Jak na pronájem nemovitosti

| Renata Lichtenegerová

Chcete pronajmout byt, ale stále se to nedaří? Poradíme vám, jak na potenciální nájemníky udělat správný dojem. V době, kdy nabídka nemovitostí k pronájmu významně převyšuje poptávku, je totiž potřeba mnohem více než jen zveřejnit inzerát.

Pronájem nemovitosti - ilustrační foto

Řada lidí, kteří by rádi vylepšili rodinný rozpočet pomocí pronajímání domu či bytu, marně čeká na zájemce. Konkurence na trhu je tvrdá. Nabídka nemovitostí k pronájmu dlouhodobě převyšuje poptávku, což se projevilo mimo jiné tím, že za poslední rok nevzrostlo v Česku tržní nájemné. Pronájem nemovitosti je tak o něco méně výhodný než před pár lety, protože zatímco nájemné zůstává stejné, nebo dokonce klesá, rostou ceny energií.

První rada pro toho, kdo chce rychle najít nájemníka do bytu či domu, proto zní – nečekejte od pronájmu zlatý důl. Buďte skromnější. Měsíční nájemné stanovte pod hladinou toho, za kolik se srovnatelné nemovitosti v dané chvíli běžně nabízejí. Není nutné klesat razantně, stačí být lehce pod průměrem. "Je důležité si uvědomit, že drobným snížením ceny ztratíte třeba tisíc korun měsíčně. Pokud budete na nájemníka čekat dlouho, přijdete každý měsíc o celý potenciální nájem," konstatuje Miloš Červenka, člen představenstva Realitní společnosti České spořitelny. Atraktivní cena vám dá navíc možnost vybírat si z více zájemců.

Vysoké kauce a zákaz psů

Nižší nároky jsou podle odborníků namístě i v dalších ohledech. Pro potenciální nájemníky je často velmi podstatná výše počáteční investice v podobě kauce. Sice jde o peníze, které jednou (pokud v bytě nic nezničí) dostanou zpět, v daném okamžiku je to ovšem výdaj navíc k prvnímu nájmu. "Výše prvotních nákladů má na rozhodování zájemců velký vliv. Majitelé většinou požadují kauci ve výši dvou nájmů. To je v současné době pro hodně lidí problém. My doporučujeme kauci ve výši pouze jednoho měsíčního nájmu v kombinaci s měsíční výpovědní lhůtou," říká Milan Zavadil, předseda výkonné rady Realitní komory České republiky a spolumajitel společnosti M&M Reality.

Šanci na rychlý pronájem pak podle jeho slov ovlivňují také požadavky na klienta. Mnoho lidí si ve svém bytě nepřeje například studenty, domácí mazlíčky, někdy dokonce ani malé děti. Tím se skupina možných nájemníků značně zužuje. Čím vyšší máte nároky, tím hůř nájemníka najdete.

První dojem rozhoduje

Obecně platí, že při pronájmu menšího bytu lidé ocení, pokud je alespoň částečně zařízený. Rodiny, které hledají tři a více pokojů, se někdy naopak rády stěhují i s vlastním nábytkem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama