Marihuana: Investice budoucnosti

| redakce

Pokud si spojujete marihuanu pouze s povyražením teenagerů, vyvedeme vás z omylu. Konopí se začíná stále v hojnější míře využívat ve stavebním, energetickém a farmaceutickém průmyslu a byznys roste závratným tempem. Pro investory, kteří se nebojí vsadit na neobvyklé komodity, je právě investice do odvětví souvisejících se zpracováním konopí ta pravá. Krok do neznáma totiž nabízí velký růstový potenciál.

Marihuana

Ačkoli průmyslové konopí obsahuje méně než 1 % psychotropní látky THC, předsudky bohužel dosud bránily (zejména v USA) v rozvoji jeho využívání. Produkce této plodiny byla v Americe zastavena v roce 1957. Mezitím 30 zemí z celého světa (včetně Číny a Austrálie) pěstování konopí podporovalo.

Konopí ovládne stavební průmysl

Naštěstí se již několik let využití marihuany neomezuje jen na "kuřivo". Například ekologicky zaměřené rodiny objevily v konopí nízkonákladový stavební a izolační materiál šetrný k životnímu prostředí.

John Hobson, prezident Evropské asociace průmyslového konopí, vyzdvihuje přednosti této zemědělské plodiny. "Konopí je málo náročné na vstupy, má nulové požadavky na chemii, protože ho neohrožují škůdci, a roste tak rychle, že proti němu nemá žádný plevel šanci. Je to fantastická plodina."

V Evropské unii se konopí v současnosti pěstuje na zhruba 15 tisíci hektarech. Používá se v papírenství, v textilním a stavebním průmyslu, vyrábí se z něj potraviny, bionafta, kosmetika. Stále více je uznáván jeho význam pro léčebné účely.

V popředí rozvoje konopného průmyslu v Evropě stojí se zhruba 4milionovým tržním obratem britská firma Line Technology. Na rozmanitosti její produkce lze snadno demonstrovat všestrannost této plodiny - vyrábí i komponenty pro BMW řady 5.

Podle Hobsona by konopí mělo investory lákat především tím, že jde o vysoce ziskový produkt pro pěstitele, zpracovatele i stavební firmy, a dokonce i pro koncové uživatele, protože ve všech úrovních výrobního řetězce mohou zúčastnění těžit z obrovských energetických úspor, které konopí přináší.

Jak investovat po případné legalizaci marihuany?

  • 1
  • 2
reklama
reklama