IBM: Kolos se převrací, ale pomalu

| Jan Šumbera

Výsledky IBM za třetí čtvrtletí investory zrovna nenadchly, když akcie firmy v poobchodní fázi ztratily přes tři procenta. Tržby i zisk na akcii přitom byly nad odhady analytiků. Proč tedy ta negativní reakce?

S trochou nadsázky lze říci, že společnost IBM žije dva životy zároveň, jeden starší a jeden mladší. Ten starší je pozůstatkem dřívějších aktivit, mezi které patří například hardware a prodeje softwaru integrovaného přímo do klientovy sítě. Mladší rovina se týká přesunu poptávky ke cloudovým řešením či "kognitivní inteligenci". Tu reprezentuje produkt Watson, který se soustředí na analýzu dat.

Právě odlišný životní styl obou částí firmy se proplétá jejími hospodářskými čísly. Na jedné straně klesají meziročně tržby ze starších aktivit (například divizi Systems poskytující mimo jiné hardwarová úložiště klesly tržby o 21 %), na straně druhé stojí rostoucí mladší odvětví. Samotnou společností identifikované strategické iniciativy hlásí meziroční růst tržeb o 15 %. Zejména cloudová řešení nadále táhnou.

Investoři se ptají, kdy se konečně projeví síla mladší sféry natolik, aby vynahradila slabost sféry starší. Na tuto otázku není schopna IBM již několik kvartálu uspokojivě odpovědět. Dobrou zprávou je pokračování růstu v divizi Cognitive Solutions (analytické a softwarové služby, zabezpečení), tento růst je ovšem prozatím poměrně mdlý.

I proto IBM hledá růstovou podporu mimo vlastní společnost a expanduje skrze akvizice. Problémem této strategie je ovšem dopad na marže. Ty zůstaly ve čtvrtletí za očekáváním. Notně k tomu vedle akvizic přispívá pokračující expanze v segmentu SaaS ("Software as a Service"), která je realizována i na úkor cen. Je však potřeba dodat, že segment SaaS (vedle cloudové infrastruktury dodává společnost klientovi i finální aplikaci) obecně představuje vysokomaržové podnikání. Jeho vliv na agregovanou hodnotu marží společnosti je tudíž pozitivní. Komplikací je spíše fakt, že trh od této sféry hodně očekává, pročež je laťka, kterou musí IBM překonávat, nastavena celkem vysoko.

Celkově tedy IBM pokračuje ve snaze rozšířit svůj záběr v oblastech cloudových řešení či kognitivní inteligence. Samo o sobě nejde o špatný záměr, problémem je spíše to, že přechod od starších aktivit k mladším probíhá pomalu. Je to patrné na agregovaných tržbách ze softwarových služeb (meziročně +3 %, z čehož 2 procentní body připadají na akviziční činnost). Trh tak nadále musí vyčkávat a vyhlížet známky prudšího zlepšení. I proto se valuace stále drží poměrně nízko (P/E okolo 11,5). Atraktivní profil peněžního toku a přívětivé kapitálové politiky působí ve prospěch akcií IBM.

reklama
reklama