Tři základní otázky pro každého investora

| redakce

Jak dosáhnout úspěchu na trzích? Někdo potřebuje tuny knih, někomu stačí selský rozum, jiný se snaží rychle vydělat na krátkodobých obchodech. Historie dává některým přístupům za pravdu více než jiným.

Již slavný investor Peter Lynch kdysi investorům poradil: "Vězte, co vlastníte a proč." Lze to mírně rozšířit, aby se výsledkem staly tři jednoduché otázky. Pro přehlednost doplňujeme rovnou také stejně jednoduché odpovědi.

1. Co vlastníte? Diverzifikované portfolio různých tříd aktiv, které lze držet dlouhodobě a bude vyhovovat rizikovému profilu investora.

2. Proč to vlastníte? Protože právě takové portfolio je jedinou historicky prokázanou cestou k úspěchu v investování. Nabízí nejvyšší míru pravděpodobnosti splnění rozumných investičních cílů.

3. Jak dlouho to chcete vlastnit? Tak dlouho, dokud se nezmění přístup investora k riziku, jeho cíle, případně dokud svých cílů nedosáhne.

Tak, asi jste se stihli naštvat, že takhle obecné rady nejsou k ničemu, že chcete konkrétní tipy, doporučení a podobně. Máte pravdu, podobné otázky a rady, jako jsou ty tři výše uvedené, nejsou sexy, daleko lepší je seznam deseti akcií na příští týden, měsíc nebo rok, "zaručená" predikce ceny zlata na pět let dopředu, katastrofický scénář pro trh s ropou nebo vývoje hodnoty papírových peněz.

Ale investování ani rady s ním spojené nejsou a nemají být zábavné, mají být ziskové. A velké zisky se nesypou do kapes investorů bez toho, že by tito přečkali také období poklesů, někdy i hlubokých. Vědět, co, proč a na jak dlouho nakupujete, je právě v době nervozity a nejistoty na trhu zásadní. Tak si na to vzpomeňte, až budou vaše monitory (opět) svítit červeně.

Zdroj: Pension Partners

reklama
reklama