Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo vodním elektrárnám skupiny ČEZ a co popudilo indickou vládu proti Amazonu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, výrazně ale zmírnily úvodní propad. Nasdaq přerušil sedmidenní růstovou sérii

Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, během dne ale indexy výrazně zmírnily úvodní ztráty. Podle analytiků za úvodním sestupem akcií stál mimo jiné Donald Trump, respektive jeho středeční tisková konference, na které se nastupující americký prezident podrobněji nevyjádřil ke slíbeným krokům na podporu americké ekonomiky. Index Dow oslabil o 0,32 % na 19 891 bodů, širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 270,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,29 % na 5 547,49 bodu. Nasdaq Composite ve čtvrtek přerušil sérii sedmi růstů v řadě a sérii čtyř růstů v řadě na nové zavírací maximum. Index volatility VIX vzrostl o 2,49 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,358 %. V červených číslech skončila většina hlavních sektorů, nejvíce klesly finanční sektor, energetické odvětví a průmyslové odvětví. Nad nulou seanci zakončily realitní odvětví, sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.

Doug Kass: Proč věřím investici do zlata

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční seanci v negativním pásmu, automobilka FCA se propadla o 16 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek nenavázaly na zelená čísla ze středeční seance a uzavřely převážně v mínusu. Investoři dále vyhodnocovali slova Donalda Trumpa z jeho středeční tiskové konference a zaměřili se také na řadu makrodat. S nedočkavostí je zároveň vyhlížena výsledková sezóna v USA. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,65 % na 362,51 bodu, když jej dolů táhl především sektor zdravotní péče, jenž ztratil více než 2 %. Mohly za to obavy z nižších zisků ve farmaceutickém sektoru. Budoucí americký prezident Donald Trump totiž ve středu naznačil, že se bude snažit zajistit snížení cen léků. Britský FTSE 100 se jen těsně udržel nad nulou, když si připsal 0,03 % na 7 292,37 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,51 % na 4 863,97 bodu a německý index DAX spadl o 1,07 % na 11 521,04 bodu. Z korporátních zpráv zaujala investory informace, že společnost Fininvest, akcionář italského mediálního podniku Mediaset, neobdržela od francouzského mediálního konglomerátu Vivendi nabídku na odkoupení akcií Mediasetu. Vivendi v prosinci navýšila svůj podíl ve firmě Mediaset na téměř 29 % a předpokládalo se, že se pokusí firmu ovládnout. Akcie Mediasetu na zprávu zareagovaly poklesem o 4 %. Závěr evropské seance ovlivnila zpráva, že americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila italsko-americkou automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles z používání softwaru, který umožňuje u zhruba 104 000 aut s naftovým motorem obcházet normy pro emise oxidů dusíku. FCA sice s obviněním EPA nesouhlasí a hodlá se bránit, její akcie se však propadly o více než 16 % a na milánské burze s nimi bylo několikrát automaticky přerušeno obchodování.

Dožije se Evropská unie roku 2020? Odpověď hledejte v těchto třech grafech

Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, akcie Monety Money Bank ale ztratily procento

Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční zisk, index PX přidal 0,1 % na 928,89 bodu. S výsledkem seance byli spokojeni akcionáři tabákového výrobce Philip Morris ČR nebo rakouské Erste Group Bank, slabší den si vybraly MONETA Money Bank, mediální společnost CME a likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem byl s 882 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie polostátní skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,07 % na 429,30 Kč. Analytik České spořitelny Petr Bártek poznamenal, že ČEZ ve čtvrtek informoval o produkci vodních elektráren. "Ta proti slabému roku 2015 vzrostla o 4 %, což bylo víceméně v souladu s dřívějším výhledem firmy. ČEZ ale na zprávu výrazně nereagoval," uvedl Bártek. V červených číslech kromě energetického gigantu uzavřely také MONETA Money Bank, jež klesla o 1,04 % na 80,85 Kč, mediální firma CME, která odepsala 1,69 % na 63,80 Kč, a likérka Stock Spirits. Ta ztratila 1,42 % na 55,65 Kč. Nejvíce se ve čtvrtek dařilo tabákové firmě Philip Morris ČR, která zpevnila o 1,19 % na 13 169 korun. V plusu ale skončila většina titulů. Erste Group Bank vzrostla o 0,66 % na 775 Kč, sázkařská Fortuna si polepšila o 1,14 % na 89 Kč, nápojářská Kofola ČeskoSlovensko si připsala 0,96 % na 379,80 Kč, Komerční banka zdražila o 0,22 % na 885 Kč, petrochemický holding Unipetrol stoupl o 0,8 % na 182,95 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 0,4 % na 601,80 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Philip Morris ČR: Dividendový pilíř pražské burzy se kvůli novému zákonu kymácet nezačne

