Co musíte ráno vědět (26. února)

| redakce

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co hrozí Venezuele a jak pokračuje vývoj robotiky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly ztráty z první poloviny seance a zamířily nahoru

Americké akcie v průběhu čtvrtečního obchodování smazaly veškeré ztráty z první poloviny seance a tři nejsledovanější indexy nakonec přidaly kolem procenta. Podpořil je mimo jiné růst cen ropy. Index Dow zpevnil o 1,29 % na 16 697,29 bodu, S&P 500 o 1,13 % na 1 951,70 bodu a Nasdaq Composite o 0,87 % na 4 582,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,77 % na 19,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,719 %. Na každou klesající akcii na NYSE připadly ve čtvrtek dvě rostoucí. Zobchodovaný objem na NYSE dosáhl 507 milionů dolarů a kompozitní objem na všech burzách v USA přesáhl 2,5 miliardy USD. Index Dow vedly nahoru nejvíce akcie technologické firmy United Technologies a indexu Nasdaq pomohly především akcie Applu. Index S&P 500 podržel nahoře finanční sektor, zatímco energetický sektor ho jako jediný stahoval dolů. Indexům pomohlo k růstu oživení cen ropy, které krátce rostly i o 3 % na 33 dolarů za barel. V první polovině obchodování ceny ropy naopak klesaly, což na akcie vyvíjelo tlak.

Banka se zapotila, aby našla důkaz, že akcie nezažívají znovu roky 2000 a 2007. Tohle je výsledek

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně posílily

Britský FTSE 100 připsal 2,48 %, francouzský CAC 40 2,24 % a německý DAX 1,79 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 2 %, nahoru ho vedly banky a telekomunikace, které posílily o více než 3 %. V průběhu dopoledne se akcie na evropských trzích krátce ocitly pod tlakem, když finální data Eurostatu ukázala, že inflace v eurozóně v lednu zrychlila jen na 0,3 % meziročně, předběžná data predikovala zrychlení na 0,4 %. Britská Lloyds Banking Group patřila k nejvýkonnějším emisím dne, její akcie zpevnily o 13,6 % poté, co ohlásila 5% růst celoročního zisku. Banka nicméně také oznámila, že si ve čtvrtém kvartálu odložila stranou další 2,1 miliardy liber na pokrytí kompenzací pro klienty.

KONTEXT: 5 geopolitických trendů, které (za)míchají energetickými kartami i v ČEZké kotlině

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila o více než procento

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,2 % na 865,67 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie si připsaly 0,15 %. Druhá bankovní emise, Erste Group Bank, posílila dokonce o více než 2 %. Dařilo se také akciím skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,52 %. Akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic vyskočily o 4,3 %, největší procentuální zisk si však připsala mediální CME, jejíž akcie zpevnily o 5,3 %. Firma, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, neplánuje v dohledné době vyplácet dividendy. Ve středu to v rozhovoru s agenturou Bloomberg řekl Michael Del Nin, jeden ze dvou výkonných ředitelů CME. Dodal, že firma chce soustředit veškeré generované cash flow na splácení dluhu. Jediné tři tituly, které ve čtvrtek klesly, byly tabáková společnost Philip Morris ČR, Fortuna a Pivovary Lobkowicz.

Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR? Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR? Společnost NWR byla od začátku svého působení v Česku, potažmo na pražské burze, spojována se ...

4. Očekávané události

V pátek trhy čeká japonská, španělská a německá inflace, Francie a Spojené státy zveřejní zprávy o HDP a Eurostat spotřebitelskou důvěru. Odpoledne Spojené státy přidají ještě data o osobních příjmech a výdajích a Michiganská univerzita vydá finální zprávu o spotřebitelské důvěře. V Šanghaji navíc v pátek začne dvoudenní zasedání společenství G20, na němž se bude řešit, jak povzbudit skomírající světovou ekonomiku, a hospodářskými výsledky se pochlubí Erste Group Bank, Telefónica SA, Royal Bank of Scotland, Eni, BASF, J.C. Penney, Sotheby's nebo Hilton Worldwide Holdings. Podle odhadů Milana Lávičky, analytika z J&T Banky, Erste za poslední loňský kvartál vykáže čistý zisk 157 milionů eur. Úrokové výnosy Erste by podle Lávičky měly meziročně poklesnout o procento na 1,115 miliardy eur. "Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme nárůst rizikových nákladů, které byly v předchozích kvartálech na velmi nízkých úrovních. Návrh dividendy by měl být vzhledem k předchozím prohlášením managementu v rozmezí 40–50 centů na akcii (1,6%–2% hrubý dividendový výnos)," říká Lávička. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a ...

