíry německého finančního ústave Deutsche Bank pak odepsaly více než 4 % v reakci na varování jejího výkonného ředitele Johna Cryana, který uvedl, že letošní rok by pro banku nemusel být ziskový.

Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu

Čeká Evropu japonský scénář? Chybějící růst se projeví i na akciovém trhu

3. Pražská burza ve středu nepatrně zpevnila, podržely ji akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu stoupl o 0,02 % na 910,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly ve středu akcie skupiny ČEZ, které přidaly 2,14 % na 400,30 Kč poté, co společnost oznámila, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Komerční banky, které přidaly 0,1 % na 5 195 korun, a třetí největší objem obchodů připadl akciím bankovní skupiny Erste Group Bank, které ale klesly o 1,6 % na 671,10 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily vysoce volatilní akcie uhelné firmy NWR (+8,33 %). Přes procento přidaly ještě akcie petrochemického holdingu Unipetrol a o necelé procento zpevnily cenné papíry Pivovarů Lobkowicz a O2 Czech Republic. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, která po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok, zpevnily o 0,46 % na 455,10 Kč. Kofole loni stouply tržby meziročně o 14,6 % na 7,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk se jí zvýšil na 373,9 milionu Kč. Čísla podpořily příznivé počasí a aktivní vyhledávání nových příležitostí pro expanzi, uvedla firma ve výroční zprávě. Očištěný provozní zisk se skupině zvýšil o třetinu na 589 milionů Kč a očištěný provozní zisk EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) stoupl o pětinu na 1,1 miliardy Kč. Výrazný nárůst loni zaznamenaly tržby z prodeje džusů UGO, které se zvýšily proti roku 2014 o 72 %.

Esskuchen (Erste): V regionu střední a východní Evropy věříme titulům s cyklickou složkou, Česko zůstává defenzivní dividendovou jistotou

Filip Kubricht (REICO): Český realitní trh zůstává zdravý, donekonečna ale ceny neporostou

4. Očekávané události

Čtvrtek začne výsledkem japonské obchodní bilance a daty z australského trhu práce. Veřejně navíc vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Dopoledne bude švýcarská centrální banka rozhodovat o měnové politice a Itálie odtajní výsledek mezinárodního obchodu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle i Eurostat, který přidá ještě ostře sledovaná inflační data a stavební výrobu. Zasedání čeká ve čtvrtek i Bank of England (čeká se ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % a potvrzení programu odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber). Pokračovat mají jednání EU a Turecka o migrační krizi. Investory do rozvíjejících se trhů mohou zaujmout také měnově-politická zasedání centrálních bank v Chile, Indonésii, JAR, Egyptě nebo Srbsku. Odpoledne budou investoři sledovat výsledek běžného účtu USA, index aktivity filadelfského Fedu, JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, předstihový indikátor a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření představí v Evropě LafargeHolcim, HeidelbergCement, Deutsche Lufthansa nebo Telecom Italia a v zámoří ConAgra Foods, Lennar nebo Adobe Systems. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal v březnu základní sazbu beze změny na 0,25-0,50 %, letos by úrok měl narůst jen dvakrát. Banka zhoršila ekonomický výhled

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se očekávalo, banka ale překvapila tím, že chce oproti prosincovým plánům výrazně zvolnit, pokud jde o další zvyšování úroků. Nově očekává letos pouze dvě zvýšení základní sazby a v roce 2017 další dvě, loni v prosinci předpokládala pro letošní rok hned čtyři zvýšení základního úroku. Fed ve své aktualizované ekonomické prognóze snížil výhled růstu ekonomiky i inflace. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Bude Fed letos zvedat sazby? Před třemi lety bylo pozdě, tvrdí expert

6. ČEZ nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv Vattenfallu, je ale připravený se švédskou firmou dále jednat

Energetická společnost ČEZ se po posouzení všech příležitostí a rizik rozhodla, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Ve středu to firma oznámila na svých internetových stránkách. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF.

Exkluzivně pro Investiční web okomentoval postoj ČEZ k nabídce Vattenfallu finanční ředitel a místopředseda představenstva ČEZ Martin Novák.

7. Přední světoví producenti ropy se sejdou 17. dubna v Dauhá

Zástupci předních světových producentů ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejdou 17. dubna v katarském Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Oznámil to ve středu katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Jednání podle něj naváže na únorovou schůzku, kde se Saúdská Arábie a Rusko dohodly s Venezuelou a Katarem na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni.

8. Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na jedno procento

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v únoru v meziročním srovnání stouply o jedno procento po 1,4% růstu v lednu, čekal se slabší růst o 0,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, jak se očekávalo, po lednové stagnaci. Po očištění indexu spotřebitelských cen o volatilní ceny energií a potravin bylo meziroční tempo inflace 2,3 % po 2,2 % v lednu, čekal se výsledek 2,2 %. Meziměsíční tempo inflace po očištění o ceny potravin a energií zůstalo v únoru na 0,3 % při očekávání 0,2 %. K růstu cen přispěly vyšší ceny nájmů a výdaje na zdravotní péči.

9. Senát podle očekávání schválil elektronickou evidenci tržeb

Senát ve středu podle očekávání schválil zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který EET již dříve podpořil.

10. Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách by poslalo americké akcie o 50 % níže, predikuje analytik

Pokud se miliardář Donald Trump stane příštím prezidentem Spojených států, klesnou tamní akciové trhy o 50 %. Předpovídá to analytik ze společnosti Wedbush Ian Winer. Opírá se přitom o analýzu následků Trumpových hospodářských opatření, která by jako případný šéf Bílého domu uskutečnil.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela prodloužila velikonoční volno, aby ušetřila energii

Týdenní volno kolem období Velikonoc pro všechny pracovníky je dalším ze série pokusů venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o zažehnání energetické krize v zemi. O prodloužení velikonočního volna o další tři dny informovala oficiální venezuelská média. Vláda na začátku týdne upozornila, že hladinu vody v největší venezuelské přehradě, jejíž voda pohání obří hydroelektrárnu, dělí od minimální provozní úrovně méně než tři metry.

