ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů

| redakce

Přestože rok 2016 přinesl mnoho nečekaných zvratů, rok 2017 jej může překonat. Jak na politické, tak na ekonomické scéně nás čeká hned několik událostí, které mohou zahýbat ekonomikami i finančními trhy. Česká koruna se přitom může stát jedním z highlightů roku.

V Evropě se koná řada voleb, které rozhodnou o budoucnosti kontinentu. V USA se prezidentského postu ujme Donald Trump, který vyhrál volby se slibem, že změní Ameriku. Měnit se chystá i zahraniční politiku USA.

Ačkoli průběh či výsledek mnoha budoucích událostí je špatně předvídatelný, ne-li nepředvídatelný, stojí za to se podívat alespoň na ty klíčové a připravit se na možné varianty vývoje. Ponaučení, které si (nejen) z roku 2016 odnášíme, je takové, že "nic není nemožné" a že převažující názor na mediální scéně nemusí být nakonec vítězný.

Černých labutí, které v hantýrce finančních trhů představují nepředvídatelné události s významným dopadem na trh, může v roce 2017 přiletět více. Na druhou stranu, pohyby na trhu vytvářejí investiční příležitosti, kterých bude i letos dost. A protože jedno staré dobré přísloví říká, že "štěstí přeje připraveným", podívejme se na tři realistické scénáře vývoje české ekonomiky pro rok 2017.

Raiffeisenbank výhled 2017 ČNB - 1
Raiffeisenbank výhled 2017 ČNB - 2
Raiffeisenbank výhled 2017 ČNB - 3
Raiffeisenbank výhled 2017 ČNB - 4
Raiffeisenbank výhled 2017 ČNB - 5

Autorkou scénářů (vydaných 20. prosince 2016) je hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

reklama
reklama