Portfolio na rok 2017: Čemu a proč (ne)věřím

| Petr Novotný

Jako vždy na prahu nového roku nechávám čtenáře nahlédnout do svého osobního portfolia. Letošní leden není výjimkou.

Světová i česká ekonomika v roce 2017 solidně poroste, americký dolar zůstává v růstovém trendu a začíná se vracet mírná inflace. Česko čeká na exit ČNB, silnější korunu a pokračování růstu cen nemovitostí.

Investoři zároveň již řadu let prakticky ignorují významná geopolitická rizika. Po válce na Ukrajině (která stále neskončila), pokračující sérii teroristických útoků v Evropě i jinde ve světě, občanské válce v Sýrii a britském referendu vše završilo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. "Asi ani útok mimozemšťanů by s investory v současnosti nijak výrazně nezatřásl," vystihuje současnou náladu na trzích analytik a známý pesimista Albert Edwards ze Société Générale.

V zásadě s ním souhlasím. Obrovské množství peněz, které natiskly a stále tisknou některé centrální banky (ECB, Bank of England, Bank of Japan), v kombinaci se stále historicky mimořádně nízkými úroky bude dále tlumit geopolitické šoky a tlačit na růst cen rizikových investic, které zvládají nabízet investorům alespoň nějaký kladný výnos. Držím se proto amerických akcií, české zemědělské půdy a hotovosti, medvědí výhled mám na zlato a spekulativní příležitost vidím v akciích společnosti ČEZ.

reklama
reklama