Daniel Marván makléř

Daniel Marván

Autorovy články

Měď jako ekonomický indikátor mezi dvěma obry: QE3 vs. Čína Měď jako ekonomický indikátor mezi dvěma obry: QE3 vs. Čína

Měď si v posledních dnech vybírá oddechový čas po silné zářijové rally, kterou odstartovalo oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování v USA (QE3). Prvotní euforie již vyprchala čeká se na jeho reálné dopady. Trhy tak mají více času sledovat dění v Číně, která je nejvýznamnějším spotřebitelem tohoto průmyslového kovu.

Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů? Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

Dění na ropě je v poslední době pod vlivem napětí okolo íránského jaderného programu, výhledu kondice globální ekonomiky a s evropskou dluhovou krizí. Napětí spojené s íránským jaderným programem, které gradovalo v prvních měsících letošního roku, od března postupně polevuje a je čím dál jasnější, že hlavní hráči (snad s výjimkou Izraele) nemají chuť konflikt eskalovat. Díky tomu postupně opadl i tlak na růst ceny ropy.

Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy

Cena sóji se v posledních dnech vyhoupla na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Kromě vyšší chuti k nákupům rizikových aktiv, která se na trzích projevuje od konce loňského roku, jí pomáhají obavy ze suchého počasí v Jižní Americe. Například Brazílie, druhý největší producent sóji na světě po USA, očekává letos podle amerických dat o 7 % slabší sklizeň než loni. Hrozí tak druhý rok globálního nedostatku této stále populárnější plodiny.

Ropný gigant, který si v tichosti roste nad sto dolarů Ropný gigant, který si v tichosti roste nad sto dolarů

Známá americká společnost, která se zaměřuje na těžbu ropy a zemního plynu. Kromě samotné těžby podniká v oblasti průzkumu a přípravy ložisek, obchodu s ropou a zemním plynem a jejich přepravy. Firma dále vlastní rafinérie, elektrárny a těží uhlí. Akcie společnosti se od konce roku 2008 nacházejí v dlouhodobém růstovém trendu.

Odklon od jádra: Co vlády nabídnou za investici do neefektivních zdrojů? Odklon od jádra: Co vlády nabídnou za investici do neefektivních zdrojů?

Rád bych se pozastavil na tématem, které v posledních měsících zapadlo pod nánosem zmatků okolo evropské dluhové krize, ale má silný dopad na evropskou ekonomiku a hospodaření energetických společností. Jde o loni na jaře oznámený odchod Německa od jaderné energetiky, ke kterému se během podzimu přidala Belgie. Německá vláda má v plánu nahradit velkou část elektřiny z jaderných elektráren obnovitelnými zdroji, zejména z větrných elektráren. Plánované řešení má řadu slabin, které jej činí velmi drahým a z některých důvodů téměř neuskutečnitelným.

Alcoa: Sázka na hliník v LONG i SHORT variantě Alcoa: Sázka na hliník v LONG i SHORT variantě

Firma je největším americkým výrobcem hliníku. Na více než 200 místech v 31 zemích světa zaměstnává zhruba 59 000 zaměstnanců. Alcoa byla založena v roce 1888 a sídlí v pensylvánském Pittsburghu. V preferovaném scénáři doporučujeme prodej do krátké pozice pod 8,5 USD, v alternativním scénáři nákup do dlouhé pozice nad 10 USD.

Nejčtenějšíčlánky

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 pak naznačí, co je za horizontem. Platí to jak o politice, když svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal uplynulý rok vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám představíme během prosince. Začínáme otázkou, zda příští rok bude divočejší než ten letošní.

| Roman Chlupatý

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Americká investiční společnost Renaissance Technologies má v portfoliu hned několik fondů, které investorům nabízejí nadprůměrné výnosy. Na vrcholu pomyslné pyramidy ale stojí Medallion Fund. Kdybyste do něj na konci 80. let minulého století vložili tisíc dolarů, byli byste dnes s téměř 14 miliony dolarů více než jen za vodou.

| redakce

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

| Andrej Rády

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.