Porostou kvůli DPH ceny bytů? Nákupní horečka by se opakovat neměla

| Tomáš Stingl

Historie se opakuje. Jako bychom se vrátili o čtyři roky zpátky. Developeři zase zneužívají chystané zvýšení daně z přidané hodnoty na nové byty k manipulaci zákazníkem. Straší veřejnost skokovým zdražením. Kdypak jsme už tento trik viděli?

Praha

Před nárůstem DPH v roce 2008. Prodejci tehdy dokázali mediální kampaní vyvolat učiněnou hysterii. Uměle vyvolaná nákupní horečka tak nakonec vyšponovala cenu bytů daleko víc než samotné zvýšení daně.

Mnohý kupující si pak mohl zpětně drbat hlavu. To když viděl, jak se situace na trhu s byty otočila a ceny začaly klesat, zejména pokud je poměřujeme s rostoucím průměrným platem.

Do stejné řeky

Do stejné řeky snad podruhé nevstoupíme. Když dnes prodejci v reklamě nebo v novinových článcích znovu straší zdražováním novostaveb, zřejmě to už nebude mít onen lavinový účinek jako před čtyřmi lety.

Situace je teď úplně jiná. Zaprvé se zákazník poučil, že není radno podléhat u koupi tak drahého statku ukvapeně panice. A za druhé, po ekonomické recesi je zásadní převis nabídky nad poptávkou.

Dnes jen v Praze coby klíčové lokalitě leží ladem přes dva tisíce nových bytů, které nikdo nechce kupovat. A je otázkou, zda číslo není ve skutečnosti ještě vyšší.

  • 1
  • 2
reklama
reklama