Burzovní kalendář (9. 1. - 13. 1. 2017)

| redakce

Začátek výsledkové sezóny za loňský čtvrtý kvartál ve Spojených státech a série důležitých makrodat se postarají o to, že ani ve druhém lednovém týdnu nebude nouze o tržní impulzy.

Ohlédnutí

Na začátku roku se nestalo nic, co by narušilo poměrně klidnou atmosféru na světových trzích. Investoři sledovali především pravidelná makroekonomická data a zápis z posledního zasedání FOMC, v pátek pak dostali na stůl zprávu z amerického pracovního trhu.

Američtí centrální bankéři naznačili, že budou bedlivě sledovat možné fiskální stimuly nové Trumpovy administrativy a vyhodnocovat jejich možný vliv na inflaci. Data z trhu práce vyvolala na trhu spíše pozitivní reakce - prosincové údaje o tvorbě pracovních míst byly sice mírně pod odhady, ale revize dat za listopad a vývoj mezd potvrdily solidní kondici pracovního trhu v USA.

Fed: Úroky by se za Trumpa mohly zvyšovat rychleji, ekonomika by se mohla přehřívat Fed: Úroky by se za Trumpa mohly zvyšovat rychleji, ekonomika by se mohla přehřívat Americká ekonomika by díky zvýšeným rozpočtovým výdajům mohla zrychlit růst, inflace by se mohla zvednout, ... Americká ekonomika v prosinci vytvořila 156 tisíc pracovních míst, údaj za listopad byl revidován nad 200 tisíc Americká ekonomika v prosinci vytvořila 156 tisíc pracovních míst, údaj za listopad byl revidován nad 200 tisíc Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ...

Úplná nuda nebyla ani na burze v Praze. TV Nova očekává pro letošní rok růst cen reklamy o 4 %. Na televizním reklamním trhu v Česku by celkově měly letos narůst ceny o desetinu. "Informace jsou v souladu s tím, co zmiňoval management CME na konferenčním hovoru po oznámení výsledků hospodaření za 3Q2016," připomněl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Akcie CME zakončily týden beze změny.

Modelová rafinérská marže Unipetrolu ve 4Q2016 klesla meziročně na 4 USD na barel. Podle očekávání mírně klesla také společná petrochemická marže (767 EUR na tunu). Jde ovšem o oslabení z rekordních hodnot na konci roku 2015. "Celkově je prostředí pro Unipetrol velice příznivé. Hospodářské výsledky za loňský čtvrtý kvartál budou vedle fundamentů ovlivněny platbami od pojišťoven za havárii v Chemparku Záluží v roce 2015," poznamenal Vaníček. Akcie Unipetrolu odepsaly za týden 0,7 %.

Společnost Pegas Nonwovens oznámila, že kvůli nízké likviditě ukončí obchodování svých akcií na burze ve Varšavě. Společnost nabídne investorům odkup akcií za 127 PLN za kus, což bylo ve čtvrtek 4 % nad závěrečnou cenou ve Varšavě (121,9 PLN). Pegas na týdenní bázi ztratil 0,1 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-2,2 %), když cena elektřiny v týdnu klesla o zhruba 8 %. Konkrétní zprávy týkající se ČEZ na obchodování neměly výraznější vliv. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla VIG (+6,2 %). Pojišťovny celkově nadále těží ze současného vývoje na dluhopisových trzích. Rostoucí výnosy zlepšují finanční výnosy pojišťoven, hlavní zdroj čistého zisku.

Americké akcie v pátek zpevnily, index Dow po datech z trhu práce flirtoval s hladinou 20 000 bodů Americké akcie v pátek zpevnily, index Dow po datech z trhu práce flirtoval s hladinou 20 000 bodů Americké akciové indexy vystoupily v závěru týdne na nové rekordy a Dow se dostal těsně ... Evropské burzy v pátek zakončily obchodování okolo nuly, náladu na trzích v závěru týdne určovala makrodata Evropské burzy v pátek zakončily obchodování okolo nuly, náladu na trzích v závěru týdne určovala makrodata Evropské akciové trhy v pátek uzavřely na nule, aktivita na nich však byla utlumená. Investoři ... Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se Komerční bance. V zelených číslech skončil index PX i v týdenním horizontu Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se Komerční bance. V zelených číslech skončil index PX i v týdenním horizontu Pražská burza zakončila první týden roku 2017 pozitivně, když index PX v pátek stoupl o ...

Výhled

Volatilita na akciových trzích je na začátku roku velice nízká. Ospalou povánoční náladu by mohla rozproudit některá makrodata a také start americké výsledkové sezóny.

Analytici očekávají, že by oživení ziskovosti firem v USA mělo pokračovat. Aktuálně podle agentury Reuters počítají se zhruba 6% meziročním nárůstem zisku na akcii v rámci indexu S&P 500. V prvním týdnu přijdou z významných společností na řadu mimo jiné velké banky jako Bank of America, JPMorgan a Wells Fargo nebo například letecká společnost Delta Air Lines.

Historické, reportované a budoucí míry růstu zisků
Historické, reportované a budoucí míry růstu ziskůZdroj: Thomson Reuters
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. ledna a ...

"První čtyři obchodní dny roku 2017 byly pro akcie velice pozitivní, index S&P 500 si připsal 1,7 % a je na historickém maximu. Náznak korekce se rychle vytratil a index S&P 500 se po třech letech poprvé choval podle sezónního patternu, kdy po posílení před Vánocemi získával i po Novém roce. Podle burzovního almanachu by teoreticky měla brzy přijít rychlá korekce (někdy se hovoří o takzvaném 'lednovém defektu'). Index po návratu k 20dennímu klouzavému průměru nabral opačný směr a snaha o proražení rezistence okolo 2 280 je evidentní. Nejbližší supporty se nemění (2 220 až 2 190), lze k nim přidat ještě hladinu 2 240 z 30. prosince, ale ta nemá takový význam jako ty nižší," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Potvrdí letos akcie rčení 'jak na Nový rok, tak po celý rok'? Dokud index S&P 500 neprolomí alespoň první hladinu podpory, akciový graf bude v býčím nastavení. Optimismus ohledně amerických trhů se na investory valí ze všech stran. První růstový týden o ničem nevypovídá, k psychologické hladině 2 300 ale chybí necelé procento. Na druhou stranu, množství stále pozitivnějších komentářů lze vnímat jako medvědí signál. Příští týden začíná výsledková sezóna, analytici očekávají mírný nárůst zisků amerických firem. Bude to stačit na potvrzení převahy býků?"

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

Pražská burza nabízí ve výhledu na druhý lednový týden na středu plánovanou předběžnou zprávu o hospodaření od likérky Stock Spirits.

Z makroekonomických dat na sebe strhnou pozornost především průmyslová výroba v Německu, inflace a obchodní bilance v Číně a v USA maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra. V Česku budou i z hlediska další politiky ČNB zajímavá především nejnovější data o inflaci. Více ve videu a v grafickém přehledu.

 

reklama
reklama