Trh s vodou: Lukrativnější než ropa

| Jana Horáčková

Trh s vodou poroste od nynějška do roku 2030 dvakrát rychleji než trh s ropou. Z míst s dostatkem vody bude potřeba vodu vyvážet do zemí, kde neustále chybí. S tím je spojena řada příležitostí. Obchodníci, kteří si toho jsou vědomi a rádi by na tom vydělali, však budou čelit řadě problémů, míní účastníci speciálního semináře Singapore International Water Week.

kapka

Lidé totiž nabídku základních surovin, jako jsou elektřina a voda, považují za svá lidská práva a místo volného trhu a tržních cen upřednostňují péči své vlády.

Otázkou zůstává, jak dlouho by byl takový model udržitelný. Vzhledem k nerovnováhám v nabídce a poptávce pravděpodobně dlouho ne.

Jedna z největších asijských investičních společností CLSA Asia Pacific Markets odhaduje, že světová poptávka po vodě se do roku 2030 vyšplhá na 6,9 bilionů kubických metrů za rok, což odpovídá 119 miliardám barelů (pozn. 1 barel = 168 litrů) denně.

Podle výzkumu firmy CLSA to znamená, že by poptávka po vodě narostla o 53 %. Trh s vodou tak bude z hlediska objemu více než tisíckrát větší než trh s ropou.

*Růst spotřeby vody podporují i vládní odhady, když například americká vládní agentura Energy Information Administration nedávno učinila odhad růstu spotřeby vody do roku 2030 asi o 24 %. *

Ředitel investičního bankovnictví v CLSA Ed Slade na semináři organizovaném singapurskou burzou uvedl, že největší příležitosti na trhu s vodou nepřijdou s obchodováním, ale spíše s obrovskými investicemi, jež umožňují vybudovat vodovodní potrubí, přehrady a čistírny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama