Daniel Kuchta redaktor, Investiční web

Daniel Kuchta

V průběhu studia Ekonomické fakulty Technické univerzity v Košicích se začal zajímat o investování a dění na kapitálových trzích a zůstal mu věrný dodnes. Psaní sice neměl rád, ale teď se jím živí už více než dekádu (dříve iDnes.cz, Investujeme.cz). Amatérský fotograf, který nerad ukazuje své výtvory na veřejnosti. A také zanícený sportovec, jehož nejoblíbenějším náčiním je hokejka.

Autorovy články

Proč neinvestovat podle českého investičního gurua? Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?

Nechat si poradit od úspěšného investora nebo manažera fondu je lákavé. Investičních guruů, kteří se snaží vyvolat dojem úspěšného investora, je po světě nespočet, ale jen někteří jsou opravdu úspěšní. I v Česku je takových dost a dost. Příkladem je Daniel Gladiš, investice do jeho fondu totiž není v posledních letech žádné terno.

Za co se utrácí v zemi, která je na výdajích založená? Za co se utrácí v zemi, která je na výdajích založená?

Ve výdajích Američanů hraje jednoznačně prim bydlení, což zní celkem logicky. Nebylo tomu tak ale vždy, za posledních několik desítek let se spotřebitelské trendy v největší světové ekonomice razantně změnily.

Bouře v EU nekončí. Unii hrozí rozpad, varuje manažer Bouře v EU nekončí. Unii hrozí rozpad, varuje manažer

Hugh Hendry, portfoliomanažer ze společnosti Eclectica Asset Management, se obává, že výsledek britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii, byl jen začátkem rozpadu unie v podobě, jakou známe dnes. Jde na to ale trochu populisticky.

Příběh amerického realitního trhu ve třech grafech Příběh amerického realitního trhu ve třech grafech

Americký realitní trh na tom není příliš dobře. Mladí lidé sice tvoří velkou část populace v USA, ale jejich ochota investovat do nemovitostí je malá a velká část z nich bydlí doma u rodičů. Vlastnictví nemovitosti v USA již zkrátka není tak v módě, jak tomu bylo na začátku milénia.

Svět investic postavený na hlavu: Mladí se bojí více než staří Svět investic postavený na hlavu: Mladí se bojí více než staří

Mladí lidé mají pocit, že je investování příliš rizikové, a proto mají tendenci držet mnohem více hotovosti než starší generace. Na rozdíl od ní přitom mají na své straně jedno z nejcennějších aktiv - čas.

Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument

Čínská měna renminbi, nebo také jüan, vstoupila po letech čínských snah a lobbování do elitního měnového koše Mezinárodního měnového fondu, takzvaného SDR. Jaký to bude mít vliv na čínskou a světovou ekonomiku a obchod? Bude to vést ke stabilizaci čínské měny, nebo to vzhledem k častým intervencím Čínské lidové banky může spíše představovat riziko pro světový obchod vzhledem k častým intervencím ze strany Čínské národní banky?

O prognózách a správě peněz: Je indexové investování skutečně pasivní? O prognózách a správě peněz: Je indexové investování skutečně pasivní?

Pasivní investování je trendem poslední doby, zejména díky své jednoduchosti, minimálním nákladům a většinou lepší výkonnosti, než nabízí aktivně spravované alternativy. Není však už výběr pasivního indexového fondu ve své podstatě zjednodušenou aktivní správou a snahou předvídat dění na trzích?

10 jednoduchých kroků k úspěšné akciové investici 10 jednoduchých kroků k úspěšné akciové investici

Když chce investor nakoupit akcie, měl by vědět, co dělá a proč do daného titulu vlastně investuje. Následující pravidla zahrnují vše podstatné, co je potřeba udělat pro to, aby měla investice šanci na úspěch.

Centrální bankéři na pranýři ekonomů Centrální bankéři na pranýři ekonomů

Bývalí ekonomové z Fedu Jason Cummins a Kenneth Rogoff kritizují centrální bankéře za jejich aroganci a neschopnost udělat potřebné změny v monetární politice. John Taylor, profesor ze Stanfordovy univerzity, vidí v záporných sazbách nebezpečí a analytici ze Citigroup varují, že jsou trhy kvůli centrálním bankám příliš zranitelné. Centrální bankéři to zkrátka nemají jednoduché.

Nákupy při poklesech? Správná strategie! Nákupy při poklesech? Správná strategie!

