David Navrátil hlavní ekonom, Česká spořitelna

David Navrátil

Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Autorovy články

Dilema ECB: Proč (ne)měnit QE? Dilema ECB: Proč (ne)měnit QE?

ECB něco slíbila, aby trhy uklidnila. A klid ji vede k tomu, aby nedělala, co slíbila. Takhle tady žijeme.

Zpráva ECB: Obavy z politiků a křehkosti bank
Pár dnů po oznámení výsledků italského referenda, které se koná o víkendu, bude zasedat Evropská centrální banka. Trh bude s napětím sledovat, zda dojde k parametrickým úpravám, a nebo k prodloužení kvantitativního uvolňování. Je proto zajímavé zalistovat ve zprávě o finanční stabilitě, který ECB vydala v pondělí ráno.
Kdo může za nízké sazby? My! Kdo může za nízké sazby? My!

Centrální banky to od řady komentátorů slízávají za politiku nízkých, mnohdy i záporných sazeb. Výnosy dluhopisů sice po amerických prezidentských volbách začaly růst, ale stále jsou historicky velice nízké. Za nízké sazby ale nemohou (jen) měnové autority.

Varování před zápornými sazbami od muže, jehož hlas je na trhu slyšet Varování před zápornými sazbami od muže, jehož hlas je na trhu slyšet

Člen představenstva Blackstone Group a provozní ředitel firmy Hamilton James, kterému nikdo neřekne jinak než Tony, zmínil nedávno čtyři důvody proč nulové nebo záporné sazby vlastně nemají pozitivní vliv na ekonomiku a trhy.

Janet Yellenová mírní jestřábí rétoriku. Ale proč?! Janet Yellenová mírní jestřábí rétoriku. Ale proč?!

Trh počítá se zvýšením základní úrokové sazby v USA na prosincovém zasedání FOMC. Podle šéfky Fedu ale měnová politika zůstane velice uvolněná po delší dobu. Prý musí.

ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace

Jiří Rusnok je ve funkci guvernéra České národní banky poměrně krátce. Jemnost a vytříbenost komunikace o věci tak citlivé, jako je kurz české koruny, zatím tak docela nevstřebal.

USA: Jede velký spotřební kotel na dluh? USA: Jede velký spotřební kotel na dluh?

Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA zajišťuje 68 % výkonu ekonomiky.

Když sazby nezvýší Fed, tak regulace
Fed letos ještě ani nehnul prstem, při pohledu na tříměsíční sazbu LIBOR se ale zdá, jako kdyby již letos minimálně jednou zvýšil sazby.
Evropské banky: Lžeme si do kapsy! Evropské banky: Lžeme si do kapsy!

Které země jsou vystresované, poznáte podle předpokladů stresu. Stresové, nebo také zátěžové scénáře jsou od toho, aby testovaly odolnost bank v případě opravdové zátěže. O pravidelných testech evropských bank to ale vlastně tak docela neplatí.

Trh upírá oči k Fedu a ECB. A centrální banky nebudou chtít spekulanty zklamat Trh upírá oči k Fedu a ECB. A centrální banky nebudou chtít spekulanty zklamat

Po oznámení výsledků britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii finanční trhy rychle přemalovávají svá očekávání ohledně všeho možného, politiku centrálních bank nevyjímaje. Tiskárny peněz držely "riziko" nad vodou dlouhá léta, rozhodnutí o brexitu asi nebude výjimkou.

Ohlédnutí za červnovým zasedáním FOMC aneb Pepo, já se spletla! Ohlédnutí za červnovým zasedáním FOMC aneb Pepo, já se spletla!

Centrální banka USA v červnu ponechala sazby beze změny. V souladu s očekáváním trhu, který se stal skeptickým vůči možnosti zvýšení sazeb především po špatných květnových údajích z trhu práce. Rozhodnutí guvernérů a jeho komunikace ale nejsou v souladu s tím, co banka ústy svých představitelů říkala v uplynulých týdnech. Bohužel to není poprvé.

Vrtulník, ECB a odpouštění dluhů: Řecku ne, Německu ano?! Vrtulník, ECB a odpouštění dluhů: Řecku ne, Německu ano?!

Řecko dostalo od Trojky, tedy trojice věřitelských institucí, během května peníze na splátku dluhu. Mezinárodní měnový fond chtěl nejdříve prosadit odpuštění části dluhu, protože podle jeho analýz se Řecko z dluhových problémů vlastním úsilím prostě nedostane. Ostatní partneři (ECB a Evropská komise) ale mimo jiné v souladu s názorem Německa tento návrh odmítají. Poslední dohoda na toto téma zní, že se Trojka dohodne do konce roku.

Sázky na pokles cen čínských akcií jsou na ročním maximu. Znamená to něco?
Takzvaní shortaři (investoři sázející na pokles cen) navyšují své sázky proti čínským akciím na nejvyšší úrovně za poslední rok. Pamětníci připomínají, že naposledy tento pesimismus vedl k poklesu hodnoty akciového indexu v Číně o 5 bilionů dolarů.
Co k tomu říct: Centrálním bankám není rozumět, uznal hlavní ekonom Bank of England Co k tomu říct: Centrálním bankám není rozumět, uznal hlavní ekonom Bank of England

Komunikace centrálních bank bývá zmatená. Je ale dobře, že si to čas od času některý z jejich představitelů uvědomí. Minulý týden například hlavní ekonom Bank of England Andy Haldane.

Fed a sazby: Koho a proč to ještě zajímá? Fed a sazby: Koho a proč to ještě zajímá?

Americká centrální banka v zápisu z dubnového zasedání uvedla, že o zvýšení sazeb bude rozhodovat již na svém sedánku v červnu. Fed dal trhu jasný signál, že by neměl být tak pesimistický ohledně možností a schopností banky, pokud jde o zvyšování úroků.

Pohádka o panikáři, šťouralovi a pragmatikovi aneb Jak číst ekonomická data Pohádka o panikáři, šťouralovi a pragmatikovi aneb Jak číst ekonomická data

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí vzrostla o půl procenta anualizovaně. Jde ve finále o mezikvartální růst vynásobený čtyřmi, tedy číslo, které naznačuje, jak by se ekonomika vyvíjela za celý rok, pokud by se vyvíjela další tři kvartály konstantně. Využijme Ameriku jako příklad pro něco jiného.

Březnový klid v ČNB a debata o záporných sazbách Březnový klid v ČNB a debata o záporných sazbách

Proč zůstane na březnovém zasedání České národní banky jen u diskuze o záporných sazbách? Protože nebudou diskutovány proto, že by česká ekonomika potřebovala uvolnit měnové podmínky, ale proto, že se někteří členové bankovní rady zalekli nákladů svého opatření, tedy toho, že kurzový závazek znamená nutnost intervenovat.

Spekulace na posílení koruny ve finále mohou způsobit, že k žádnému posílení nedojde
"My v ČNB rozhodně nejsme žádní velcí fanoušci negativních úrokových sazeb," řekl guvernér české centrální banky Miroslav Singer v rozhovoru pro časopis Reportér. Ačkoli na posledním zasedání bankovní rady ČNB byla diskuze o snížení sazeb do záporu na programu, věnují od té doby členové rady energii tomu, aby vysvětlili, že záporné sazby vlastně nechtějí, a především nepotřebují.
Záporné sazby: Zbraň, která se může obrátit proti střelci Záporné sazby: Zbraň, která se může obrátit proti střelci

Představitelé ČNB se debatám o záporných sazbách nevyhýbají, zatím je ale jako vhodný nástroj podpory ekonomiky a inflace odmítají.

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa

Akcie evropských bank se v uplynulých týdnech dostaly pod prodejní tlak, některé dílčí zprávy jim v posledních dnech pomohly část ztrát zkorigovat. Opět se mluví o problémech v rozvahách finančních institucí, byť ne tak dramatických jako během vrcholů dluhové či finanční krize.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.