David Brzek makléř, Fio banka

David Brzek

Autorovy články

Akcie: Favorité mezi regiony pro rok 2013 Akcie: Favorité mezi regiony pro rok 2013

Přes pokračující ekonomicko-politickou nejistotu byl uplynulý rok 2012 pro investory na akciových trzích velice příznivý. Americké akcie reprezentované širším indexem S&P 500 posílily nejvíce za poslední tři roky, stejná statistika platí i pro panevropský index STOXX Europe 600. Německé akcie si připsaly dokonce nejlepší výkonnost za posledních devět let.

Caterpillar: Čas na nákup této průmyslové akcie Caterpillar: Čas na nákup této průmyslové akcie

Akcie společnosti Caterpillar, největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů a zařízení, od svého únorového maxima oslabily o 30 %. Přestože indexy v USA nedávno překonaly několikaletá maxima, kurz akcií této společnosti se naopak pohybuje v blízkosti ročních minimálních hodnot.

Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce

V minulém týdnu skončila na pražské burze výsledková sezóna a všechny firmy již zveřejnily svá čtvrtletní, respektive pololetní data o hospodaření.

Dividendové hody na pražské burze jsou tady! Telefónica, ČEZ, ale i Pegas nebo Fortuna Dividendové hody na pražské burze jsou tady! Telefónica, ČEZ, ale i Pegas nebo Fortuna

Pražská burza se v posledních týdnech příliš nemůže chlubit svojí výkonností ani obchodní aktivitou. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí. Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, že právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat.

Burza Praha: Pomohou Erste, KB a VIG dohnat ztrátu indexu PX za zbytkem Evropy? Burza Praha: Pomohou Erste, KB a VIG dohnat ztrátu indexu PX za zbytkem Evropy?

V pondělí vstoupila v platnost nová báze indexu pražské burzy PX. Pravidelná aktualizace přinesla po delší době jednu výraznou změnu. Váha emise pojišťovny VIG byla v minulosti kvůli nedostatečné likviditě vždy korigována, tentokrát k tomu však nedošlo.

Kdo tady krachuje? Řecko, nebo Česká republika? Kdo tady krachuje? Řecko, nebo Česká republika?

Situace v Řecku a v Česku je podle většiny ukazatelů podstatně odlišná. Při pohledu na vývoj pražské burzy mi však s trochou nadsázky připadá, že je na pokraji bankrotu spíše Česko než Řecko. Zkusme proto jednoduché srovnání.

Akcie NWR si dělají s indexem PX, co chtějí Akcie NWR si dělají s indexem PX, co chtějí

V rámci procesu reinkorporace došlo na přelomu dubna a května k výměně starých akcií NWR za akcie nové. Při hodně zjednodušeném pohledu se dá říci, že se pro akcionáře v podstatě nic moc nezměnilo. Kontrolují stejný majetek jako dříve, pouze prostřednictvím nově založené společnosti, do jejíhož majetku byly původní akcie převedeny.

Burza Praha: Letos čekám mnohem lepší výkonnost akcií ČEZ! Burza Praha: Letos čekám mnohem lepší výkonnost akcií ČEZ!

Střednědobé odhady vývoje pražské burzy jsou nadále zatíženy vyšší mírou nejistoty. Existuje mnoho rizik, která mohou výrazným způsobem ovlivnit dění na kapitálových trzích. Z pohledu trhů bude nejdůležitější, jak rychle bude pokračovat ekonomické oživení a jak se bude vyvíjet situace kolem předlužených států v Evropě.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.