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína představí prosincovou obchodní bilanci a pozornost bude poutat i vystoupení šéfky amerického Fedu Janet Yellenové (1.00 SEČ). V Evropě budou během dopoledne zveřejněny německý index velkoobchodních cen za prosinec a španělská prosincová inflační statistika. Spojené státy se odpoledne pochlubí prosincovými tržbami v maloobchodě, prosincovým indexem výrobních cen a předběžnou lednovou spotřebitelskou důvěrou od Michiganské univerzity. Veřejné vystoupení má kromě šéfky Fedu naplánované také prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Pátek bude zároveň neoficiálním startem americké výsledkové sezóny, hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku představí banky JPMorgan Chase, Wells Fargo, Bank of America a také společnost Blackrock. Večer pak ještě vyjde pravidelná týdenní zpráva o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vodní elektrárny ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 %

Vodní elektrárny energetické společnosti ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 % na 2,04 miliardy kilowatthodin (kWh). Ve čtvrtek to sdělil mluvčí ČEZ Martin Schreier. Upozornil, že více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu vyrobila trojice přečerpávacích vodních elektráren, tj. Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.

6. Amazon v USA přijme 100 000 lidí na plný úvazek

Americký internetový prodejce Amazon.com vytvoří ve Spojených státech během roku a půl více než 100 000 nových pracovních míst na plný úvazek. Počet kmenových zaměstnanců firmy na plný úvazek v USA tak do poloviny roku 2018 vzroste na více než 280 000, o více než 50 % z loňských 180 000. Plyne to ze čtvrtečního sdělení společnosti.

7. Německý HDP loni vzrostl o 1,9 %, nejvíce za pět let

Hrubý domácí produkt Německa v loňském roce stoupl o 1,9 %, tedy nejprudším tempem za posledních pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje rovněž ukázaly, že německé veřejné finance uzavřely loňský rok s přebytkem 18,2 miliardy eur, což odpovídá 0,6 % HDP. V předchozím roce činil přebytek 20,9 miliardy eur.

8. Devizové rezervy ČNB rostou závratným tempem, z mlhy se vynořuje meta 90 % HDP

Spekulativní příliv zahraničního kapitálu nemíří pouze do českého státního dluhu, ale různými cestami končí i jako vklady u bank. A těm nezbývá nic jiného, než peníze uložit u ČNB. Stahovací operace ČNB (depozitní facilita a repo operace) od začátku roku vzrostly o necelých 520 miliard Kč. Toto číslo je výrazně ovlivněno efektem rezolučního fondu, bez něj je nárůst zhruba 240 miliard Kč. Přesně o tolik vzrostly od začátku roku devizové rezervy ČNB. Pro srovnání, od listopadu 2013 do konce loňského roku stouply rezervy ČNB o 1,3 bilionu Kč. Pro ČNB tak začal nový rok pěkně zostra a logicky se nabízí otázka, zda banka tempo růstu rezerv vydrží.

9. McDonald's prodá třetinu ve své japonské dceřiné firmě

Americký řetězec rychlého stravování McDonald's začne příští týden přijímat nabídky na odkoupení až třetiny podílu ve své japonské dceřiné firmě. Řetězec tak pokračuje v rozprodávání aktivit v Asii poté, co se před několika dny zbavil většinového podílu v čínských restauracích. Zájem o koupi podílu v Japonsku projevila podle deníku The Wall Street Journal řada investičních firem.

10. Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu vzrostla o 3,2 %

Objem průmyslové výroby v eurozóně se v listopadu v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 % po říjnovém růstu o 0,8 % (revidováno z +0,6 %). Čekalo se zvýšení o 1,6 %. V meziměsíčním srovnání se výroba průmyslových podniků zvedla o 1,5 %, čekal se 0,6% růst po 0,1% zvýšení v říjnu (revidováno z -0,1 %).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak Amazon pošlapal indickou hrdost

Indická vláda ve středu pohrozila, že nebude vydávat víza zaměstnancům firmy Amazon. Na vině jsou rohožky zobrazující indickou vlajku, které tento internetový obchod nabízel.

Indická ministryně zahraničí rovněž vyzvala společnost, aby se omluvila. Amazon následně oznámil, že rohožky v podobě oranžovo-bílo-zelené vlajky Indie stáhl z prodeje.

