Daniel Deyl redaktor, Investičníweb.cz

Daniel Deyl

Dle vlastních slov výstředními názory a všeobecnou neuctivostí doufá zastřít vlastní nedovzdělanost. Svět vysvětluje fotbalem, čte Darwina jako ekonomického průvodce Biblí, a když už musí dojít na tabu, dává přednost starým před novým. Psal do řady médií, z nichž většina již neexistuje (Bohemia Daily Standard, Svobodné slovo), kdežto jiná se z toho ještě vzpamatovávají (Lidové noviny, Týden).

Autorovy články

Válka s terorem jako finanční Hlava XXII Válka s terorem jako finanční Hlava XXII

Na nejdelší válce v historii Spojených států sice skvěle vydělává veškerý bezpečnostní průmysl, ale pomalu začíná ubývat způsobů, jak ji zaplatit.

Chytří lidé a pitomci jako Darwin proti Ježíšovi: Barevný střípek do debaty o pracovním trhu ve stínu automatizace Chytří lidé a pitomci jako Darwin proti Ježíšovi: Barevný střípek do debaty o pracovním trhu ve stínu automatizace

Ačkoli to tak nevypadá, tuto otázku si nekladou pitomci, nýbrž lidé chytří, možná až příliš chytří. Odpověď na ni umí být ďábelsky složitá.

Investování: Věda vs. zdravý úsudek aneb Nikdo nemá celou pravdu Investování: Věda vs. zdravý úsudek aneb Nikdo nemá celou pravdu

Existuje nebezpečí, že se ve vztahu ke svým investičním portfoliím plně oddáme názoru, že vše je vědecky kauzálně popsatelné. A máme problém.

Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte

Jediná slušná rada, kterou vám kdo může pro vycházení s vašimi adolescentními potomky dát, zní: Na výchovu je pozdě. Žádný kouzelný recept neexistuje. A už vůbec jej nehledejte u lidí, kteří se živí poskytováním takových receptů v médiích.

Jak Facebook a Twitter přifukují investiční bubliny aneb Vyber si svůj brainwashing Jak Facebook a Twitter přifukují investiční bubliny aneb Vyber si svůj brainwashing

Proč burzám vládnou býci i ve chvíli, kdy si (skoro) každý myslí, že akcie jsou předražené? Odpověď můžete hledat i v sociálních médiích. Dobrá zpráva je, že ji nejspíše najdete. Špatná zpráva ale je, že ona odpověď bude právě taková, jakou si budete přát.

Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy

Co se to u všech všudy stalo, že by třetina mladých Američanů volila Bernieho Sanderse a uvítala by zavedení socialismu? Potřebují ti lidé osvěžit paměť? Autoři z Institutu Ludwiga von Misese se toho úkolu ujali a roztrhali vyčpělou ideologii na cucky. Naneštěstí přitom ztratili ze zřetele fakta i vlastní soudnost.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Francie, Nizozemsko, Dánsko, Itálie a Rakousko. Země západní Evropy, v nichž hlodá euroskeptický červ s největší vervou. Proto se o nich mluví jako o možných dalších kandidátech na odchod z Evropské unie. Jak už to však v podobných případech bývá, aktuální nálada voličstva není to nejdůležitější, oč při takovém rozhodování jde. Daleko více záleží na souhře okolností, které takový krok mohou umožnit.

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

Technologie, nikoli populismus rozloží integraci světových ekonomik a mezinárodního obchodu. Proces přesunu majetku od chudých k bohatým, jenž populistický odpor vůči globalizaci živí, mezitím může vesele pokračovat.

Padesát věcí, které vím v padesáti. Buďte rychlejší Padesát věcí, které vím v padesáti. Buďte rychlejší

Co jsem se za půlstoletí své existence mohl naučit (a teď můžu zkusit nezapomenout)? Seznam je soukromý, ale mám jisté podezření, že mnohé z jeho bodů platí i pro jiné lidi, a dokonce i před abrahámovinami.

Svět je dnes lepší než kdykoli dříve. A semirobotický sex jej ještě vylepší Svět je dnes lepší než kdykoli dříve. A semirobotický sex jej ještě vylepší

Futurista Ray Kurzweil, který očekává splynutí biologické existence s technologickou, se pustil do Billa Gatese, do nedokonalosti našich sexuálních životů i do základů ekonomie. Nedivte se - u člověka, který věří, že dokáže přeprogramovat vlastní buňky, aby dosáhl nesmrtelnosti, se nic menšího ani nedalo očekávat.

Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light

Studia nejsou zadarmo. Průměrný americký univerzitní student dluží jen na školném 35 000 dolarů, ještě než trefí do posluchárny. Naštěstí existuje systém, který vás z finančních trablů dostane rychle a snadno. Pokud ovšem jste alespoň trochu pohledné děvče s dobrým dekoltem a ještě lepším žaludkem.

Když jste příliš chytří, nepotřebujete přátele Když jste příliš chytří, nepotřebujete přátele

Pokud se s vámi lidé nebaví, není to proto, že jste nesnesitelní morousové a čtete si v létě Investiční web. Je to proto, že jste moc chytří.

Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí

Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.

Proč nejste šťastnější, když už jste jednou chytří? Proč nejste šťastnější, když už jste jednou chytří?

Tři věci člověku pomohou ke štěstí, zjišťují vědci. Zaprvé, smysluplné osobní vztahy; zadruhé, vědomí, že co děláte, děláte dobře; a zatřetí, svoboda volit si vlastní dilemata. Logicky by se řeklo, že čím chytřejší je člověk, tím více bude dělat "správných" rozhodnutí, a tím více bude šťasten. Potíž je, že to tak nefunguje. Proč?

Těžký osud prodejce životního pojištění Těžký osud prodejce životního pojištění

Prodávat pojistky na onen svět je rok do roku těžší. Lidé si zvykli pořizovat si všechno online, ale koupě životní pojistky má smůlu: nepřináší žádné okamžité uspokojení. Delikátní finanční produkt se proto prodává stejným způsobem jako odnepaměti, což je drahé. Ve chvíli, kdy má většina lidí alespoň opticky hlouběji do kapsy než kdykoli za posledních pětatřicet let, je to problém.

Co a jak máte číst, pokud si do toho chcete nechat mluvit Co a jak máte číst, pokud si do toho chcete nechat mluvit

Čtení je základ vzdělanosti, jakkoli se na to zapomíná. Číst je tedy bezva. A proč si do toho nechat mluvit? No přece proto, abyste mohli na večírcích perlit a říkat, že jste tak trochu jako Warren Buffett nebo Bill Gates.

Proč Bůh seslal na svět finanční poradce? Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?

Přece aby své klienty chránili před ostatními finančními poradci. Komu to zní divně, je nejspíše příliš starý a už mu to nemyslí, pročež by se měl svěřit, ano, do rukou finančního poradce.

Co kdyby vám banka platila za to, že si od ní vezmete půjčku? Co kdyby vám banka platila za to, že si od ní vezmete půjčku?

Kam až člověka přivede běžná logika, když přijde řeč na záporné úrokové sazby? A vůbec, k čemu platit daně?!

Nejčtenějšíčlánky

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.