Americké akcie ve středu převážně mírně ztratily, Nasdaq ale vylepšil…
Americké akcie ve středu převážně mírně ztratily, Nasdaq ale vylepšil…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu převážně mírně ztratily, Nasdaq ale vylepšil historické maximum

Výkon technologického trhu podpořily akcie Amazonu, jež reagovaly na zprávu, že by firma mohla mít zájem o akvizici...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Itálie vyšetřuje firmu Eni kvůli údajnému daňovému úniku
včera v 21:27

Itálie vyšetřuje firmu Eni kvůli údajnému daňovému úniku

Italské úřady vyšetřují místní ropnou společnost Eni kvůli údajnému daňovému úniku. V rámci vyšetřování zabavily...
Itálie Rafinérie Evropské akcie
Zápis z jednání FOMC: Představitelé Fedu očekávají, že bude brzy…
Zápis z jednání FOMC: Představitelé Fedu očekávají, že bude brzy…
včera v 20:37

Zápis z jednání FOMC: Představitelé Fedu očekávají, že bude brzy zapotřebí zvýšit úroky

Řada představitelů americké centrální banky předpokládá, že úrokové sazby ve Spojených státech bude v brzké době...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Británie hodlá prodat akcie banky RBS v hodnotě 15 miliard liber
Británie hodlá prodat akcie banky RBS v hodnotě 15 miliard liber
včera v 20:34

Británie hodlá prodat akcie banky RBS v hodnotě 15 miliard liber

Britská vláda plánuje v průběhu příštích pěti let prodat akcie bankovní společnosti Royal Bank of Scotland v hodnotě...
Spojené království Evropské banky Banky
Deutsche Bank varuje před investicemi do bitcoinu
Deutsche Bank varuje před investicemi do bitcoinu
včera v 18:45

Deutsche Bank varuje před investicemi do bitcoinu

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala před investicemi do kybernetické měny bitcoin. "Prostě...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Aston Martin má našlápnuto k prvnímu zisku od roku 2010
včera v 18:19

Aston Martin má našlápnuto k prvnímu zisku od roku 2010

Britský výrobce luxusních vozů Aston Martin by letos mohl být poprvé od roku 2010 v černých číslech. Za prvních devět...
Spojené království Auta Výsledková sezóna
Evropské burzy ve středu převážně klesly, německý DAX přišel o více…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, německý DAX přišel o více…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, německý DAX přišel o více než procento

Většina evropských akciových trhů ve středu uzavřela v negativním pásmu, když je do mínusu poslal ztrátový úvod...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Rusko protestovalo proti zatčení oligarchy Kerimova ve Francii
včera v 17:23

Rusko protestovalo proti zatčení oligarchy Kerimova ve Francii

Ruské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo francouzského chargé d'affaires v Moskvě, aby protestovalo proti...
Rusko Francie Podvod
Čína vyvíjí vlastní digitální měnu
Čína vyvíjí vlastní digitální měnu
včera v 17:02

Čína vyvíjí vlastní digitální měnu

Čínské vedení vyvíjí vlastní kryptoměnu. Chce tak oslabit vliv bitcoinu a dalších virtuálních měn, nad kterými nemá...
Čína Kryptoměny Měny
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, likérka Stock Spirits však…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, likérka Stock Spirits však…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, likérka Stock Spirits však získala více než 3 %

Pražská burza ve středu potřetí v řadě klesla, když index PX odepsal 0,38 % na 1 046,61 bodu. Dolů burzu stáhly Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,855 milionu…
včera v 16:31

EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,855 milionu barelů (odhad: -2,167 milionu barelů, předchozí týden: +1,854 milionu barelů)

Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 1,855 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy...
Spojené státy americké (USA) Ropa Komodity
Facebook otevře technologický inkubátor v Nigérii
Facebook otevře technologický inkubátor v Nigérii
včera v 16:20

Facebook otevře technologický inkubátor v Nigérii

Americká technologická společnost Facebook chce příští rok v Nigérii otevřít centrum podpory vývoje softwaru a...
Facebook Afrika Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v listopadu stoupla
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v listopadu stoupla

Index důvěry evropských spotřebitelů v ekonomiku eurozóny dosáhl v listopadu podle prvního odhadu +0,1 bodu, což je...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu…
včera v 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat klesl na 98,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 98,5 bodu ze 100,7 bodu v říjnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Británie vyčlení na brexit tři miliardy liber, oznámil ministr financí
Británie vyčlení na brexit tři miliardy liber, oznámil ministr financí
včera v 15:20

Británie vyčlení na brexit tři miliardy liber, oznámil ministr financí

Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři miliardy liber na přípravu...
Spojené království Evropská unie
Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu nečekaně klesly
včera v 14:40

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu nečekaně klesly

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly o 1,2 % po zářijovém revidovaném růstu o 2 %...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 233…
včera v 14:32

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 233 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. listopadu 239 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
KLDR odsoudila USA, že ji vrátily na seznam podporovatelů teroru
KLDR odsoudila USA, že ji vrátily na seznam podporovatelů teroru
včera v 14:17

KLDR odsoudila USA, že ji vrátily na seznam podporovatelů teroru

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zařadit Severní Koreu zpět na seznam zemí podporujících terorismus je...
KLDR Spojené státy americké (USA) Politika