Christian Blaabjerg stratég, Saxo Bank

Christian Blaabjerg

Autorovy články

Akcie v roce 2011: Pokračování býčí ságy? Akcie v roce 2011: Pokračování býčí ságy?

Jak vstupujeme do zralé fáze výsledkového cyklu, hledáme smysluplné návratnosti z akciových trhů v roce 2011. Těch se podle našeho názoru dosáhne zlepšením ekonomické situace, které bude obzvlášť znatelné v USA, což bude mít zase vliv na pokles rizikové prémie u akcií a povede k růstu akciových trhů. Náš odhad cílové hodnoty indexu MSCI World na konci roku činí 1 400 bodů oproti současným 1 275, což předpokládá 10% nárůst ze současných úrovní.

Vítězové roku 2010: Dánské akcie, bavlna a japonský jen Vítězové roku 2010: Dánské akcie, bavlna a japonský jen

Rok 2010 končí. Vedle dluhové krize v eurozóně, utahování monetární politiky v Číně a dalšího Bernankova rozhazování přinesl řadě investorů zajímavé zisky. V přehledných grafech se můžete podívat, která aktiva se stala vítězi, a která naopak poraženými roku 2010 (k 20. prosinci).

Akciový růst má další pilíře Akciový růst má další pilíře

Po oznámení americké vlády, že prodlouží Bushem zavedené daňové úlevy a zredukuje svůj podíl v Citi, otevřely dnes evropské burzy v plusu. Nerozkývaly je ani horší než očekávané německé podnikové objednávky – stále byly meziměsíčně i meziročně výrazně v plusu.

Výsledková sezóna: Prim hrají zisky Výsledková sezóna: Prim hrají zisky

Do hledáčku se nyní dostaly zisky. Slabá makrodata z eurozóny, USA a Číny zvyšují důležitost této výsledkové sezóny nad obvyklou mez. Nejlepší pozitivní překvapení mohou přijít z odvětví závislých na spotřebitelích, průmyslu a technologií.

Christian T. Blaabjerg: Akcie BP stojí za hřích Christian T. Blaabjerg: Akcie BP stojí za hřích

Nejprve si ujasněme jednu věc. Nedávný pokles cen akcií společnosti BP je zcela šokující – ve skutečnosti neexistuje odůvodnění pro tento pohyb. Při současných úrovních je BP levná podle jakékoli "normy".

Akcie se vrátí zpět s ještě větší silou – význam firemních zisků je stále podceňován Akcie se vrátí zpět s ještě větší silou – význam firemních zisků je stále podceňován

Akciové trhy byly zasaženy krizí státních dluhů (S&P 500 -12 %, MSCI EM -12 %, Nikkei 225 -11 %), ale nyní znovu nabírají sílu. Jejich propad byl způsoben krátkodobou obavou z toho, že se dluhová krize rozšíří, který však neměl oporu ve fundamentálních faktorech v oblasti firemních zisků.

Akcie: Houpačka mezi eurem a dobrými výsledky firem Akcie: Houpačka mezi eurem a dobrými výsledky firem

Výsledková sezóna je mnohem úspěšnější, než se očekávalo, a celkové makroekonomické údaje jsou na tom jednoznačně lépe, i když stále ne výborně. Za normálních okolností by to vedlo k růstu akcií, ovšem tentokrát tomu tak není. Obavy z rozšíření dluhové krize a víkendové akce EU a ECB obrátily tento pořádek vzhůru nohama.

Řecké akcie za hubičku Řecké akcie za hubičku

Řecký akciový trh (ASE index) má šanci nabídnout dlouhodobým investorům dobrou příležitost. Počkejte však na panické prodeje, potom se stanou řecké akcie ještě atraktivnějšími. Jaké řecké akcie a na jakém kurzu začít nakupovat?

Komodity: Posilující dolar stojí u kormidla vývoje trhů Komodity: Posilující dolar stojí u kormidla vývoje trhů

Čína opět ukázala svoji důležitost a další pokus utáhnout otěže růstu úvěrů vedl k prodeji komodit a vyvolal zájem o bezpečí v podobě státních dluhopisů a dolaru.

Akciové indexy: výhled na 12 měsíců Akciové indexy: výhled na 12 měsíců

Na trzích čekáme růst a poté před koncem roku návrat na současné úrovně, to vše na základě výsledkové sezóny.

Index S&P 500 je předražený Index S&P 500 je předražený

Trhům pomáhají stimulační balíčky a levné peníze. Po skončení výsledkové sezóny očekáváme, že trhy ustoupí ze svých současných hodnot a po nějakou doby se budou pohybovat do strany. Na konci roku vidíme hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 1050 bodů.

Akciové indexy: výhled na 12 měsíců Akciové indexy: výhled na 12 měsíců

Na trzích čekáme růst a poté před koncem roku návrat na současné úrovně, to vše na základě výsledkové sezóny.

Oznamování výsledků aneb co můžeme čekat Oznamování výsledků aneb co můžeme čekat

Přehodnotili jsme celkově očekávání výše zisků, zejména v rámci energetiky, materiálů a běžného spotřebního zboží. Důvodem bylo silnější celkové oživení napříč akciovými trhy.

Hlavní faktory ovlivňující trh Hlavní faktory ovlivňující trh

Hlavním motorem růstu pro další měsíc bude především oznamování výsledků. Na makroúrovni stále vane trhům protivítr, čekáme, že se ale projeví až na přelomu roku.

Strategický výhled na akciové trhy Strategický výhled na akciové trhy

Hlavním tématem nyní je být připraven na snížení rizika v případě vyčerpání růstového potenciálu.

Rozvíjející se trhy a jejich aktuální ocenění Rozvíjející se trhy a jejich aktuální ocenění

Akcie na rozvíjejících se trzích oceňují investoři vyšší cenou než akcie z amerického indexu S&P500. Je tato cena adekvátní nebo je vyšší než by měla být?

Čína a její růst Čína a její růst

Čínský hrubý domácí produkt vzrostl meziročně o 7,1%, měřeno za druhé čtvrtletí. Čína se tak stala první z hlavních světových ekonomik, které se podařilo dostat z recese.

Dlouhodobě čekáme pokles trhů. Dlouhodobě čekáme pokles trhů.

Index důvěry spotřebitelů a jiné „zelené výhonky“ v podobě pozitivních hodnot hlavních ukazatelů hnaly až dosud trhy vzhůru. Nyní se ale proměnily ve žlutý plevel, protože ukazatele vycházející z tvrdé reality se nezotavily tak rychle, jak se očekávalo.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.