Jan Maňák investiční ředitel, BNP Paribas ČR

Jan Maňák

Autorovy články

Chtěné i nechtěné dopady třetí vlny kvantitativního uvolňování v USA (QE3) Chtěné i nechtěné dopady třetí vlny kvantitativního uvolňování v USA (QE3)

O dopadech nového kola kvantitativního uvolňování oznámeného v září americkou centrální bankou Fed již byla vedena řada diskuzí. Hlavními cíli tohoto kvantitativního uvolňování jsou dle samotného Bena Bernankeho snížení dlouhodobých úrokových sazeb, zlepšení finanční situace, snížení nezaměstnanosti a zajištění zotavení americké ekonomiky. Záměr však ne vždy ospravedlňuje použitý způsob.

Recese nebude, ekonomika pomalu poroste. V akciích je potřeba vybírat, favorizujeme mladé trhy Recese nebude, ekonomika pomalu poroste. V akciích je potřeba vybírat, favorizujeme mladé trhy

Nedávný pokles je důsledkem kombinace obav z vývoje ekonomiky (zpomalení v rozvinutých zemích) a z vnímání trhů, že riziko spojené s vládním dluhem roste. Rozsah reakce trhu a nárůst volatility zohledňuje strukturální obavy ohledně rovnováhy zadlužení ve vyspělých ekonomikách, která jde za rámec krátkodobého ekonomického klimatu.

Evropské akcie jsou atraktivní. Firmy mají hotovost a mohou zvýšit dividendy Evropské akcie jsou atraktivní. Firmy mají hotovost a mohou zvýšit dividendy

Evropa, to nejsou jen problémové země eurozóny. Jejich krize má od loňska silný vliv na vnímání rizikovosti investic na starém kontinentu, ale význam jejich ekonomik v rámci celé Evropy bývá někdy přeceňován. 40 procent HDP Evropy totiž tvoří Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Německo a Spojené království. HDP Řecka, Portugalska, Španělska, Itálie a Irska odpovídá 25 procentům.

Jak investovat tisícovku? S tak malým kašpárkem velké divadlo nehrajte Jak investovat tisícovku? S tak malým kašpárkem velké divadlo nehrajte

V investování pořekadlo o malém kašpárkovi neplatí. Pokud vám v peněžence přebývá tisícovka, splaťte předčasně úvěr na kreditní kartě, pošlete ji na staré stavební spoření (nové nezakládejte), nebo ji nechte na spořicím účtu jako rezervu. Pokud vám taková tisícovka přebývá každý měsíc, tak, s ohledem na dobu, po kterou nebudete tyto peníze potřebovat, a podle vlastní ochoty riskovat, vyberte vhodný podílový fond.

Může se opakovat situace po pádu Lehman Brothers? Může se opakovat situace po pádu Lehman Brothers?

září uplynou 2 roky od vyvrcholení příběhu investiční banky Lehman Brothers. V první dekádě nového milénia přicházely špatné zprávy velmi často v září. Pouhé 4 dny po vzpomínce na 11. září si připomeneme právě krach Lehmanů, který se stal armagedonem finančních a kapitálových trhů.

Dluhopisy mladých trhů: Silný fundament a příznivá technika Dluhopisy mladých trhů: Silný fundament a příznivá technika

První polovina letošního roku je ve znamení pokračování trendu přílivu prostředků na dluhopisové trhy rozvíjejících se ekonomik (EM). Tento příliv dokonce překonal rok 2005, doposud nejlepší rok pro tuto třídu aktiv. I přes volatilitu rizikových aktiv a měn v důsledku krize eurozóny technické parametry stále svědčí rozvíjejícím se dluhopisům v lokálních měnách.

Akcie na mladých trzích jsou stále silné Akcie na mladých trzích jsou stále silné

Věříme, že se mladým trhům bude střednědobě a dlouhodobě dařit stejně dobře, jako tomu bylo v uplynulých letech. Nic na tom nezmění ani krátkodobé fluktuace a větší kolísavost na trzích.

Mladé trhy: Opatrnější akciový výhled Mladé trhy: Opatrnější akciový výhled

Rostoucí averze k riziku a volatilita plynoucí z nepříznivých monetárních opatření nabádají k větší opatrnosti. Firmy revidují odhady zisku sice směrem nahoru, ale méně, než čekali analytici. Podle autorů aktuálního reportu BNP Paribas také může dojít k dalšímu nárůstu volatility, která znamená další nebezpečí pro posilování akciového trhu.

Akciové trhy: Dočasná konsolidace nebo bod zlomu? Akciové trhy: Dočasná konsolidace nebo bod zlomu?

