Kass: Čeká nás rok plný překvapení

| Daniel Kuchta

"Všichni bychom chtěli znát budoucnost trhů. Ale žijeme ve výjimečné a nenormální době (záporné úrokové sazby), kde je jedinou jistotou nedostatek jistoty. Techničtí i fundamentální investoři by měli dát vale konzervativnímu přístupu a očekávat volatilní a překvapivý rok 2016," říká známý investor a publicista Doug Kass.

Kass již nějakou tu dobu upozorňuje, že je potřeba opatrnost a že je dobré počítat se všemi možnými scénáři, přičemž sám tento problém řeší obměnou svých dlouhých pozic za krátké. V roce 2016 podle něj můžeme být svědky několika překvapení, a to jak v oblasti politiky, tak ekonomiky a samotných trhů.

Co se týče politiky, začal rok 2016 podle Kasse jednou z nejméně pravděpodobných událostí, když do boje o prezidentské křeslo vede republikány Donald Trump (dokonce jej podporuje i Sarah Palinová). Na začátku února navíc všechny šokoval výsledek primárek demokratické strany v Iowě, kde nedemokratický kandidát (a věčný kritik systému dvou politických stran) Bernie Sanders skončil za Hillary Clintonovou jen o pár desetin procenta. A například Jeb Bush utratil na každý svůj hlas v Iowě 4 000 dolarů. "To nevymyslíš," komentuje to Kass. A to ještě nezmiňuje Blízký východ, věčně překvapující Rusko, nebo třeba Severní Koreu, která má rovněž potenciál překvapovat, jakkoli jsou její snahy někdy spíše úsměvné.

V ekonomice hrají prim negativní úrokové sazby, které začaly centrální banky zavádět ve velkém poté, co se politika nulových úrokových sazeb a nalévání likvidity do ekonomiky ukázala být neefektivní a bez pozitivního vlivu na ekonomický růst. A nepomáhá tomu ani extrémně levná ropa. Poté, co japonská centrální banka zavedla negativní úrokové sazby, výnosy u dluhu v hodnotě více než 7,1 bilionu dolarů se ocitly pod nulou. Mezitím výnosy amerických dluhopisů investičního i spekulativního stupně narostly na čtyřletá maxima. A podle Kasse je nyní dluh v USA celkově atraktivní a podhodnocený.

Na akciových trzích jsou stále častější přehnané reakce a výrazné krátkodobé pohyby, k čemuž přispívá stále větší vliv automatického obchodování. Dělá se kolem toho velké haló, ale pro investory, kteří chtějí investovat dlouhodobě, to znamená nemalé komplikace a má to negativní vliv na oceňování. Na druhou stranu je to voda na mlýn oportunistickým obchodníkům, kteří se vyžívají v obchodování v extrémních podmínkách. To se projevuje také pohyby proti trendu, které zanechávají v investorech napětí a nejistotu.

Kass dále říká, že sám vidí určité možnosti pro krátkodobé obchodníky vydělávat na pohybech trhů směrem nahoru, ale ve střednědobém horizontu očekává spíše pokračující pokles. Přesně tak tomu bylo na konci ledna, kdy mnoho indikátorů ukazovalo na možný krátkodobý růst, více než 7% nárůst, kterého jsme byli tehdy svědky, však nyní patrně očekávat nemůžeme. Spíše si budeme muset zvyknout na zhoršující se fundamentální i technické prostředí.

Vtip na závěr

V souvislosti s věčnou debatou nad opodstatněností technické a fundamentální analýzy přidává Doug Kass jeden poměrně výstižný vtip.

Technický a fundamentální obchodník diskutují v kuchyni o situaci na trzích. Najednou jeden z nich vyhodí nůž a ten se zapíchne rovnou do nohy fundamentálního obchodníka. Ten začne hulákat na technika, proč nůž nezachytil. "Víš, že technici nechytají padající nože," odpoví technik. A ptá se fundamentálního investora, proč nohou neuhnul. Ten mu zoufale odpovídá: "Nečekal jsem, že by ten nůž mohl dopadnout až na zem!"

Bez ohledu na to, jakou metodu při investování použijeme, můžeme podle Kasse očekávat rok plný překvapení. Žijeme v nestandardních časech, kde je jedinou jistotou nejistota, a je potřeba se na to připravit. "Připravte se na šokovou terapii a překvapení, která budete muset přijmout, protože jde nakonec o příležitosti, jež lze využít ve vlastní prospěch," uzavírá Kass svůj komentář.

Zdroj: Kass' Korner

reklama
reklama