Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme
|

Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Sektory Americké akcie S&P 500 Analytici ČS Výhled na rok 2017

Rok 2016 je úspěšně za námi. Není nikterak odvážné označit jej minimálně v oblasti finančních trhů za nesmírně vzrušující. V jeho úvodu jsme byli svědky prudké akciové korekce v návaznosti na obavy ze zpomalení čínského hospodářství. V půlce roku přišlo překvapivé rozhodnutí britské veřejnosti opustit struktury EU. No a v listopadu jsme přihlíželi volbě amerického prezidenta, která do čela nejmocnějšího státu světa poslala excentrického Donalda Trumpa.

Jaká nám tyto i další zajímavé události loňského roku přinesly ponaučení? V první řadě jsme si připomněli, že trh dokáže rychle zapomínat. Strach o zdraví čínské ekonomiky se v průběhu času rozplynul jako pára nad hrncem, a to navzdory masivnímu zadlužení tamního korporátního sektoru, potenciální bublině na nemovitostním trhu a neustále narůstajícím intervencím politické garnitury.

Připomněli jsme si, že prognózování není exaktní disciplína. Průzkumy veřejného mínění před britským referendem i americkými prezidentskými volbami "slibovaly" vítězství jiné než později reálné varianty.

Opět jsme dostali podnět k úvahám o (ne)homogenitě států v rámci evropského uskupení. Migrační vlna a rostoucí separatistické nálady bezesporu nutí k zamyšlení nad tím, zda projekt ekonomické integrace v současné podobě může existovat.

Co je z pohledu investování snad vůbec nejdůležitější, potvrdilo se, že trh není v každém okamžiku racionální. Jak jinak totiž vysvětlit prudký propad cen akcií po brexitu a amerických volbách velice rychle vystřídaný silným růstem? Zejména u druhé zmiňované události, kdy periody propadu a růsti dělily hodiny, je tato skutečnost do očí bijící.

Je to ale v pořádku. Na krátkodobé iracionalitě trhů je postavená logika vyhledávání atraktivních investičních příležitostí. Ne každý musí souhlasit, pročež pro něj nemá smysl ztrácet čas úvahami a mnohem spokojenější bude při nákupu celého trhu (například skrze nízkonákladové fondy kopírující akciové indexy). Ti, kteří teorii "nadhozů, u nichž si lze tu a tam počkat na pořádný home run" (vyjádřeno buffettovskou terminologií), věří, se již dozajista připravují na příležitosti letošního roku.

Před jejich hledáním není určitě na škodu zasadit aktuální stav věcí do širšího kontextu. Podívat se na zdraví ekonomiky, ocenění akciového trhu či témata, která ovlivní dění v jednotlivých sektorech. Právě k tomuto účelu jsme pro americký trh připravili výhled na rok 2017. Jeho cílem není nabídnout odhad vývoje hodnoty indexů, protože se vší vážností o budoucnosti víme jediné, a sice to, že nás překvapí. Záměrem je poskytnout hlubší vhled do klíčových zákonitostí, které mohou ovlivňovat akciové investice v USA.

Krátké shrnutí

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Mezi klíčová rizika řadíme růst provozních nákladů v důsledku vyšších mezd, silnější dolar a přílišnou důvěru v Trumpovu administrativu. Bez růstu zisků firem by stávající ocenění bylo neospravedlnitelné, a to zejména s přihlédnutím k rostoucí výnosové křivce. Jejím symptomem je zvýšení atraktivity konkurenční třídy aktiv v podobě dluhopisů.

Medián zadlužení amerických společností vyšplhal poměrně vysoko nad historické úrovně. Tvorba peněžního toku nestačí na krytí přívětivé kapitálové politiky. Firmy tak mohou částečně omezit své programy akciových odkupů, a to i s přihlédnutím ke stávajícímu růstu cen akcií. Prostředky z repatriační úlevy (Trump by chtěl, aby firmy stahovaly svůj kapitál ze zahraničí, a cce je motivovat nižšími daněmi) by nejspíše mířily do oběhu právě skrz akciový odkup. Na druhou stranu, s ohledem na zadlužení nepočítáme s extrémně silným vlivem těchto opatření.

Finanční sektor se opře o růst úrokových sazeb Fedu. Odhady pracují s 2-3 zvýšeními o čtvrt procentního bodu. My se přikláníme spíše ke dvěma zvýšením. Valuace akcií v odvětví jsou nadále pod historickým průměrem.

Posun výnosové křivky vzhůru negativně ovlivní dividendové sektory. Veřejné služby, běžná spotřeba a telekomunikační společnosti se musejí opřít o specifické příběhy. Informační technologie by měly být tahounem růstu zisku na akcii celého indexu S&P 500, částečně se aůe spoléhá na pokračující odkupy. Ocenění v tomto odvětví není nikterak napnuté. Klíčovou otázkou je organický růst za pomoci investic.

Energetický sektor podpoří vyšší ceny ropy. Jejich růst nicméně bude mírnit chování těžařů z břidlic, prostor pro plošný růst cen akcií energetických společností je proto omezený.

Zdravotnictví se musí vypořádat s potenciálně přísnější regulací. Navrch by měly mít firmy vyrábějící inovativní léky.

Solidní americká ekonomika a nikterak napnuté valuace nechávají prostor pro hledání atraktivních jmen v sektoru osobní spotřeby.

Celkově nás současné ocenění trhu a řada rizik utvrzují v opatrném postoji vyznačujícím se pečlivým výběrem specifických firemních příběhů.

Kompletní analýza

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika