Aleš Tůma analytik, Partners

Aleš Tůma

Autorovy články

Nebezpečí investic s jasně daným výnosem: Umíme to i v Česku Nebezpečí investic s jasně daným výnosem: Umíme to i v Česku

Loňská novela zákona o dluhopisech výrazně zjednodušila jejich vydávání. Z pohledu snižování byrokratické zátěže firem jistě dobrá zpráva. Investoři by ale měli bedlivěji studovat, co se vlastně chystají koupit.

Našli jste v šuplíku kuponovou knížku. Ale co s ní teď? Našli jste v šuplíku kuponovou knížku. Ale co s ní teď?

Ještě 17 let po druhé vlně kuponové privatizace v českých šuplících, slamnících, skříních a kredencích dlí stovky a tisíce kuponových knížek. Zdaleka ne všechny jsou bezcenné, peníze se však kvapem vypařují.

Jak spořit ve dvaceti, třiceti a v padesáti? Jak spořit ve dvaceti, třiceti a v padesáti?

Rad, jak se chystat na důchod, je celá řada. Ne každá se hodí pro každého: jiná strategie je vhodná pro bezdětného před třicítkou, jiná pro ty, kteří mají do důchodu jenom krůček. Zopakujme si tedy pár zásad, přidejme pár tipů a na příkladech si ukažme, co se hodí v jakém věku.

Krize, o které se nemluví: Evropě dochází intelekt! Krize, o které se nemluví: Evropě dochází intelekt!

Že je hlavním problémem dnešního světa finanční krize? Ale kdepak. Něco daleko horšího! Pokud na vás Evropa působí bezradně, zřejmě to není náhodou. Ostatně, stačí se podívat na výrazy hodnostářů v momentě, kdy je tepe některý z britských euroskeptiků.

Utrácet! Politici rozhazují stimuly - ale co se schodky? Utrácet! Politici rozhazují stimuly - ale co se schodky?

Utrácejte, jinak se nevyhnete nové hluboké recesi, varuje vlády šéfka MMF Christine Lagardeová. Přidali se k ní i ekonomové pracující pro OSN. Opakují tak starou známou písničku - stačí stavět hladové zdi - a prosperita je zaručena. Snad i J. M. Keynes se z toho musí obracet v hrobě.

Čtyřicet let nekrytých peněz. Dožijí se příštího výročí? Čtyřicet let nekrytých peněz. Dožijí se příštího výročí?

Už 40 let žijeme ve světě čistě papírových peněz – 15. srpna 1971 zrušil prezident Nixon vazbu dolaru na zlato. Trhy výročí slaví po svém – novými rekordy v ceně zlata. Titulní stránky novin se plní zprávami o tom, jak střadatelé vybírají peníze ze slamníku a nakupují zlaté cihličky. Vrátíme se ke zlatému standardu?

Investování: Vykašlete se na stádo okolo, rozhodujte se rozumem Investování: Vykašlete se na stádo okolo, rozhodujte se rozumem

Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích. Magická formulka, již najdeme (ne nutně velkým písmem) v propagačních materiálech každého podílového fondu. Každá investiční společnost a každý finanční poradce musí klientovi tuto mantru zopakovat, jinak riskují strašlivý hněv ČNB. Řídí se jí klienti?

Garantované fondy slibují jistotu i šanci na vysoké výnosy. Často jsou ovšem neprůhledné Garantované fondy slibují jistotu i šanci na vysoké výnosy. Často jsou ovšem neprůhledné

Průměrný český investor má několik zajímavých vlastností. Zaprvé, každý rok výrazně více peněz prosází, než proinvestuje na kapitálovém trhu, vyplývá ze statistik ministerstva financí o tržbách provozovatelů hazardu. Zadruhé, když už investuje, činí tak poměrně konzervativně. Více než pětina majetku ve všech typech podílových fondů v Česku je v zajištěných fondech. Ke konci loňského roku konkrétně 51 miliard korun z celkových 247. Pro srovnání, v Evropské unii tento podíl dosahuje jen zhruba 11 procent.

Strukturované investice: Výbušný koktejl na míru Strukturované investice: Výbušný koktejl na míru

Kdo považuje banky a pojišťovny za veskrze nudné instituce, hluboce se mýlí. Ve skutečnosti jsou mimořádně kreativní. V čem? Například ve vymýšlení exotických strukturovaných produktů běžných v zahraničí a stále populárnějších i v ČR.

Inflace hrozí čím dál víc. Mají investoři utíkat ke zlatu? Inflace hrozí čím dál víc. Mají investoři utíkat ke zlatu?

Cena zlata roste, investoři investují, cena roste ještě víc, o zlatu si povídají i vrabci na střeše. Jak to vlastně celé dopadne? Pozornost, které se zlatu dostává, je vcelku přirozená. I proto, že ještě nedávno byla největším strašákem světové ekonomiky deflace, ale teď rostou – oprávněné – obavy z inflace.

Hypotéční krize: Další katastrofa na obzoru Hypotéční krize: Další katastrofa na obzoru

Během realitní bubliny (nejen) v USA se banky snažily poskytnout a následně investorům prodat co nejvíce hypoték. Kvalita dlužníků nebyla podstatná, stejně tak šly stranou formality. Špatné úvěry už finanční sektor řeší tři roky, nově však americkým bankám hrozí vlna žalob a mnohamiliardové škody kvůli ošizenému "papírování". Vezměme to pěkně popořadě.

Akcie: Hororové harakiri hirošimského Hindenburgu Akcie: Hororové harakiri hirošimského Hindenburgu

Co vlastně znamení říká? Jde o indikátor založený na technické analýze, tedy disciplíně, která zkoumá pohyby cen a objemů obchodů na burze a snaží se v nich nacházet pravidla. Funguje to zhruba následovně: "Tento graf vypadá jako netopýr, trhy půjdou ke dnu."

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.