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu podle finálních údajů meziměsíčně klesly o 1,4 %, zatímco meziroční inflace zrychlila na 0,3 %

Inflace v eurozóně v lednu podle finálních dat zrychlila na 0,3 % meziročně z prosincových 0,2 %, předběžná data však počítala se zrychlením na 0,4 %. V lednu 2015 bylo tempo inflace -0,6 %. V celé Evropské unii byla v lednu meziroční inflace stabilní na prosincovém tempu +0,2 %, v lednu 2015 byla -0,5%. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v eurozóně klesly o 1,4 %, jak se očekávalo.

6. Kyjev má odpovědět na ruskou žalobu na dluh do 4. března

Ukrajina musí odpovědět do 4. března na žalobu, kterou na ni Rusko podalo před týdnem u londýnského soudu za nesplacení dluhu ve výši tří miliard dolarů. Řekl to ve čtvrtek náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak. Splatnost ruských dluhopisů včetně doby možného odkladu splátek vypršela na konci loňského roku.

7. Tchajwanský Foxconn převezme ztrátovou japonskou firmu Sharp

Tchajwanská firma Foxconn Technology Group převezme ztrátového japonského výrobce elektroniky Sharp Corporation. Oznámila to ve čtvrtek japonská firma. Foxconn, který je jedním z hlavních dodavatelů amerického Applu, nabízel za převzetí Sharpu původně zhruba 5,3 miliardy dolarů. Nabídku podle britského serveru BBC nakonec zvýšil na zhruba 5,9 miliardy dolarů. Obchod představuje největší zahraniční akvizici v japonském technologickém sektoru.

8. Polsko vyměnilo šéfa uhelné společnosti Kompania Węglowa

Polské ministerstvo energetiky odvolalo šéfa největší státní uhelné společnosti Kompania Węglowa (KW) Krzysztofa Sędzikowského a prozatímním generálním ředitelem jmenovalo Tomasze Rogalu. Ten bude pokračovat v jednáních s odbory ohledně snižování nákladů včetně mezd a povede jednání i s potenciálními investory, sdělilo ve čtvrtek ministerstvo.

9. Skupina J&T hodlá odejít z EPH, řekl šéf holdingu Křetínský

Finanční skupina J&T chce odejít z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém vlastní 26 % akcií. Tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě. Slovenskému týdeníku Trend to řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský, který v EPH drží stejně jako podnikatel Patrik Tkáč 37 % akcií.

10. Venezuele letos podle odborníků hrozí platební neschopnost

Venezuela by se podle odborníků mohla v letošním roce dostat do platební neschopnosti. Země se nyní nachází v hluboké hospodářské recesi, za kterou stojí zejména výrazný pokles cen ropy. "Otázkou není, zda se Venezuela do platební neschopnosti dostane, ale kdy k tomu dojde," řekl serveru CNN Russ Dallen ze společnosti LatInvest, která investuje v Latinské Americe. "Docházejí jim možnosti," dodal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Alphabet má nového robota

Společnost Boston Dynamics, která patří pod technologický konglomerát Alphabet, loni představila robota pojmenovaného Atlas. Letos firma přišla s jeho vylepšenou verzí, která je menší, lehčí a hbitější. Robot měří 1,7 metru a váží asi 82 kilogramů. Podle Boston Dynamics je určený jak pro užití v interiéru, tak exteriéru, zvládá i chůzi po sněhu a také se dokáže sám zvednout, pokud spadne.

reklama
reklama