Investice do vína: Bourgogne ročník 2007

| Zlatko Míčka

Nejen akcie mohou vydělávat. Ve víně je však kromě pravdy i hodnota. V současné době cena stoupá současně s postupným uváděním vína na trh, během října tak dosáhne předpokládaných 200EUR za lahev. Další změna bude následovat v IVQ/10, kdy bude na trh uveden nový ročník, cena ročníku 2007 se zvedne na předpokládaných 250EUR, jak tomu bylo i v předešlých letech.

víno míčka

Bílá vína

Lze s určitostí říci, že zvláště u bílých vín se jedná o excelentní ročník. Vína sice můžeme pít v mladém věku, ale právě velký potenciál k uskladnění jim dává výjimečnost „velkého“ ročníku.

Na přelomu srpna a září jsme se vydali do kraje Bourgogne, abychom ochutnali a zhodnotili, jak se burgundští vinaři vypořádali s nadějným ročníkem 2007. Postupně jsme navštívili 16 prestižních "domén" jež představují opravdovou špičku tohoto kraje.

A jak to tedy vše nakonec dopadlo?

Máme před sebou velmi příjemný ročník! Vína jsou hladká, poměrně plná a kulatá. U bílých se klasické citrusové tóny doplňují s jemnou mineralitou a poměrně pevnou perzistencí, červená pak překvapí ovocností a plností vůně, taniny jsou sladší a kulaté.

U červených je situace odlišná, zvláště vína z Côtes de Beaune jsou příjemná, ovocná s lehkým taninem, což předurčuje vína kategorie Villages k poměrně brzké spotřebě /cca do 5ti let stáří/. U kategorie 1er Cru a Grand Cru můžeme počkat na vína 8 – 15 let, ale již ve stáří 6 – 8 let nám nabídnou příjemně delikátní zážitek z vyvážené struktury a jemné dochuti.

Vína z Côtes de Nuits mají poměrně pevnou strukturu a na pozadí plnosti a vyzrálosti se rýsují plné taniny a důrazná kyselinka. Také mineralita nechybí, lze tedy říci, že jde o nadprůměrný ročník, kde nebude chybět elegance a pestrost! Myslím, že právě tento ročník potěší všechny, kteří milují bílá Bourgogne pro jejich přímočarost a červená pro jejich elegantní charakter.

víno míčka
víno míčka

Domaine Clos de Tart (Romanée Conti z Morey-Saint-Denis)

Vývoj ceny ročníku 2007

Cena pro ročník 2007, za kterou bylo možno učinit rezervaci „en primeur cellar“ byla stanovena na 141 EUR za lahev! Cena platila pouze pro partnery se smlouvou na rezervaci produkce a byla platná do 31.12.2008!

Následně byla stanovena cena „en primeur negoce“, která byla v rozmezí 169-175 EUR a platila do 31.8.2009.

Vývoj ceny

Rozdíl ceny tedy bude u ročníku 2007 představovat 77% za rozhodné období 24 měsíců!

V současné době cena stoupá současně s postupným uváděním vína na trh, během října tak dosáhne předpokládaných 200EUR za lahev. Další změna bude následovat v IVQ/10, kdy bude na trh uveden nový ročník, cena ročníku 2007 se zvedne na předpokládaných 250EUR, jak tomu bylo i v předešlých letech.

Rozdíl ceny tedy bude u ročníku 2007 představovat 77% za rozhodné období 24 měsíců!

  • 1
  • 2
reklama
reklama