Andrej Rády editor, Investiční web

Andrej Rády

Věčný student médií a marketingu na Karlově univerzitě. Od roku 2008 do listopadového převratu v roce 2012 editor Studia Burza na ČT24. Předtím a během toho také spolupracoval s Lidovými novinami a časopisem Týden. Zpěvák kapely NeoSound a Cirku La Putyka. Neumí se bohužel usmívat, pouze smát. Kromě toho obávaný fotbalový a florbalový střelec.

Autorovy články

Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí

V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Nejprve se ale připravme na vyšší volatilitu.

Chcete zbohatnout? Něco prodejte! Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

Je libo technickou analýzu na 200letém grafu? Máte ji mít! Je libo technickou analýzu na 200letém grafu? Máte ji mít!

O úrocích s trochou nadsázky, i když to tak nebylo myšleno. Zkušená technická analytička Louise Yamadaová před pár dny ve vysílání CNBC celkem suše zdůvodnila, proč výnosy amerických vládních dluhopisů vlastně musejí růst, a dodala i býčí výhled pro americké akcie. Tomu se říká tržní patriotismus.

Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů! Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů!

Akciová rally z posledních dvou týdnů v kombinaci s výprodejem dluhopisů dává vzpomenout na "velké" trendy minulosti. Od zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem investoři lijí peníze do akciových fondů a opouštějí ty dluhopisové téměř bezprecedentním tempem.

Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu

Co se stane, když v Americe rostou inflační očekávání, s nimi výnosy dluhopisů, a také ceny akcií? Někteří dlouhodobí akcioví investoři mají na čele o vrásku více.

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři? Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

Ať se nám výsledek voleb v USA líbí nebo ne, budeme se s ním muset naučit žít. A začít se soustředit na něco (staro)nového.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu pokračovaly v nápravě výprodejů z před dvou týdnů a stouply zhruba o procento, konkrétně S&P 500 přidal 1,21 %. Technický výhled je tedy opět otevřenější případnému útoku na nová maxima, vyhráno ale býci nemají.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch

Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden výše než po silném výprodeji v pátek 9. září. Index S&P 500 konsoliduje v pásmu pod důležitou hladinou 2 160 bodů a investoři vyhlížejí zasedání měnového výboru Fedu, které skončí ve středu 21. září. Právě polovina příštího týdne proto může určit směr vývoje cen akcií pro další týdny.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst? Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?

Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií

Adam Parker je jeden z nejcitovanějších stratégů z Wall Street, vždyť také šéfuje akciovému oddělení v Morgan Stanley. Ta citovanost může být celkem nepříjemné stigma a varování pro všechny skeptiky. Letos Parker zaujal mimo jiné několika poznámkami na téma "vím, že nevím, co se bude dít na trhu", byla to vlastně milá změna. Teď ale prý zase "ví, že ví". Konkrétně zná čtyři důvody, proč jsou americké akcie (nadále) skvělou příležitostí.

Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky

Výnosy státních dluhopisů jsou historicky nízko. Tak nízko, že se tomu až nechce věřit. Stratég z Goldman Sachs s velice hezkým tržním jménem Peter Oppenheimer považuje výnosy dokonce za tak nízké, že to hraničí s fikcí. "Bond a 007, dříve jasná kombinace označující agenta s povolením zabíjet, dnes ale docela dobře funguje i bond 007, kde ty nuly a nějaké drobné vyjadřují výnos," píše stratég v poznámce klientům. Někdy je to dokonce -007, chtělo by se připomenout.

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře? Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

Ne úplně uspokojivě zodpovězenou otázkou zůstává, proč tomu tak je. Ale podívejme se na grafy.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda

Tržním medvědům nelze upřít snahu. Během týdne několikrát zaútočili a pokusili se srazit index S&P 500 pod 2 160 bodů. Jako už tolikrát v posledních letech, neuspěli kvůli tomu, že vyšla ne zrovna příznivá data o americké ekonomice. Fed podle většiny trhu bude v září vyčkávat s dalším posunem sazeb, a tak páteční růst vrátil býky do sedla.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles cen nemusí nic znamenat, jestřábí Yellenová ale v pátek rozkývala obchodování Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles cen nemusí nic znamenat, jestřábí Yellenová ale v pátek rozkývala obchodování

Americké akcie zakončily páteční rozkolísané obchodování smíšeně, index S&P 500 nakonec mírně oslabil a potvrdil tak týdenní pokles. Ten se zastavil na 0,68 % a nesrazil index pod nejbližší silnější hladinu podpory.

Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální! Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální!

Vydáme dluhopisy, ECB je nakoupí. Firmy v Evropě mají pohodu.

Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól

Jen tak pro zajímavost, od IPO společnosti Google uplynulo letos v srpnu 12 let a za tu dobu index S&P 500 přidal jen zhruba 100 %, zatímco akcie Googlu (dnes Alphabetu) téměř 1 800 %. To ale ještě nic není.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá

V týdnu hlavní americké indexy opět posunuly historická závěrečná i intradenní maxima, obchodování je ale relativně klidné. Index S&P 500 zůstává v růstovém trendu, od poloviny července jde vlastně o konsolidaci okořeněnou mírnými posuny výše.

Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně? Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně?

Jestli někdo v letech po krizi nepřevlékl kabát a zůstal medvědem, je to Marc Faber. Přejeme mu dobré zdraví, ale vkrádá se otázka, zda se vůbec někdy dožije naplnění svých katastrofických vizí. Ne že by pro ně neměl argumenty, akciím (a zejména těm v USA) se ale prostě padat nechce.

Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu

Výsledková sezóna, především ta v USA, zatím kreslí lepší obrázek hospodaření firem, než očekávali analytici. Americké akcie i díky tomu vystoupaly na nové historické rekordy. Geopolitické hrozby sice nadále visí nad světovou ekonomikou, americká centrální banka ale ve svém červencovém vyjádření naznačila, že zahraniční rizika mírně ustoupila. Někdo je tady vedle, ale kdo?

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho? Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

V posledních týdnech na sebe spoustu pozornosti strhly americké akciové indexy, které několikrát za sebou pokořily historická maxima. Je rekordní úroveň indexu S&P 500 předzvěstí blížícího se pádu?

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.