Jan Kaška analytik, www.atwel.cz

Jan Kaška

Autorovy články

Akcie a dolar: Jak zahýbe výsledek jednání o dluhovém stropu s jednotlivými aktivy? Akcie a dolar: Jak zahýbe výsledek jednání o dluhovém stropu s jednotlivými aktivy?

Současné rozpory mezi demokraty a republikány v USA ohrožují samotnou podstatu tržní stability. Při nulové viditelnosti na poli zvýšení dluhového stropu jsme již v minulém měsíci navrhovali zůstat kompletně mimo trh či pozice příslušně hedgovat. S tím, jak se blížíme ke 2. srpnu, lze pozorovat zvýšenou nervozitu a nárůst implikované volatility, což je signálem snahy obchodníků chránit se před možnými významnými propady.

Indie: Nákupní signál pro akcie Indie: Nákupní signál pro akcie

Současný investiční svět je extrémně korelovaný, a tak jsme byli překvapeni, když jsme objevili první výraznou změnu v korelaci mezi hlavním indickým indexem Sensex a MSCI World od roku 1996. Zatímco S&P 500 si připsal od počátku roku zhruba 4 %, Sensex se ponořil do 8% ztráty. Máme za to, že výrazně vzrostla šance pro konec "underperformance" indického trhu a jeho přeprodanosti. Z důvodů, které ukážeme, bychom doporučovali tvorbu pozic v indických akciích.

Yahoo!: 30% růstový potenciál akcií pramení z asijských aktiv Yahoo!: 30% růstový potenciál akcií pramení z asijských aktiv

Nedávno jsme upozorňovali na hodnotu skrytou ve společnosti GM v důsledku nedoceněných podílů v čínských společnostech. Tentokrát bychom chtěli prezentovat podobný příklad na společnosti Yahoo!, neboť i ona drží některé nedoceněné podíly v čínských rychle rostoucích společnostech.

Monetizace amerického vládního dluhu: Jak je to doopravdy? Monetizace amerického vládního dluhu: Jak je to doopravdy?

S nedávným prohlášením Bena Bernankeho o reinvesticích prostředků z hypotečních dluhopisů do vládních dluhopisů se objevilo opět mnoho spekulací, zda kroky Fedu budou inflační a zda bude vládní dluh monetizován. Jelikož toto téma je obklopeno celou řadou nejasností a omylů, cítíme jako důležité uvést věci na pravou míru.

Riziko brzké obchodní války mezi USA a Čínou roste Riziko brzké obchodní války mezi USA a Čínou roste

Mezi USA a Čínou se opět přiostřují vztahy v otázkách obchodní bilance a umělého podhodnocení čínské měny. V červnu dosáhl obchodní deficit USA 62 miliard, z čehož plných 42 % bylo tvořeno obchodním schodkem s Čínou. Toto číslo znamenalo historický červnový rekord. A tak není divu, že někteří američtí zákonodárci vidí rudě a tvrdě bojují za přijetí zákona, který by v konečném důsledku vést k efektivním postihům čínského exportu.

PIGS: Dluhy v rukou cizích bank ochuzují problémové země PIGS: Dluhy v rukou cizích bank ochuzují problémové země

CDS na dluhy slabých hráčů eurozóny v průběhu července výrazně oslabily. Přesto se nadále obáváme, že jediné možné řešení dlouhodobého přežití leží v restrukturalizaci dluhu. Jeden z hlavních problémů zemí PIGS mimo slabé konkurenceschopnosti spočívá v tom, že většina existujícího dluhu není držena domácími subjekty, ale zahraničními. To znamená, že v první řadě nezůstávají vyplacené kupóny uvnitř země a vláda nemůže zdaňovat úrok z těchto kupónů. Jelikož úroky plynou do zahraničí (hlavně do německých a francouzských bank), bohatství je exportováno ze země a PIGS země tak prakticky chudnou.

EURCZK: Bude pokračovat desetileté posilování koruny? EURCZK: Bude pokračovat desetileté posilování koruny?