Americká firma nabízela kontroverzní rohožky na svých kanadských internetových stránkách. Amazon nabízí také rohožky inspirované vlajkami dalších zemí, jiné stížnosti prý však zatím zaznamenány nebyly. V nabídce jsou i rohožky v podobě vlajek České republiky a Slovenska.

Podle zpravodajského serveru CNN má Indie přísná pravidla týkající se ochrany vlajky jako státního symbolu. Vlajka by se podle těchto pravidel například nikdy neměla dotknout země. Nikdy by také neměla být natištěna na oblečení nebo nábytek. Rohožka v podobě indické vlajky tak porušuje hned několik těchto pravidel.

"Amazon musí předložit bezpodmínečnou omluvu," uvedla ve středu na Twitteru indická ministryně zahraničí Sušma Svaradžová. "Musí okamžitě stáhnout veškeré výrobky, které urážejí naši státní vlajku," napsala. "Pokud se tak nestane, neudělíme indická víza žádnému představiteli Amazonu a zrušíme víza vydaná dříve," dodala.

Amazon stáhl rohožky z prodeje ve středu večer. "Tento produkt již není na těchto stránkách k prodeji," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Amazonu.

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi
včera v 23:00

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi

Americká centrální banka ve čtvrtek zveřejnila výsledky zátěžových testů 34 domácích bank. Testy amerických...
Zátěžové testy Americké banky Finanční sektor
včera v 22:38

Elektrárna v Pásmu Gazy díky egyptskému palivu obnovila provoz

V palestinském Pásmu Gazy ve čtvrtek obnovila provoz jeho jediná elektrárna. Umožnil to Egypt, který ve středu...
Izrael Blízký a Střední východ Egypt
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně klesly. Výraznějšímu poklesu bránil velmi dobrý výkon odvětví zdravotní péče,...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:52

Americký Senát představil svůj návrh náhrady Obamacare

Republikánští senátoři ve čtvrtek představili dlouho očekávaný návrh zákona, který má nahradit systém zdravotního...
Spojené státy americké (USA) Politika Zdravotnictví
včera v 20:50

USA vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů Volkswagenu

Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s...
Volkswagen Spojené státy americké (USA) Auta
USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin
včera v 18:34

USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin

Spojené státy, země Evropské unie a další exportéři potravin zvyšují tlak na Čínu, aby ustoupila od plánované...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších procentuálních změn. Investoři sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:40

Polsko vykázalo nejnižší rozpočtový schodek ze 18 let

Polsko letos vykázalo nejnižší rozpočtový schodek za nejméně 18 let díky výběrům daně z přidané hodnoty, které...
Polsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 17:25

Dozorčí agentury EMA a EBA se přestěhují do Německa a Francie

Bankovní a lékový dozor si po brexitu mezi sebou rozdělí Německo a Francie. O stěhování evropských dozorčích agentur...
Evropská unie Německo Francie
včera v 17:10

Řetězec Sears Canada požádal o ochranu před věřiteli

Maloobchodní řetězec Sears Canada podal k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli a oznámil, že je...
Kanada Maloobchod Kanada
včera v 17:00

USA: Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v červnu stoupl na 23 bodů (květen: -1 bod)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek třetí den v řadě ztratila, když index PX odepsal 0,67 % na 988,30 bodu. Dolů burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví
včera v 16:17

BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví

Francouzská banka BNP Paribas do konce roku 2020 zruší ve Francii 640 pracovních míst v retailovém bankovnictví....
Francie Pracovní trh BNP Paribas
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je na 16letém maximu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červnu vzrostla na 16leté maximum a vysoko překonala odhady analytiků. Ve svém...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines
včera v 15:50

Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines

Katarská letecká společnost Qatar Airways má zájem o převzetí desetiprocentního podílu ve společnosti American...
Katar Americké akcie Fúze a akvizice
včera v 15:19

Studie: Brexit může ohrozit tisíce míst v německém autoprůmyslu

V německém automobilovém průmyslu by mohly zaniknout tisíce pracovních míst, pokud Británie v rámci odchodu z...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 15:02

USA: Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 6,8 % (leden: +6,2 %)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných
včera v 14:47

Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných

Vysílání zaměstnanců do zahraničí ze zemí východní a střední Evropy bylo jedním z centrálních témat v kampani...
Francie Evropská ekonomika Politika
včera v 14:36

Kanada: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně stouply o 0,8 %

Kanadské maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % po růstu o 0,5 % v březnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod