Boris Tomčiak analytik, Colosseum

Boris Tomčiak

Autorovy články

Jak na zlato? Strategie, která funguje (doporučení LONG) Jak na zlato? Strategie, která funguje (doporučení LONG)

V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 %. Příčinou byly mimo jiné pravděpodobně i spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což vrací do hry strategii vypisování put opcí.

Rekordní prodeje aut jako podpůrný argument pro růst ceny ropy Rekordní prodeje aut jako podpůrný argument pro růst ceny ropy

Prodej nových aut ve světě je rekordně vysoký. Poradenská společnost LMC Automotive odhaduje, že se loni globálně prodalo 80 milionů vozů (osobních i nákladních). Letos předpokládá zvýšení prodejů o 2,4 % na 82,7 milionu.

Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena ropy Brent obchodované v Londýně by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 113,5 USD na 120 USD za barel.

Toužíte po mimořádných výnosech? Investujte do lidských hříchů! Toužíte po mimořádných výnosech? Investujte do lidských hříchů!

Drogy, sex a rock'n'roll. S těmito třemi základními lidskými touhami se setkáváme každý den. Od malička nás babičky, rodiče i škola vedou k tomu, abychom se vyhýbali hříchům. Zakázané ovoce však chutná nejlépe. Společenská konverzace se proto často zvrtne v popisování legendárního večera, kdy vypravěč v pátek v noci "tapetoval stěny" v místním klubu a striptérkám dával malé podobizny Boženy Němcové.

Sucho nežene vzhůru jen ceny kukuřice, západní Afriku a úrodu kakaa trápí El Niño Sucho nežene vzhůru jen ceny kukuřice, západní Afriku a úrodu kakaa trápí El Niño

Prosincový kontrakt na dodávku kakaa v úterý na Intercontinental Exchange zdražil na 2 430 USD za tunu. Důvodem jsou informace o nedostatku dešťových srážek v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Na trhu panují obavy, že klimatický jev El Niño bude dále mít za důsledek suché počasí, což by ohrozilo předpokládanou produkci. Cena kakaa vzrostla za uplynulý měsíc o 9 %.

Čínská podpora sektoru, který zachraňuje i Ameriku Čínská podpora sektoru, který zachraňuje i Ameriku

Na konci května čínská vláda uvedla, že vyčlení 26,5 miliardy jüanů (4,2 miliardy USD) na podporu energeticky efektivních produktů. Z toho bude 6 miliard jüanů použitých na podporu nákupu osobních aut s objemem motoru maximálně 1,3 litru. Vláda se chce zaměřit především na venkovské oblasti země, přičemž na jedno auto bude možné získat maximálně 10 % z jeho ceny nebo 5 000 jüanů. V roce 2009 představila vláda podobný program (byl dvojnásobně větší). Výroba aut v zemi se následně zvýšila meziročně o více než 100 procent.

Podceňovaná komodita, které by mohly svědčit stimuly centrálních bank Podceňovaná komodita, které by mohly svědčit stimuly centrálních bank

V sektoru drahých kovů proběhla v uplynulých měsících poměrně výrazná cenová korekce. Platina a paládium, které jsou více průmyslově orientovány, znehodnotily v důsledku obav ze zpomalení globálního ekonomického růstu. Centrální banky a politici však již opět uvažují o nových stimulech. Ty by měly podpořit spotřebu domácností. Poptávka po autech se letos navíc pravděpodobně zvýší na historický rekord, což je pro platinu velmi příznivá zpráva.

Komodita, kterou nečeká nic dobrého Komodita, kterou nečeká nic dobrého

U bavlny pozorujeme v posledních měsících silný sestupný cenový trend, který je způsoben přebytkem komodity na trhu. Globální úroda byla v poslední sezóně rekordně vysoká, protože farmáři zareagovali na vysokou cenu výrazným zvětšením oseté plochy. Spotřeba naopak prudce propadla kvůli jihoevropským dluhovým problémům a nižšímu hospodářskému rozmachu v Číně. Výsledkem bylo značné zvýšení zásob a propad cen.

