6 věcí, co se můžete naučit od Lewise

| Tomáš Poděbrad

Každý, kdo se dnes snaží řídit své finance, by si měl přečíst novou knihu Michaela Lewise The Big Short, Obsahuje totiž řadu poznatků o chování trhu. Jak fungují moderní ekonomika a akciové trhy? Na co by si měl dát pozor drobný investor? Je pravda, že Michael Lewis patří mezi levicovější autory, přesto však není na škodu něco z jeho knihy vypíchnout.

Michael Lewis

1. Nikdy neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte

Neexistují výjimky z tohoto pravidla. Kromě obyčejných investorů se však tímto pravidlem neřídí ani zkušení makléři. Ti ještě v roce 2007 kupovali od bank rizikové cenné papíry, a přitom se už v té době řítil trh ke dnu. Pokud už v době krize, nebo i po ní, investujeme, **je těžké se rozhodnout, kdy koupit či prodat.

Pokud se navíc rozhodneme pro investici do odvětví, kterému nerozumíme, je to téměř nemožné**, a dá se proto hovořit o čistém hazardu. Pokud se však zaměříme například na tabákovou společnost či výrobce piva, není tak složité si spočítat, jakým směrem se bude celé odvětví vyvíjet. Především pak v krizi, kdy se alkoholu a cigaret prodá víc.

2. Finanční produkty a služby? Čím jednodušší, tím lepší

Složitější produkty jsou většinou vytvořeny bankéři, kteří chtějí z lidí vylákat peníze, především skrze vyšší poplatky. Jak Lewis sám podotýká, byl to právě trh s hypotékami, kde se na nekvalitní produkty nalákalo nejvíce lidí.

Banky už se nespokojí s tím, co mají opravdu nabízet a co lidé skutečně potřebují - správa účtů, jednoduché hypotéky a bankomaty. Tyto produkty a služby zdaleka nenaplnily představu bank o ziskovosti.

3. Jaký obchodní model teď banky zvolí?

Michael Lewis je vůči bankám stále skeptický. Nevěří jim. A není sám, komu připadají banky jako "továrny na zákaznické (a akcionářské) pasti". Polovina bankéřů neví, co dělá. Druhá polovina to naopak dobře ví a snaží se díky svému umu pro sebe vyždímat maximum. Zákazníkům a akcionářům však v budoucnu zbudou jen oči pro pláč.

  • 1
  • 2
reklama
reklama