Kurz měny je podstatný nejen pro investory do měnových párů, ale především pro ty, kteří v různých měnách obchodují se svými obchodními partnery. Pro mezinárodní investory není potřeba význam směnných kurzů připomínat. Pokud je většina vašich investic denominována v cizí měně, poslední, co si přejete, je, aby kurzová ztráta vymazala vaše investiční zisky. Pro rozhodnutí, jak velkou část kapitálu hedgovat, je důležité mít představu, co lze od domácí měny do budoucna očekávat. Hlavním měnovým párem pro českou korunu je EURCZK, neboť ekonomika České republiky je významnou měrou ovlivňována vývojem v eurozóně, zejména v Německu.

Tip na spekulaci na pokles: Akcie španělských bank Tip na spekulaci na pokles: Akcie španělských bank

Spekulace na pokles (shortování) akcií španělských bank dnes zajisté nepatři mezi neznámá makro témata. To se možná dalo tvrdit minulé léto, kdy se našemu fondu tento short podařilo se ziskem zobchodovat, zatímco většina investorů se vezla na reflační vlně pouze v dlouhých (long) pozicích.

Vietnam – království rýže a investiční příležitost Vietnam – království rýže a investiční příležitost

Pro investory, kteří si mohou dovolit komfort dlouhodobého výhledu, je vhodné investovat do rozvojových trhů v Asii – do zemí s dobrou demografickou strukturou, politickou stabilitou, vymahatelností práva a solidním makroekonomickým zázemím. Asie v současné době prožívá enormní růst produktivity, který je založený nejenom na vysokých investicích, ale i na prudkém růstu obchodu mezi jednotlivými asijskými státy. Velký potenciál má mimo jiné vietnamská ekonomika.

Korejský won nabízí potenciál 50% zhodnocení Korejský won nabízí potenciál 50% zhodnocení

Korejský won je bezesporu jednou z nejvíce podhodnocených měn v asijském regionu.

Posílení yuanu – ještě chvíli strpení Posílení yuanu – ještě chvíli strpení

Ačkoliv celý západní svět volá stále hlasitěji po revalvaci čínského yuanu, Peking zůstává klidný. Trichet i Obama dostali v rámci rozhovorů velmi podobnou odpověď: „Necháme yuan posílit, až to uznáme za vhodné.“

Náprava globálních nerovnováh – pozor na to, co si přejete Náprava globálních nerovnováh – pozor na to, co si přejete

Kolaps dolaru a hyperinflace je často zmiňovaným scénářem. Je možné, že nastane pravý opak? Že dolarů bude nedostatek? Myslíme, že tato varianta není tak nereálná, jak se může na první pohled zdát.

Atraktivní dividendový výnos MLPs Atraktivní dividendový výnos MLPs

Investoři hledající zajímavé dividendové výnosy by měli v současné chvíli věnovat pozornost americkým master limited partnerships. Jedná se o veřejně obchodované společnosti, které jsou v převážné většině koncentrovány v oblasti skladování a přepravy ropy a zemního plynu.

 Má investice do zemního plynu perspektivu? Má investice do zemního plynu perspektivu?

Cena zemního plynu je v poměru k ropě na minimech. Aktuální situace na trhu ale podle mého názoru pro nové investice příliš vhodná není.

Je růst Erste již u konce? Je růst Erste již u konce?

Cena akcií společnosti Erste Group se od března ztrojnásobila, což je zajisté velmi příjemné pro ty, kteří nakoupili, a statistika, na kterou by ti, co zůstali stranou, raději zapomněli. V následujících několika odstavcích mi dovolte zapřemýšlet, co stojí za tímto růstem a jakou cestou se může ubírat další vývoj.

Může čínský drak vyvést svět ze současného propadu ? Může čínský drak vyvést svět ze současného propadu ?

Bylo by nadsazené říci, že Čína vyvedla zbytek světa z recese, ale data ukazují na fakt, že průmyslová výroba v Číně se začala zlepšovat mnohem dříve než v USA. Čínská ekonomika obdržela vládní stimulus ve výši 12% HDP, zatímco v USA byl schválen stimulus pouze ve výši 6% HDP. Z toho amerického byla navíc prozatím realizována pouze necelá pětina.

Výsledková sezóna v USA za 2. čtvrtletí pozitivně překvapuje nejednoho investora Výsledková sezóna v USA za 2. čtvrtletí pozitivně překvapuje nejednoho investora

Co dnes stojí za zvýšenými zisky firem? Jedná se zejména o bezprecedentní snižování pracovních míst. Mzdy tvoří v USA téměř 70% celkových nákladů průměrné firmy.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.