Dolar, euro a koruna: Výhled na rok 2017 v šesti větách

| redakce

Jak by se do konce roku měly vyvíjet měnové páry EUR/USD a EUR/CZK podle analytiků z ING?

EUR/USD

ING předpokládá, že EUR/USD dosáhne svého minima 1,02 v 1. čtvrtletí 2017, a to z titulu rostoucích výnosů státních dluhopisů USA a politické nejistoty v EU pramenící z nadcházejících voleb, zejména těch francouzských. Eurodolar poblíž parity však bude zhruba o 15 % podhodnocený.

Měnový pár EUR/USD je podhodnocený
Měnový pár EUR/USD je podhodnocený

Zmírnění politické nejistoty a začátek ukončování kvantitativního uvolňování ECB ve 2. čtvrtletí příštího roku povedou k postupnému posilování eura, a ING tak očekává EUR/USD v polovině příštího roku již poblíž úrovně 1,10.

EUR/CZK

ING nadále předpokládá ukončení kurzového závazku ČNB v 2. čtvrtletí příštího roku a následné posílení koruny ve střednědobém horizontu k 25,5 EUR/CZK, což je dle odhadů banky současná rovnovážná úroveň kurzu. Rychlost posílení bude záviset na velikosti spekulativních pozic, které začnou opětovně růst na začátku příštího roku s blížícím se koncem takzvaného tvrdého závazku. Komentáře guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka naznačují, že ani prodloužení programu odkupu aktiv ze strany ECB neznamená nutně změnu termínu exitu ČNB, pokud bude inflace nadále směřovat k inflačnímu cíli.

A jako bonus ještě celkový výhled pro měnový trh z dílny ING.

FX výhled ING (listopad 2016)
FX výhled ING (listopad 2016)

Zdroj: ING

reklama
reklama