Investice do umění poráží akcie i dluhopisy

| redakce

Na světě jsou lepší věci, ve kterých se koncentruje hodnota, než je sice populární, ale poměrně nepraktické zlato. Tvrdí to například dluhopisový guru Jeff Gundlach. Není zdaleka jediný. Umělecké předměty jako investiční alternativa jsou populární již desítky let. V době krizí totiž zachovávají hodnotu. S akciemi nebo dluhopisy si ovšem nezadají ani v době prosperity.

Umění - ilustrační foto

Investice do umění se v uplynulých letech mimořádně vyplatila. Loni například investice do umění měřené indexem Mei Moses vynesly 11 %, zatímco americké akcie zůstaly na nule (S&P 500). Výnosy dlouhodobých (bezpečných) dluhopisů vyspělých zemí jsou okolo 2 % ročně.

Index Mei Moses monitorující výnosy z uměleckých sbírek vychází především z prodejů maleb v New Yorku a Londýně. Funguje podobně jako nemovitostní index S&P/Case-Shiller, což znamená, že jeho hodnotu ovlivňují prodeje konkrétních děl.

Za uplynulých 10 let index zhodnotil v průměru o 7,8 %, zatímco americké akcie přidávaly jen 2,7 %.

"Ceny umění vycházejí z bohatství lidí. A v posledních dvou letech nevidíme takový úbytek bohatství jako během krize v letech 2008 a 2009," vysvětluje tvůrce indexu Michael Moses.

8 způsobů investování do umění

  • 1
  • 2
reklama
reklama