Je na hotovosti něco špatného?

| redakce

Investoři by si měli uvědomit, že čím jsou starší, tím více peněz by měli ukládat do hotovosti. Kromě uzamčení dosažených výnosů si tím patrně zabezpečí i klidnější spánek před odchodem do důchodu.

To, že na konci investičního horizontu je dobré ukládat peníze do hotovosti, by měl vědět každý. Nejde ani tak o rizikový profil, jako spíše o to, že je škoda přijít o desítky procent výnosů pár let nebo měsíců před tím, než si je člověk může začít naplno užívat.

Níže je tabulka s výnosy (bez vlivu inflace i po odečtení inflace) při různých podílech akcií (ve formě globálního portfolia) a hotovosti (prezentované nástroji peněžního trhu, v USA známých jako T-bills) mezi roky 1973 až 2015.

Portfolio diverzifikované v různých poměrech do akcií a hotovosti
Portfolio diverzifikované v různých poměrech do akcií a hotovosti

V druhém přehledu je podobný příklad, ale namísto hotovosti jsou do portfolia přidávány 10leté státní dluhopisy. Zajímavostí je skutečnost, že při inflaci s rostoucím počtem dluhopisů v portfoliu roste také maximální možná ztráta (max drawdown).

Portfolio diverzifikované v různých poměrech do akcií a dluhopisů
Portfolio diverzifikované v různých poměrech do akcií a dluhopisů

Vzhledem k nedávnému vývoji na finančních trzích a očekávanému zvyšování úrokových sazeb, které může mít na dluhopisy poměrně neblahý vliv, se jeví hotovost jako lepší alternativa i pro příští roky. Řeči o tom, že "hotovost je nuda, když nepracuje", neplatí vždy.

Zdroj: mebfaber.com

reklama
reklama