Hudba pro uši investorů – jedině z vinylu!

| Tomáš Poděbrad

Ti nejvytrvalejší sběratelé tráví hodiny prohledáváním nejtemnějších míst na půdách, ve sklepech a v garážích. V co doufají? Probírání se špínou a odpadem jim může vydělat desítky, možná stovky tisíc dolarů. Většina lidí by jim rozuměla, kdyby hledali zlato nebo diamanty, ale vinylové desky?

vinyl. deska

Poněkud neobvyklá snaha, když si uvědomíme, že žijeme ve světě, kterému dominují digitální média. "Elpíčka" se ovšem v průběhu let stala velice drahocenným a chtěným zbožím. Jejich cena rok od roku roste.

Zatímco prodej CD v posledních letech klesá, poptávka po vinylech se od roku 2007 zvýšila o 89 procent. Sběratelé zejména ocení právě zapomenuté desky na půdách a ve sklepech.

Na vrcholu žebříčku tak stojí především acetátové desky a zkušební výlisky. Takzvané acetáty jsou hliníkové disky, na které se nahrávalo přímo z pásků, aby se otestoval přepis. Vzácné jsou především tím, že od každého alba je pouze jeden kus. Acetát Johna Lennona a Yoko Ono s názvem Svatební album se aktuálně na trhu prodává za 25 tisíc dolarů.

Některých výlisků je víc. Jejich cena ovšem neklesá. Každá deska je totiž něčím jedinečná.

Existuje asi 13 kusů Blue Hawaii (soundtrack stejnojmenného filmu), kterou nahrál Elvis. Každá deska obsahuje různé verze písniček. Podle Jerryho Osborna by se obyčejný člověk podíval na obálku desky a pomyslel si – tenhle soundtrack mám a určitě má takovou hodnotu jako v roce 1961. To je podle Osborna to samé, jako kdyby někdo řekl, že poštovní známka z roku 1850 má stejnou hodnotu jako tehdy.

Peter Lindblad, editor magazínu Goldmine, doporučuje: "Pokud nevíte, kolik stojí deska, kterou vlastníte, a myslíte si, že by mohla mít nějakou cenu, podívejte se na popsike.com nebo musicstack.com. Dozvíte se, zda stojí za to tu desku prodat na eBay, nebo někde ve specializovaném obchodě."

Vinyly jsou navíc dokonale odolné vůči recesi. Jejich cena neklesla v průměru ani o procento. Ba naopak, zhoršující se ekonomická situace se podle mnohých stala určitým přidaným palivem právě pro obchod s LP.

Lindblad dodává: "Když nastanou těžké časy a ekonomika jde dolů, mnoho lidí se rozhodne zbavit některých cenných věcí. Desky se tak dostanou na trh, kde je velké množství sběratelů a potencionálních kupců, kteří nejsou zasažení recesí. Pouze čekají na tu správnou příležitost."

  • 1
  • 2
reklama
reklama