Andrej Rády editor, Investiční web

Andrej Rády

Věčný student médií a marketingu na Karlově univerzitě. Od roku 2008 do listopadového převratu v roce 2012 editor Studia Burza na ČT24. Předtím a během toho také spolupracoval s Lidovými novinami a časopisem Týden. Zpěvák kapely NeoSound a Cirku La Putyka. Neumí se bohužel usmívat, pouze smát. Kromě toho obávaný fotbalový a florbalový střelec.

Autorovy články

15 minut slávy centrálních bank je u konce. Důvod k radosti? 15 minut slávy centrálních bank je u konce. Důvod k radosti?

V pokrizových letech to byli centrální banky a jejich představitelé, kdo dokázal nejvíce hýbat trhy a na kom z velké části ležela tíha finančního světa. Těchto patnáct minut slávy (pardon, vlastně asi osm let) nyní zřejmě končí. Do světel reflektorů ale nevstupuje ekonomická stabilita pod klidným politickým vedením, ale někdo jiný.

Dow na 20 000 aneb Jak se překonávají bezvýznamné tržní hranice Dow na 20 000 aneb Jak se překonávají bezvýznamné tržní hranice

Index Dow v týdnu poprvé překonal hladinu 20 000 bodů a uzavřel nad ní. To si zaslouží menší historické okénko.

Milionářská tabulka: Kolik peněz budete mít za 25 let? Milionářská tabulka: Kolik peněz budete mít za 25 let?

Všichni asi máme jasno v tom, že je lepší více vydělávat než utrácet, pokud tedy nejsme moderní tvůrci státních rozpočtů. Co když si ale stanovíme konkrétní finanční cíl (a tak by to mělo být) a chceme vědět, kolik peněz potřebujeme měsíčně ukládat a při jakém zhodnocení, abychom cíle dosáhli?

Americké akcie: Dlouhodobý růstový trend měl loni namále, žádná analýza ho do budoucna neochrání Americké akcie: Dlouhodobý růstový trend měl loni namále, žádná analýza ho do budoucna neochrání

Pohled na krátkodobé grafy je zajímavý pro tradery, s využitím dlouhodobých křivek je ale možné odhalit, zda se nechystá změna sekulárního trendu. A zdá se, že americký akciový býk loni utekl hrobníkovi z lopaty.

Pět lednových problémů pro (americké) akcie Pět lednových problémů pro (americké) akcie

Finanční poradce, bloger, televizní komentátor a glosátor světa investic Joshua Brown v jediném tweetu vyjevil pět velice dobře uvěřitelných faktorů, které by mohly způsobit protivítr nejen americkým akciím během prvních týdnů roku 2017.

Jak chtějí v roce 2017 investovat finanční poradci a co si z toho (ne)vzít Jak chtějí v roce 2017 investovat finanční poradci a co si z toho (ne)vzít

Společnost State Street Global Advisors se koncem letošního roku zeptala zhruba 800 amerických finančních poradců, jak hodlají alokovat peníze do jednotlivých typů investic v roce 2017. Je krásné, když grafy promluví.

Z krize do krize: Smrtící (ne)kulturní koktejl Wall Street má tři hlavní přísady Z krize do krize: Smrtící (ne)kulturní koktejl Wall Street má tři hlavní přísady

Wall Street dlouho byla a pro mnohé zůstává centrem finančního světa. Ten přitom v podstatě přechází z krize do krize? Proč? Ne každý má to štěstí, aby hledáním odpovědi na tuto otázku živil rodinu, a tak vezměme zavděk poznatky akademiků.

O velké tržní lásce a plášti vlajícím ve větru O velké tržní lásce a plášti vlajícím ve větru

Americký akciový trh to má v posledních týdnech dobré. Spekulanti nakupují naději na menší regulaci a fiskální podporu ekonomiky a nedívají se u toho vlevo ani vpravo. Spolknou jejich návnadu drobní investoři?

Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí

V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Nejprve se ale připravme na vyšší volatilitu.

Chcete zbohatnout? Něco prodejte! Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

Je libo technickou analýzu na 200letém grafu? Máte ji mít! Je libo technickou analýzu na 200letém grafu? Máte ji mít!

O úrocích s trochou nadsázky, i když to tak nebylo myšleno. Zkušená technická analytička Louise Yamadaová před pár dny ve vysílání CNBC celkem suše zdůvodnila, proč výnosy amerických vládních dluhopisů vlastně musejí růst, a dodala i býčí výhled pro americké akcie. Tomu se říká tržní patriotismus.

Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů! Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů!

Akciová rally z posledních dvou týdnů v kombinaci s výprodejem dluhopisů dává vzpomenout na "velké" trendy minulosti. Od zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem investoři lijí peníze do akciových fondů a opouštějí ty dluhopisové téměř bezprecedentním tempem.

Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu

Co se stane, když v Americe rostou inflační očekávání, s nimi výnosy dluhopisů, a také ceny akcií? Někteří dlouhodobí akcioví investoři mají na čele o vrásku více.

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři? Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

Ať se nám výsledek voleb v USA líbí nebo ne, budeme se s ním muset naučit žít. A začít se soustředit na něco (staro)nového.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu pokračovaly v nápravě výprodejů z před dvou týdnů a stouply zhruba o procento, konkrétně S&P 500 přidal 1,21 %. Technický výhled je tedy opět otevřenější případnému útoku na nová maxima, vyhráno ale býci nemají.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch

Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden výše než po silném výprodeji v pátek 9. září. Index S&P 500 konsoliduje v pásmu pod důležitou hladinou 2 160 bodů a investoři vyhlížejí zasedání měnového výboru Fedu, které skončí ve středu 21. září. Právě polovina příštího týdne proto může určit směr vývoje cen akcií pro další týdny.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst? Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?

Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií

Adam Parker je jeden z nejcitovanějších stratégů z Wall Street, vždyť také šéfuje akciovému oddělení v Morgan Stanley. Ta citovanost může být celkem nepříjemné stigma a varování pro všechny skeptiky. Letos Parker zaujal mimo jiné několika poznámkami na téma "vím, že nevím, co se bude dít na trhu", byla to vlastně milá změna. Teď ale prý zase "ví, že ví". Konkrétně zná čtyři důvody, proč jsou americké akcie (nadále) skvělou příležitostí.

Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky

Výnosy státních dluhopisů jsou historicky nízko. Tak nízko, že se tomu až nechce věřit. Stratég z Goldman Sachs s velice hezkým tržním jménem Peter Oppenheimer považuje výnosy dokonce za tak nízké, že to hraničí s fikcí. "Bond a 007, dříve jasná kombinace označující agenta s povolením zabíjet, dnes ale docela dobře funguje i bond 007, kde ty nuly a nějaké drobné vyjadřují výnos," píše stratég v poznámce klientům. Někdy je to dokonce -007, chtělo by se připomenout.

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře? Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

Ne úplně uspokojivě zodpovězenou otázkou zůstává, proč tomu tak je. Ale podívejme se na grafy.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.