Andrej Rády editor, Investiční web

Andrej Rády

Věčný student médií a marketingu na Karlově univerzitě. Od roku 2008 do listopadového převratu v roce 2012 editor Studia Burza na ČT24. Předtím a během toho také spolupracoval s Lidovými novinami a časopisem Týden. Zpěvák kapely NeoSound a Cirku La Putyka. Neumí se bohužel usmívat, pouze smát. Kromě toho obávaný fotbalový a florbalový střelec.

Autorovy články

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu pokračovaly v nápravě výprodejů z před dvou týdnů a stouply zhruba o procento, konkrétně S&P 500 přidal 1,21 %. Technický výhled je tedy opět otevřenější případnému útoku na nová maxima, vyhráno ale býci nemají.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch

Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden výše než po silném výprodeji v pátek 9. září. Index S&P 500 konsoliduje v pásmu pod důležitou hladinou 2 160 bodů a investoři vyhlížejí zasedání měnového výboru Fedu, které skončí ve středu 21. září. Právě polovina příštího týdne proto může určit směr vývoje cen akcií pro další týdny.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst? Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?

Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií Morgan Stanley: 4 důvody, proč věřit v další růst cen akcií

Adam Parker je jeden z nejcitovanějších stratégů z Wall Street, vždyť také šéfuje akciovému oddělení v Morgan Stanley. Ta citovanost může být celkem nepříjemné stigma a varování pro všechny skeptiky. Letos Parker zaujal mimo jiné několika poznámkami na téma "vím, že nevím, co se bude dít na trhu", byla to vlastně milá změna. Teď ale prý zase "ví, že ví". Konkrétně zná čtyři důvody, proč jsou americké akcie (nadále) skvělou příležitostí.

Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky

Výnosy státních dluhopisů jsou historicky nízko. Tak nízko, že se tomu až nechce věřit. Stratég z Goldman Sachs s velice hezkým tržním jménem Peter Oppenheimer považuje výnosy dokonce za tak nízké, že to hraničí s fikcí. "Bond a 007, dříve jasná kombinace označující agenta s povolením zabíjet, dnes ale docela dobře funguje i bond 007, kde ty nuly a nějaké drobné vyjadřují výnos," píše stratég v poznámce klientům. Někdy je to dokonce -007, chtělo by se připomenout.

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře? Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

Ne úplně uspokojivě zodpovězenou otázkou zůstává, proč tomu tak je. Ale podívejme se na grafy.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda

Tržním medvědům nelze upřít snahu. Během týdne několikrát zaútočili a pokusili se srazit index S&P 500 pod 2 160 bodů. Jako už tolikrát v posledních letech, neuspěli kvůli tomu, že vyšla ne zrovna příznivá data o americké ekonomice. Fed podle většiny trhu bude v září vyčkávat s dalším posunem sazeb, a tak páteční růst vrátil býky do sedla.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles cen nemusí nic znamenat, jestřábí Yellenová ale v pátek rozkývala obchodování Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles cen nemusí nic znamenat, jestřábí Yellenová ale v pátek rozkývala obchodování

Americké akcie zakončily páteční rozkolísané obchodování smíšeně, index S&P 500 nakonec mírně oslabil a potvrdil tak týdenní pokles. Ten se zastavil na 0,68 % a nesrazil index pod nejbližší silnější hladinu podpory.

Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální! Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální!

Vydáme dluhopisy, ECB je nakoupí. Firmy v Evropě mají pohodu.

Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól

Jen tak pro zajímavost, od IPO společnosti Google uplynulo letos v srpnu 12 let a za tu dobu index S&P 500 přidal jen zhruba 100 %, zatímco akcie Googlu (dnes Alphabetu) téměř 1 800 %. To ale ještě nic není.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá

V týdnu hlavní americké indexy opět posunuly historická závěrečná i intradenní maxima, obchodování je ale relativně klidné. Index S&P 500 zůstává v růstovém trendu, od poloviny července jde vlastně o konsolidaci okořeněnou mírnými posuny výše.

Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně? Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně?

Jestli někdo v letech po krizi nepřevlékl kabát a zůstal medvědem, je to Marc Faber. Přejeme mu dobré zdraví, ale vkrádá se otázka, zda se vůbec někdy dožije naplnění svých katastrofických vizí. Ne že by pro ně neměl argumenty, akciím (a zejména těm v USA) se ale prostě padat nechce.

Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu

Výsledková sezóna, především ta v USA, zatím kreslí lepší obrázek hospodaření firem, než očekávali analytici. Americké akcie i díky tomu vystoupaly na nové historické rekordy. Geopolitické hrozby sice nadále visí nad světovou ekonomikou, americká centrální banka ale ve svém červencovém vyjádření naznačila, že zahraniční rizika mírně ustoupila. Někdo je tady vedle, ale kdo?

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho? Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

V posledních týdnech na sebe spoustu pozornosti strhly americké akciové indexy, které několikrát za sebou pokořily historická maxima. Je rekordní úroveň indexu S&P 500 předzvěstí blížícího se pádu?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vzali burzu útokem, série nových maxim zapsala letošní červenec do historie Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vzali burzu útokem, série nových maxim zapsala letošní červenec do historie

Americké akciové trhy se připravily na nové rekordy ještě před začátkem uplynulého týdne po červnové zprávě z amerického trhu práce. V posledních dnech se k tomu přidaly série solidních makrodat z Číny a lepší než očekávané hospodářské výsledky velkých amerických firem včetně bank. Indexy S&P 500 i Dow tak během týdne vyšplhaly na nová historická maxima.

3 býčí grafy: S&P 500 je na historickém rekordu. Cesta k 2 500 bodům je otevřená, věří expert 3 býčí grafy: S&P 500 je na historickém rekordu. Cesta k 2 500 bodům je otevřená, věří expert

Technická analýza je a vždy bude pouze pomocníkem obchodníka, fundamenty nelze dlouhodobě ignorovat. Gregory Harmon z Dragonfly Capital právě z technického pohledu nevidí pro index S&P 500 žádnou výraznou překážku na cestě k 2 500 bodům.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally vyslala index S&P 500 k historickým maximům. Končí konsolidace? Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally vyslala index S&P 500 k historickým maximům. Končí konsolidace?

Americký akciový trh potvrzuje svou relativní netečnost vůči většině myslitelných rizik a atakuje historické rekordy. Výlet nad dosavadní silnou rezistenci ale může mít jepičí život.

Akcie: Býk, medvěd a střípky z trhu Akcie: Býk, medvěd a střípky z trhu

Světové akciové trhy se na přelomu pololetí rychle oklepaly po propadech vyvolaných výsledkem britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii. Na prahu výsledkové sezóny za druhý kvartál ale stojí za připomenutí některá rizika s politickou budoucností Evropské unie související mnohdy jen okrajově, pokud vůbec. Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií? Analytici se tradičně nemohou shodnout, hrozby pro světové trhy ale vnímají společně.

Opelichaný akciový vítěz prvního pololetí a výkonnost hlavních indexů Opelichaný akciový vítěz prvního pololetí a výkonnost hlavních indexů

Začátek července ospravedlní krátké ohlédnutí za děním na akciových trzích v prvních dvou kvartálech. Ukážeme si mimo jiné krásný příklad finančními poradci a makléři otřepaného výrazu kurzové riziko.

Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne

Obrovská pozornost věnovaná britskému referendu o budoucnosti země v EU má své opodstatnění. Jde o důležité politické i ekonomické téma a spekulanti na trzích se chystají na jakýkoli výsledek plebiscitu. Den po hlasování může být hodně živý, investoři by si ale měli připomenout další témata, s nimiž případný brexit jen tak nezahýbe.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.