František Mašek redaktor, peníze.cz

František Mašek

Autorovy články

Vyberte si ten pravý nemovitostní fond! Vyberte si ten pravý nemovitostní fond!

Otevřené nemovitostní fondy jsou považovány za zajímavou středně- až dlouhodobou investici, vhodnou i pro konzervativnější investory.

Krize přijde za dva roky, míní český burzovní veterán Gladiš Krize přijde za dva roky, míní český burzovní veterán Gladiš

Zvlášť v nejisté době se investoři snaží vydělávat rychle. Podle Daniela Gladiše však investování není závod. Ředitel hedgeového fondu Vltava, muž působící na českém kapitálovém trhu od jeho začátků, zatím nečeká další kolo recese ani finanční krize. Ta však podle jeho názoru může přijít v roce 2013.

Investiční tipy pro případ další finanční krize Investiční tipy pro případ další finanční krize

Akciové trhy ztrácely několik týdnů. Mírnému oživení v posledních dnech analytici příliš nevěří. Pokud akcie předjímají zhruba o půl roku vývoj jednotlivých ekonomik, jak říká teorie, nečeká nás nic pěkného. Varovná jsou ostatně i vyjádření některých finančních celebrit. Pokud mají pravdu, do čeho má smysl investovat?

Inflace přijde. Jak se na ni investičně připravit? Inflace přijde. Jak se na ni investičně připravit?

Vysoká inflace nebyla zatím pro Česko – až na relativně krátká období – větší problém. Stejně tomu může být podle odborníků letos a příští rok. Ani oni však nevylučují možné inflační šoky spojené hlavně s růstem cen komodit. Víte, jak se inflaci bránit a které investice preferovat?

Petr Zajíc: Rok Zajíce moc klidný nebude Petr Zajíc: Rok Zajíce moc klidný nebude

Investujete a hledáte inspiraci i v astrologii? Čínský rok Zajíce (hovoří se i o Králíku nebo Kočce) má být na rozdíl od donedávna vládnoucího Tygra klidnější. Předchozí roky jeho vlády ovšem naznačují, že se na to nedá vždy spoléhat.

Viktor Kožený a jeho nekonečný harvardský tunel Viktor Kožený a jeho nekonečný harvardský tunel

Zhruba čtvrt milionu akcionářů Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci čeká již léta na své peníze. Pokud mají dobrý kořínek, třeba se jednou dočkají rozuzlení tohoto nekonečného příběhu, a snad i likvidačního zůstatku.

Tip na rok 2011: Luxusní zboží a mladé trhy Tip na rok 2011: Luxusní zboží a mladé trhy

Akciové trhy rostly od září do prosince. Na začátku roku se začaly množit obavy o osud evropských ekonomik, ale trhy zatím drží své úrovně. Pro ty, kdo se nechtějí denně třást o své peníze, je tu jeden tip: luxusní zboží!

2011: Bude pokračovat akciový růst? 2011: Bude pokračovat akciový růst?

Akciovým trhům se od září velice daří. Předpovědi analytiků, investorů a makléřů pro příští rok však zůstávají rozdílné. Budou mít znovu navrch býci? Pokud jde o americký trh, je podle agentury Bloomberg odpověď rozhodně kladná.

Česká ekonomika: Vyhnou se nám černé labutě? Česká ekonomika: Vyhnou se nám černé labutě?

Blížící se začátek druhé dekády 21. století svádí k předpovědím. K opatrnějším, ale i těm, které jsou pro Česko relativně příznivé. Je však o dvě procenta vyšší roční vzestup ekonomiky než v západní Evropě, pokud jej tedy dosáhneme, skutečně důvodem k optimismu?

Vklady v bankách budou bezpečnější Vklady v bankách budou bezpečnější

Všechno zlé je k něčemu dobré. Obavy o bezpečnost bank v době finanční krize přinesly v EU řadu změn. Pojištění vkladů u jedné banky je nově stanoveno na 100 tisíc eur. V Česku se tak od 31. prosince zvýší na dvojnásobek. Výrazně kratší bude i lhůta pro výplatu náhrad vkladů.

Zdědili jste akcie? Může to být i za trest! Zdědili jste akcie? Může to být i za trest!

