Tato nenápadná hrozba může brzy zastínit i sud střelného prachu na Blízkém a Středním východě

| redakce

Za nejvážnější geopolitická rizika současnosti jsou všeobecně považovány napětí na Blízkém a Středním východě, migrační krize či rostoucí ambice Číny. Podle Iana Bremmera a Cliffa Kupchana z konzultační společnosti Eurasia Group ale existuje i hrozba, o které se navzdory její velikosti prakticky nemluví.

Bremmer a Kupchan na začátku každého roku sestavují seznam deseti největších rizik pro následující měsíce. Letos v jejich seznamu figuruje mimo jiné i položka nazvaná "růst technologů", za kterou se skrývá potenciální politický vliv největších technologických firem světa, jako jsou Apple, Google, Facebook nebo Alibaba.

Na konci loňského roku dosahovala tržní kapitalizace Applu více než 600 miliard USD, a výrazně tak převyšovala hodnotu HDP zemí jako Lucembursko, Chorvatsko, Tunisko, Bulharsko, Bělorusko, Slovinsko či Srbsko. Aktuálně je již sice market cap Applu "jen" něco přes 500 miliard USD, to ale na postavení jedné ze dvou největších veřejně obchodovaných společností světa nic nemění.

Bremmer a Kupchan své tvrzení opírají o grafiku, která porovnává tržní kapitalizaci firem Apple, Facebook a Alibaba a čisté jmění nejbohatšího muže planety Billa Gatese s hodnotou HDP vybraných zemí. Teprve ta totiž ukazuje, jakou potenciální politickou moc Apple a jemu podobné technologické firmy mohou mít.

Tržní kapitalizace vybraných technologických firem vs. hodnota HDP vybraných zemí (prosinec 2015)

Zdroj: Eurasia Group

reklama
reklama