Mnoho ekonomů a analytiků má tendenci přisuzovat všechny dobré výsledky na akciových trzích působení centrálních bank a jejich extrémně uvolněné monetární politice. Zní to hezky a sofistikovaně, často ale zkrátka nemají pravdu. Někdy stačí trocha studia historie, aby se pravda vybarvila jinak.

Indexové investování je pro společnost horší než marxismus, varují experti Indexové investování je pro společnost horší než marxismus, varují experti

Analytici z brokerské firmy Sanford C. Bernstein & Co. varují, že růst objemu aktiv spravovaných pasivními indexovými fondy může zásadně ohrozit kapitalismus a tržní mechanismy, které přispívají k celkovému blahobytu. Jednoduše řečeno, když už přišli o schopnost vydělávat aktivní správou, nechtějí přijít ještě o poplatky klientů.

Kolik vydělat na trzích? Očekávání institucionálních investorů jsou šílená Kolik vydělat na trzích? Očekávání institucionálních investorů jsou šílená

Největším nepřítelem investora je on sám. Staré známé pravidlo evidentně platí nejen pro nezkušené drobné investory, ale i pro ty velké institucionální. U obou skupin patří mezi největší problémy přemíra sebedůvěry a netrpělivost. A jejich očekávání jsou často doslova mimo realitu.

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

Když Bill Gross řekne, že nemá rád většinu akcií nebo private eguity fondů, možná to až tak nepřekvapí. Ale když řekne, že nemá rád dluhopisy, a namísto toho velké množství svých peněz investuje do zlata, nemovitostí a půdy, vzbudí to pozornost.

USA dávají akciovému světu na frak. Ale jak dlouho ještě? USA dávají akciovému světu na frak. Ale jak dlouho ještě?

Americké akcie jsou to nejlepší, do čeho investoři mohou investovat. Zbytek světa zkrátka nemá šanci. Tak nějak by alespoň šlo číst graf, který zveřejnila Bank of America Merrill Lynch.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské? Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

Itálie je hrozbou pro Evropu jak z ekonomického, tak z politického hlediska. Po odeznění šoku z výsledku britského referenda se vrátily do hledáčku světových trhů italské banky, jejichž přežití je v rukou premiéra Mattea Renziho. Ten ale zároveň bojuje o udržení své pozice.

Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko

Velcí investoři, šéfové bank a ředitelé obřích amerických společností dali hlavy dohromady a přišli s návrhem, který má omezit, případně vymýtit nekalé obchodní praktiky velkých amerických firem. Cílem je větší transparentnost pro investory a zdravější podnikatelské prostředí. Jak už to tak ale bývá, má to háček. A ne jeden.

Banky v problémech: Začíná boj o peníze daňových poplatníků? Banky v problémech: Začíná boj o peníze daňových poplatníků?

Nervozita a volatilita na trzích způsobená britským referendem sice na první pohled rychle opadla, finanční sektor a banky však jeho následky nesou poměrně těžce. Italské banky jsou na tom špatně a podle pesimistů se mohou jejich problémy rozšířit do celého světa. Politici i banky opět spekulují o podpůrných balíčcích, regulátoři jsou zatím proti. Kdo vyhraje?

Jsou institucionální investoři idioti? Odpověď je překvapivě jasná Jsou institucionální investoři idioti? Odpověď je překvapivě jasná

To si tak drobný investor jednou řekne, že bude konzervativně investovat, a jelikož se v na finančních trzích neorientuje, svěří své peníze profesionálům. Ti by přece měli vědět, jak to na trzích chodí, a hlavně by měli mít přehled o tom, jak a kde uložit peníze a co od takové investice očekávat. Jenže oni o tom (mnohdy) ve skutečnosti nemají ani páru. A to za to berou peníze.

Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat! Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat!

Výběr amerického prezidenta prý může ovlivnit výnosy na akciových trzích. Stejně tak ale dnes může vývoj indexu S&P 500 poskytnout vodítko při snaze odhadnout vítěze volby prezidenta USA. Pokud tedy máte rádi kouzla historickými daty.

Akcie: Zapomeňte na růst, důležitější jsou dividendy Akcie: Zapomeňte na růst, důležitější jsou dividendy

Píšeme o tom v poslední době často, ale proč bychom si to nezopakovali. Dividendy by pro akciové investory měly být stejně důležité, ne-li důležitější, než jsou kapitálové výnosy. Bohužel tomu tak stále není, i když dividendy, zejména v posledním roce, celkovým akciovým výnosům hodně pomáhají.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.