Není bohatství jako bohatství

| redakce

Zatímco ve Spojených státech lidem dveře do elitního klubu bohatých otevírá až čisté jmění v hodnotě zhruba sta tisíc dolarů, jinde ve světě stačí i výrazně nižší částky. Není zkrátka bohatství jako bohatství.

Ve Spojených státech byste s čistým jměním (hodnota finančních úspor, finančních aktiv a nemovitého majetku po odečtení všech dluhů) kolem čtyř tisíc dolarů (zhruba 100 tisíc Kč) patřili k chudině. V Číně byste se stejným jměním byli součástí nižší střední třídy a v Indii byste byli rovnou za boháče.

Odborníci ze švýcarské banky Credit Suisse odhadují, že souhrnné globální bohatství domácností dosahuje zhruba 256 bilionů dolarů, což je 3,4krát více, než kolik činí světový HDP. Kdyby distribuce tohoto bohatství byla rovnoměrná, připadalo by na jednoho člověka 52 819 dolarů (asi 1,34 milionu Kč). Ve skutečnosti ale 89 % této hodnoty kontroluje pouze desetina světové populace.

Z velkých zemí je nejvyšší koncentrace finančně zabezpečených lidí ve Spojených státech, kde počet obyvatel v domácnostech s hodnotou čistého jmění vyšší než 71 559 dolarů (přibližně 1,82 milionu Kč) přesahuje 100 milionů, zatímco lidí s nulovým nebo záporným čistým jměním je jen zhruba 21 milionů. To taková Indie je na tom opačně.

Distribuce bohatství v USA, Číně a Indii
Zdroj: The Economist

Zdroj: The Economist, Credit Suisse

reklama
reklama