Lednový efekt na burzách vyprchal dřív, než všichni čekali. Čím to bylo způsobeno a je důvod "odepsat" růstovou fázi na akciových trzích, která odstartovala v březnu minulého roku nebo současná korekce vytváří příležitost k výhodným investicím?

FundQuest: Správci fondů zaměření na americké akcie jsou velmi optimističtí FundQuest: Správci fondů zaměření na americké akcie jsou velmi optimističtí

Loňský nárůst indexu S&P 500 byl mnohem rychlejší, než při oživení následujících po předchozích medvědích trzích. Od dna z 9. března 2009 do počátku prosince trh vzrostl o šokujících 65%. Část tohoto nárůstu korigovala mimořádný propad, jehož jsme byli svědky koncem roku 2008 a v prvních měsících loňského roku. Otázka pro rok 2010 zní jak daleko ještě mohou trhy růst?

Agro komodity: úprk sněhem Agro komodity: úprk sněhem

Ačkoliv zemědělské komodity se nevyvíjí podle psaného scénáře, jejich nedávná výkonnost se silně podobá filmu z Holywoodu – prošly dramatickými nárůsty a poklesy, aby skončily rok happy endem. Během posledního čtvrtletí zemědělské komodity vykázaly nejvyšší výkonnost mezi všemi skupinami komodit.

Rozvíjející se trhy: Růst zrychluje, a mohl by ještě víc Rozvíjející se trhy: Růst zrychluje, a mohl by ještě víc

Růst domácí poptávky na mladých trzích hraje velkou roli ve zrychlování růstu HDP. Fiskální opatření a extrémně nízké úrokové sazby podporují spotřebitelskou důvěru, spotřebu domácností a maloobchodní tržby.

Británie a Japonsko: Opatrné zlepšení pokračuje Británie a Japonsko: Opatrné zlepšení pokračuje

Spojené království sice technicky nevybředlo z recese, ovšem nálada mezi manažery naznačuje zlepšení ve 4. kvartálu. Japonsko úspěšně bojuje s nezaměstnaností, ale zotavení může narazit na malou domácí poptávku.

USA a eurozóna: Návrat k růstu USA a eurozóna: Návrat k růstu

Aktuální odhady hospodářského vývoje ve vyspělých zemích jsou pozitivní. OECD věří, že ekonomiky během roku 2010 porostou na obou stranách Atlantiku.

BRIC, nebo globální rozvíjející se trhy? BRIC, nebo globální rozvíjející se trhy?

Není už Čína překonaná? Má Rusko ještě potenciál? Korea, Vietnam a další státy na sebe přitahují pozornost investorů. Nad srovnáním zemí BRIC a globálních rozvíjejících se trhů se v říjnovém čísle časopisu Perspectives pro klienty BNP Paribas Investment Partners zamýšlí Martial Godet, ředitel týmu New Markets, a Roman Podkolzine, produktový specialista pro New Markets. Vysvětlují, proč preferují BRIC. Záměrně se vyhýbají techickým aspektům a soustředí se na argumenty tržní povahy, tržní strukturu, protože ty podle nich reprezentují hlavní faktory výkonnosti v dlouhém horizontu.

Přinese nová vláda v Německu hospodářský růst? Přinese nová vláda v Německu hospodářský růst?

Německo je naším největším obchodním partnerem. Jeho hospodářská politika tak v důsledku dopadá i na zdejší firmy. Proto je volební vítězství Angley Merkelové vhodná příležitost pro zamyšlení nad hlavními úkoly nové vlády a jejich dopady na dluhopisové trhy včetně toho českého.

Mírný optimismus v eurozóně a opatrnost v Británii Mírný optimismus v eurozóně a opatrnost v Británii

Důvěra v růst v zemích eurozóny během září rostla. V Británii naopak vládne větší opatrnost a centrální banka dokonce uvažuje o dalším snížení sazeb.

Zářijová data v USA mírně zklamala Zářijová data v USA mírně zklamala

Podle Fedu je ekonomické oživení hodně křehké, a tak zřejmě ponechá základní úrokovou sazbu na historickém minimu delší dobu.

Sice ubíráme léky, ale boj o ekonomické přežití pokračuje Sice ubíráme léky, ale boj o ekonomické přežití pokračuje

Předpovídat vývoj pro další rok nikdy nebylo složitější než letos, a to vinou nezvyklého průběhu krize a opatření na její potlačení.

Politici a centrální banky mají ekonomické oživení ve svých rukou Politici a centrální banky mají ekonomické oživení ve svých rukou

Na trzích už panuje konsenzus – centrální banky, vlády a mezinárodní instituce potvrdily, že to nejhorší z recese máme za sebou. Věříme, že zotavení bude pokračovat, a to především proto, že si veřejné instituce uvědomují nutnost dalších fiskálních a monetárních stimulů.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.