Také vám zbyly akcie z kuponové privatizace? Pokud aktivně obchodujete na burze nebo v RM-Systému a akcie z kupónovky jsou neprodejné, zaplatíte za jejich vedení na účtu v Centrálním depozitáři zbytečné peníze navíc. Obdobné to je, když neprodejné akcie zdědíte. Příští rok se to však má změnit.

Brian Tracy: Peníze motivují jen do určité míry Brian Tracy: Peníze motivují jen do určité míry

V rozvíjejících se zemích často na úspěšné lidi útočí. Ve vyspělých státech naopak lidé k úspěšným podnikatelům vzhlížejí a berou si je za příklad, říká známý poradce a "motivátor" Brian Tracy.

Dokáží fondy odlákat peníze z bank? Dokáží fondy odlákat peníze z bank?

Podílové fondy zažily po finanční krizi a následné recesi velký odliv peněz. Postupně se sice zastavil, v nejisté době však mnozí investoři dále sázejí spíše na úspory v bankách. Nebo začali investovat sami. Změní na tom něco pokles úrokových sazeb a případná nabídka nových fondů? Třeba realitních či komoditních?

Inflace: Jak uchránit své úspory? Inflace: Jak uchránit své úspory?

Pokračující nejistota na globálních trzích nahrává spekulacím, co bude, ale také obavám z růstu inflace. V případě Česka to prý nemusí být tak horké. Přesto má smysl včas zvážit, kam a jak s ohledem na riziko inflace investovat peníze.

Ministerstvo financí chce zrušit časový test u investic Ministerstvo financí chce zrušit časový test u investic

Daňová ofenziva vlády, která hodlá důsledněji vybírat daně, ale i zrušit řadu dosud nezdaňovaných výjimek, pokračuje. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče se má v budoucnu týkat i příjmů z investic do cenných papírů, kde má být zrušen tzv. časový test.

Vyplatí se fondy životního cyklu? Vyplatí se fondy životního cyklu?

V září se prima paří, zněla kdysi jedna oblíbená hláška. Pokud jde o investování do akcií, mají skutečně letos investoři co slavit. Devátý měsíc roku nepotvrdil pověst toho nejhoršího měsíce, některé akciové trhy se dokonce dostaly na několikaměsíční maxima. Pokud jde o české akcie, při malých výkyvech a nízkých objemech obchodů mírně ztrácejí.

IPO na BCPP: Vsadíte si na akcie Fortuny? IPO na BCPP: Vsadíte si na akcie Fortuny?

Češi jsou národ sázkařů. Brzy budou mít příležitost vsadit si na akcie Fortuny, která sama nabízí kurzové sázky. Na pražské burze by se měly v rámci primární emise objevit během října. Prozatímní odhad jejich ceny je široký. Budou stát nakonec kolem sta korun?

Trh na rozcestí: Přestane být hotovost králem? Trh na rozcestí: Přestane být hotovost králem?

Celková nálada na trhu je i přes zatím solidní zářijový vývoj pesimistická. Podle agentury Reuters investoři využívají opce, aby se zajistili proti velkým výkyvům, protože Wall Street vstupuje na špičku historicky nejvíce volatilního měsíce. Je to vidět i na cenách zlata, které se vyhouply na svá historická dolarová maxima.

Analytici nepokrývají české akcie. Kam to povede? Analytici nepokrývají české akcie. Kam to povede?

Statistiky ukazují, že akciím se obvykle daří daleko lépe od listopadu do konce dubna, než dalších šest měsíců. Září má navíc historicky nálepku velmi špatného měsíce. Podobné scénáře nemusí vždy platit, ve vzduchu jsou však dál cítit obavy, podpořené navíc strachem ze znamení Hindenburg.

Akcie: Bojíte se znamení Hindenburg? Vsaďte na dividendy! Akcie: Bojíte se znamení Hindenburg? Vsaďte na dividendy!

Na akciových trzích sílí obavy z dalšího vývoje. Hodně se hovoří o tzv. znamení Hindenburg, které v minulosti často předznamenalo propad akcií. Experti jeho vliv bagatelizují, doporučují ovšem investovat opatrněji. Třeba do firem se zajímavými dividendami.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.