Daniel Marván makléř

Daniel Marván

Autorovy články

Měď jako ekonomický indikátor mezi dvěma obry: QE3 vs. Čína Měď jako ekonomický indikátor mezi dvěma obry: QE3 vs. Čína

Měď si v posledních dnech vybírá oddechový čas po silné zářijové rally, kterou odstartovalo oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování v USA (QE3). Prvotní euforie již vyprchala čeká se na jeho reálné dopady. Trhy tak mají více času sledovat dění v Číně, která je nejvýznamnějším spotřebitelem tohoto průmyslového kovu.

Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů? Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

Dění na ropě je v poslední době pod vlivem napětí okolo íránského jaderného programu, výhledu kondice globální ekonomiky a s evropskou dluhovou krizí. Napětí spojené s íránským jaderným programem, které gradovalo v prvních měsících letošního roku, od března postupně polevuje a je čím dál jasnější, že hlavní hráči (snad s výjimkou Izraele) nemají chuť konflikt eskalovat. Díky tomu postupně opadl i tlak na růst ceny ropy.

Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy

Cena sóji se v posledních dnech vyhoupla na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Kromě vyšší chuti k nákupům rizikových aktiv, která se na trzích projevuje od konce loňského roku, jí pomáhají obavy ze suchého počasí v Jižní Americe. Například Brazílie, druhý největší producent sóji na světě po USA, očekává letos podle amerických dat o 7 % slabší sklizeň než loni. Hrozí tak druhý rok globálního nedostatku této stále populárnější plodiny.

Ropný gigant, který si v tichosti roste nad sto dolarů Ropný gigant, který si v tichosti roste nad sto dolarů

Známá americká společnost, která se zaměřuje na těžbu ropy a zemního plynu. Kromě samotné těžby podniká v oblasti průzkumu a přípravy ložisek, obchodu s ropou a zemním plynem a jejich přepravy. Firma dále vlastní rafinérie, elektrárny a těží uhlí. Akcie společnosti se od konce roku 2008 nacházejí v dlouhodobém růstovém trendu.

Odklon od jádra: Co vlády nabídnou za investici do neefektivních zdrojů? Odklon od jádra: Co vlády nabídnou za investici do neefektivních zdrojů?

Rád bych se pozastavil na tématem, které v posledních měsících zapadlo pod nánosem zmatků okolo evropské dluhové krize, ale má silný dopad na evropskou ekonomiku a hospodaření energetických společností. Jde o loni na jaře oznámený odchod Německa od jaderné energetiky, ke kterému se během podzimu přidala Belgie. Německá vláda má v plánu nahradit velkou část elektřiny z jaderných elektráren obnovitelnými zdroji, zejména z větrných elektráren. Plánované řešení má řadu slabin, které jej činí velmi drahým a z některých důvodů téměř neuskutečnitelným.

Alcoa: Sázka na hliník v LONG i SHORT variantě Alcoa: Sázka na hliník v LONG i SHORT variantě

Firma je největším americkým výrobcem hliníku. Na více než 200 místech v 31 zemích světa zaměstnává zhruba 59 000 zaměstnanců. Alcoa byla založena v roce 1888 a sídlí v pensylvánském Pittsburghu. V preferovaném scénáři doporučujeme prodej do krátké pozice pod 8,5 USD, v alternativním scénáři nákup do dlouhé pozice nad 10 USD.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.