Americké firmy doslova přetékají hotovostí Americké firmy doslova přetékají hotovostí

Nedávná recese ve Spojených státech způsobila, že tamní podniky zefektivnily výrobu a výrazně snížily náklady. Díky tomu a díky oživení globální ekonomiky se značně zlepšila jejich finanční situace. Jsou nyní financovány mnohem konzervativněji a ve svých bilancích drží nejvíce hotovosti za posledních 50 let. Pokles spotřeby domácností v Evropě a ochlazení ekonomického růstu v Asii by proto měly překonat bez vážnějších problémů. Podle analýzy RBC Capital Markets byl poměr hotovosti k celkovým aktivům amerických nefinančních podniků na konci roku 2011 na úrovni 7,3 %, což je nejvyšší údaj od roku 1960.

Šance na solidní zisk? Společnosti se nebojí bankrotů a vydávají dluhopisy Šance na solidní zisk? Společnosti se nebojí bankrotů a vydávají dluhopisy

V prvním čtvrtletí vydaly společnosti ve světě podle údajů agentury Bloomberg dluhopisy za 1,14 bilionu dolarů, což je těsně pod rekordem 1,16 bilionu z prvního čtvrtletí 2009. Na meziroční bázi šlo o zvýšení o 14 %.

Kukuřice: Sázka na růst podpořená vyššími cenami paliv a nízkými zásobami Kukuřice: Sázka na růst podpořená vyššími cenami paliv a nízkými zásobami

Cena kukuřice se už poměrně dlouho pohybuje v obchodním pásmu. Její spotřeba rychle roste, přičemž nabídka nestačí dostatečně pružně reagovat na tento vývoj. Globální zásoby kukuřice jsou proto relativně nízké, přičemž důležitý poměr zásob ke spotřebě poklesl na nejnižší úroveň od roku 1974. I menší produkční výpadek způsobený špatným počasím může mezi spotřebiteli i investory vyvolat strach z krátkodobého nedostatku.

Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda? Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda?

Do Číny, druhé největší ekonomiky světa, vkládají podnikatelé i investoři obrovské naděje. V posledních letech zažila její ekonomika prudkou expanzi a potenciál dalšího rozmachu ještě zdaleka nebyl vyčerpán. Nejnovější statistiky však ukazují, že čínský ekonomický rychlík zpomaluje. Investoři proto musejí postupně přehodnocovat svá očekávání.

Lehký topný olej: Růstová komoditní sázka na letošní tuhou zimu Lehký topný olej: Růstová komoditní sázka na letošní tuhou zimu

Energetickým surovinám se v posledních týdnech daří. Zdražování nastává zejména v Evropě. Důvodů je hned několik. Prvním je nejistota ohledně dodávek ropy z Íránu. Ten pokračuje ve svém jaderném programu, což se nelíbí vyspělým státům. Evropa se již rozhodla pozastavit od července import ropy z této země. Zásoby ropy a ropných produktů jsou na starém kontinentu relativně nízké. A to by mohlo ceně lehkého topného oleje prospívat.

Důvody pro nákup zlata nikam nezmizely, nebojte se nakupovat i v letošním roce! Důvody pro nákup zlata nikam nezmizely, nebojte se nakupovat i v letošním roce!

V minulém roce zhodnotilo zlato o téměř 10 % a dokázalo ochránit portfolia investorů před snížením hodnoty peněz. Dlouhodobé důvody pro nákup zlata jsou pořád platné. Centrální banky tisknou peníze jako o závod. Zejména Evropská centrální banka se rozhodla, že dluhovou krizi v regionu vyřeší pomocí dodávání obrovského objemu likvidity na trhy. Poptávka po fyzickém zlatě postupně roste, přičemž ho nakupují zejména rozvíjející se státy v čele s Čínou a Indií. Které faktory budou podporovat další růst ceny zlata?

