Jan Jedlička manažer EU Office České spořitelny

Jan Jedlička

Autorovy články

Jak bojovat s daňovými úniky v Evropské unii? Jak bojovat s daňovými úniky v Evropské unii?

18. března předložila Evropská komise balíček daňové transparentnosti. Hlavním cílem předložených návrhů je opět propojit daně s reálnou ekonomikou v místě, kde zisky vznikají, a zamezit tak nekalým daňovým praktikám.

Koho vedle komunistů Češi pošlou do Evropského parlamentu? Koho vedle komunistů Češi pošlou do Evropského parlamentu?

Nezájem voličů o evropské volby je celoevropský fenomén, v Česku ale patříme k extrémům. EU přitom nabývá na síle, integruje se bankovní sektor a mají se dodržovat společná fiskální pravidla.

Španělsko své banky nechá v roce 2014 plavat bez záchranného kruhu od EU Španělsko své banky nechá v roce 2014 plavat bez záchranného kruhu od EU

Ministři financí zemí eurozóny se v listopadu dohodli na tom, že Španělsko bude moci opustit program pomoci, který byl určen tamějšímu bankovnímu sektoru. Pomoc bude ukončena v lednu roku 2014 a Španělsko nebude žádat o záložní pomoc z evropských fondů.

Další kompakt? Evropská unie chce více průmyslu Další kompakt? Evropská unie chce více průmyslu

Z aktuální zprávy Evropské komise zaměřené na konkurenceschopnost zpracovatelského průmyslu vyplývá, že podíl evropského průmyslu poklesl z 15,8 % před krizí na 15,2 % evropského HDP v roce 2013. Zatím se proto nezdá, že by EU mohla splnit neformální cíl, který si stanovila do roku 2020, aby se zpracovatelský průmysl na tvorbě HDP podílel 20 %.

Německé volby se blíží. Zřejmě napíší další kapitolu řecké tragédie, evropské domino ale nespustí Německé volby se blíží. Zřejmě napíší další kapitolu řecké tragédie, evropské domino ale nespustí

Srpnovou okurkovou sezónu narušil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, když připustil, že Řecko možná bude potřebovat další finanční asistenci. Bylo to celkem překvapení. Až dosud se totiž zdálo, že vrcholní představitelé Evropské unie v čele s největším a nejvlivnějším Německem drží o tomto tématu bobříka mlčení. Důvod je nasnadě – německé parlamentní volby konané 22. září a "popularita" posílání německých eur na Peloponéský poloostrov v očích průměrného německého voliče.

Má eurozóna to nejtěžší za sebou? Má eurozóna to nejtěžší za sebou?

Soutěž o nejoptimističtější politický výrok vyhrál francouzský prezident Hollande před předsedou EK Barrosem.

Kdo zvedne ruku pro euro? Kdo zvedne ruku pro euro?

Průměrný Čech to není. Ale průměrný Čech velice pravděpodobně neexistuje.

Tohle potřebujete vědět o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 (a o tom na rok 2014) Tohle potřebujete vědět o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 (a o tom na rok 2014)

Příští víceletý finanční rámec EU bude pružnější. Mezi institucemi EU se na konci června podařilo najít shodu na společném evropském rozpočtu na příštích sedm let. Ještě před začátkem summitu Evropské rady to oznámili zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU. Celková výše rozpočtu zůstane stejná jako v únorovém návrhu Evropské rady, tedy 960 miliard eur v závazcích, respektive 908 miliard v platbách.

Evropané věří integraci EU stále méně, o euro ale přijít nechtějí Evropané věří integraci EU stále méně, o euro ale přijít nechtějí

Veřejná podpora evropského projektu v posledních letech klesá, což je často přisuzováno dopadům hospodářské krize. Přestože předseda Evropské komise José Manuel Barroso prohlašuje, že z toho nejhoršího už je EU venku, propad důvěry v evropskou integraci mezi občany se ještě nezastavil.

Bohatý Jih a chudý Sever? Kdepak, tak jednoduché to v eurozóně není Bohatý Jih a chudý Sever? Kdepak, tak jednoduché to v eurozóně není

Na začátku dubna prolétl mediálním světem šokující titulek: "Němci, kteří největší měrou platí průšvihy po celé eurozóně, jsou z celé eurozóny nejchudší." Ukázala to studie srovnávající bohatství domácností na vzorku 62 tisíc respondentů, a to z velmi důvěryhodného zdroje – Evropské centrální banky. Byly titulky oprávněné? Nebo jde spíše o novinářskou bublinu, která nemá s realitou mnoho společného?

Jak se rodí dohoda: Mluvit o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 je nesmysl Jak se rodí dohoda: Mluvit o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 je nesmysl

Když na únorovém zasedání Evropské rady její předseda Herman Van Rompuy po téměř 26 hodinách nepřetržitého vyjednávání oznámil na Twitteru: "Máme dohodu, čekání se vyplatilo.", mohl nezasvěcený konzument sdělovacích prostředků lehce nabýt dojmu, že předsedové vlád a prezidenti 27 členských států Evropské unie vědí, jak bude rozpočet EU až do roku 2020 vypadat. Obzvláště když se řada z nich záhy označila za vítěze a odcestovala z Bruselu domů.

Aktuální ekonomická prognóza Evropské komise v kostce Aktuální ekonomická prognóza Evropské komise v kostce

Evropská komise představila v únoru novou ekonomickou prognózu. Dosud zveřejňovala prognózy v květnu a listopadu, od letošního roku přidala třetí detailní prognózu, která zahrnuje širokou škálu ukazatelů, včetně reálného růstu HDP, inflace, zaměstnanosti a dalších statistik, nyní výhledově pro roky 2013 až 2014.

Evropská unie bez Spojeného království: Hrozí Brexit? A komu by nejvíce ublížil? Evropská unie bez Spojeného království: Hrozí Brexit? A komu by nejvíce ublížil?

Při sledování vývoje v britské zahraniční politice se lze jen stěží ubránit pocitu déjà vu. Velká Británie stála vždy mimo hlavní proud evropské integrace, sledovala vlastní zájmy, které se ne vždy kryly se zájmy zbytku Evropy.

4 podmínky, aby rok 2013 nebyl nešťastný 4 podmínky, aby rok 2013 nebyl nešťastný

Nástup nového roku s nešťastným číslem na konci v sobě nutně vyvolává obavu, zda nebude celý nešťastný. Nemusí to tak být, pokud budou splněny níže uvedené čtyři podmínky. Dvě se vztahují k ekonomice zemí Evropské unie, respektive eurozóny, další dvě jsou globálního charakteru.

Takhle chce nezaměstnanost mladých vyřešit Evropská unie Takhle chce nezaměstnanost mladých vyřešit Evropská unie

Nezaměstnanost mladých je palčivým problémem v mnoha zemích Evropské unie. Nejhorší situace je v Řecku a Španělsku, kde je bez práce zhruba 55 % mladých. Ani v dalších státech není situace růžová, v osmi členských zemích míra nezaměstnanosti u této skupiny převyšuje 25 %.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.