Pád Lehman Brothers očima tradera

| Pavel Sobotka

Pád Lehman Brothers jsem považoval za příležitost k nákupu akcií se slevou, podobně jako mnoho dalších obchodníků. Americký akciový index S&P 500 se v osudovém týdnu propadl až k 1 150 bodům, index Dow Jones k 10 500 bodům.

To byly magické podpory, od kterých se indexy 18. 9. "samozřejmě" odrazily, ovšem pouze na 3 dny. Prodejní tlak nepolevoval.


Stop loss

- obchodní příkaz na omezení ztráty při investování


S&P500 podzim 2008

Trhy se vrátily na tyto úrovně 29. 9. a opět se odrazily. Nakupovat, velela pravděpodobnost. Vzniklo přece dvojité dno = velmi silný býčí signál.

V tu chvíli jsem nepochyboval o odrazu směrem vzhůru a minimálně měsíční vlně růstu. Když se však na tyto úrovně trhy vrátily už za 3 dny potřetí, bylo to pro mnoho traderů podivné znamení.

Říká se, že trojité dno neexistuje. Zvažoval jsem vystoupení z pozice se ztrátou, stoploss jsem logicky měl nastaven na průraz dvojitého dna s velkou rezervou.

Dow Jones podzim 2008

Insider informace

- veřejně nedostupné informace, díky kterým insider získá určitou výhodu na trhu (zvýší zisk nebo se vyhne ztrátě) na úkor ostatních investorů, kteří takovou informaci nemají


Následně 3. 10. bylo dvojité dno pokořeno a následující den přišla logicky mezera dolů, která odstartovala nejtvrdší pád za posledních 80 let. Než však přišla drtící mezera, odehrálo se mnoho zajímavých a poučných věcí.

Nejdříve se ke mně dostala "zaručená" insider informace, že "republikáni nakupují". Do toho mě můj kolega trader agresivně (poprvé agresivně) přesvědčoval o tom, že index DJ může spadnout maximálně na 10 000, kde nastane masivní obrat vzhůru - v tu chvíli hodnota 10 000 (případně 1 000 na S&P 500) vypadala skutečně neporazitelně.

Vždyť i další kolega-profesionál měl nakoupeno.

  • 1
  • 2
reklama
reklama