Olympijské hry do vašeho portfolia: Vsaďte na firmy, na které pod pěti kruhy čekají hromady dolarů Olympijské hry do vašeho portfolia: Vsaďte na firmy, na které pod pěti kruhy čekají hromady dolarů

Letos se v Londýně konají letní olympijské hry, za dva roky se na jejich zimní variantu těší ruské město Soči. A populární sportovní (a komerční) událost se může týkat i vašich investic. Agentura Dow Jones totiž vytvořila čtvrtletně revidovaný akciový index Dow Jones Summer/Winter Games. Jsou v něm zahrnuty veřejně obchodované společnosti, které patří k oficiálním partnerům, sponzorům a dodavatelům olympijských her. Nejen sportovní nadšence by měla zajímat jeho vysoká výkonnost.

Cena bavlny bude klesat. Hovoří pro to celá paleta důvodů Cena bavlny bude klesat. Hovoří pro to celá paleta důvodů

Kvůli nízké nabídce bavlny na trhu vystřelila její cena na počátku roku na historický rekord. Farmáři však na jaře oseli výrazně větší plochu, což způsobilo obrat cenového trendu dolů. Od dubna pozorujeme na bavlně vytrvalý pokles ceny. Globální produkce bude v roce 2011 rekordní. Spotřeba by naopak měla být nižší, než se původně očekávalo. Důvodem je zpomalení celosvětového ekonomického růstu a vyšší využití syntetických vláken.

Zlato: Korekce vybízí k nákupům Zlato: Korekce vybízí k nákupům

V prvních osmi měsících roku bylo zlato velmi silné a jeho cena trhala rekordy. Důvodem byl nadbytek levných peněz na trhu a obavy z bankrotu některých evropských zemí. Útěk investorů do bezpečného přístavu vyvrcholil v euforii, která vyhnala cenu na 1 900 dolarů za unci. Cenové nárůsty se však staly neudržitelnými, takže přišla přirozená korekce. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena zlata obchodovaného v Chicagu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1 600 na 1 800 dolarů za trojskou unci.

Cena ropy WTI poroste. Dříve nebo později dožene Brent Cena ropy WTI poroste. Dříve nebo později dožene Brent

V posledních měsících se do silného vzestupného trendu dostala cena ropy. Příčinou je nejen rostoucí poptávka, ale i produkční problémy. V severní Africe se pokojné demonstrace proměnily v rozsáhlý vojenský konflikt. Libye, země s největšími zásobami ropy na africkém kontinentu, kvůli válce přestala exportovat ropu na světové trhy. Mezi investory se také rozšířily obavy, že občanské nepokoje destabilizují i státy kolem Perského zálivu.

Ropa: Jaká je budoucnost černého zlata po růstovém prvním čtvrtletí? Ropa: Jaká je budoucnost černého zlata po růstovém prvním čtvrtletí?

Cena ropy zamířila v uplynulých měsících prudce vzhůru. Na počátku roku se americká ropa WTI pohybovala na úrovni kolem 91 dolarů za barel. Ke konci čtvrtletí již byla o 15 % výše na hodnotě kolem 105 dolarů za barel. Bez větších problémů se podařilo překonat psychologickou hranici na úrovni 100 dolarů. Ještě výraznějšího růstu jsme se dočkali v případě evropské ropy Brent, která posílila o 21,5 % a uzavírala kvartál na úrovni 115 dolarů za barel.

Technická analýza: Euro se nebojí nových maxim Technická analýza: Euro se nebojí nových maxim

Futures na euro pokořily důležitou rezistenci na úrovni 1,4000 USD za 1 EUR a pokračují v silném krátkodobém a střednědobém růstovém trendu. V dalších dnech lze očekávat pohyb o zhruba 300 bodů, díky čemuž by cena vzrostla na další hladinu odporu 1,4300 až 1,4400 USD za 1 EUR. Fundamenty jsou pro euro příznivé, šéf ECB Trichet totiž šermuje vzduchem s možností brzkého zvyšování úrokových sazeb.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.