Asijské trhy s nemovitostmi

| Jana Horáčková

Pokles poptávky po kancelářích, růst nevyužitého prostoru a nižší ceny nájmů, tak taková je situace v Asii. Bude se i nadále zhoršovat?

Oslabující důvěra a snižování výdajů, to jsou hlavní příčiny, proč asijské firmy pozastavily svoji expanzi. Opatrnost jim velí zdrženlivost ve vytváření dalších plánů.. Klesl počet pronajatých kanceláří a vzrostl tak počet volných, nevyužitých prostor. Ten byl ještě na konci roku 2008 na rekordně nízké úrovni, jen 7% všech kancelářských ploch bylo bez nájemce.

Situace se ale mění. Ceny nájmů začaly klesat i v těch nejdražších lokalitách. V existujících i nových budovách se těžce shánějí nájemníci. Firmy ve snaze snížit své náklady přemisťují své kanceláře do levnějších prostor, z centra na předměstí. „“Prvenství“ v tomto trendu drží města, kde je vysoká koncentrace firem z oboru financí.

Čtvrtletní vývoj HDP

Investice do nemovitostí tak rapidně klesají. Ve 4. čtvrtletí klesly mezikvartálně o 56%. Velký podíl na tomto poklesu má politika bank, Ty v důsledku nejistoty prudce omezily poskytování úvěrů.

Japonsko

Japonsko na konci roku šokovalo svět. Anualizovaný pokles HDP za čtvrté čtvrtletí 2008 byl 12,1%, zejména kvůli oslabení exportu. V prvním čtvrtletí roku 2009 nastala v Japonsku hluboká deprese, kdy HDP oslabil o 3%. Významně poklesla osobní spotřeba a kapitálové investice, a to nejvýrazněji od druhé světové války a ropné krize v 70. letech. Japonská vláda oznámila v dubnu 2009 plán ekonomických stimulů, jež by měly zvýšit HDP země o 2% ještě během roku 2009.

Tak jako i v jiných částech Asie se firmy s finančními problémy stěhují na okraje měst a přibývá nevyužitého prostoru luxusních kanceláří. Ten meziročně vzrostl ze 2% na 6%. Velký pokles poptávky po luxusních kancelářích pociťuje především Ginza. Tamější situaci dobře charakterizuje rozhodnutí firmy Louis Vuitton. Ta nakonec neuskuteční svůj plán otevřít světově největší obchod v Ginze v roce 2010.

Změny v nezaměstnanosti (kvartální)

Čína

V Číně se zdá, že se situace začíná stabilizovat. Ekonomický růst se snaží podporovat i politikové státními zásahy do hospodářství. Spotřební sektor získává větší vliv a do budoucna by mohl hrát hlavní roli v hospodářském růstu. Je otázkou, nakolik ho mohou státní zásahy zbrzdit. Pokles poptávky na nemovitostním trhu je stimulována např. prodlužováním období, kdy se nájem platit nemusí. V Penkingu se kvůli nízké poptávce odsunula data otevření některých projektů, které se pak nerealizovaly. Ceny nájmů padají především v přízemí, která jsou často pronajímána maloobchodním firmám.

Roční změna inflace
  • 1
  • 2
reklama
reklama