Jan Stuchlík redaktor, Profit

Jan Stuchlík

Autorovy články

Éra levných surovin je u konce. Co s tím? Éra levných surovin je u konce. Co s tím?

Tři miliardy nových spotřebitelů, kteří budou mít podobné požadavky jako my, do roku 2030 výrazně zvednou nároky na dodávky základních surovin a komodit. To požene vzhůru jejich cenu. Úspory ve využívání surovin a energií světu uleví jen částečně.

Čínský růst (i spotřebitel) žijí z přesčasů. Protiprávních Čínský růst (i spotřebitel) žijí z přesčasů. Protiprávních

Pro miliony dělníků pracujících v čínských továrnách je naprosto běžné, že pracují dvanáct hodin denně šest dnů v týdnu. Přestože to čínské pracovní právo zakazuje a za legální přesčasy stanovuje příplatky, většina firem tato nařízení ignoruje.

Štve vás vaše banka? Tak ji vyměňte! Štve vás vaše banka? Tak ji vyměňte!

Změnit banku a přejít k levnější konkurenci je v Česku už dva roky jednoduché. Stačí k tomu jeden formulář. O vše ostatní se postará nová banka. Přesto této možnosti Češi moc nevyužívají.

Poklesy na burzách jako nákupní příležitost: Pravidelné investování je účinnou strategií Poklesy na burzách jako nákupní příležitost: Pravidelné investování je účinnou strategií

Na investice do akcií by drobní investoři ani po letní bouři na finančních trzích neměli zanevřít. Ochránit před ztrátami je dlouhodobě může promyšlená strategie pravidelného investování.

České daně: Na stabilitu rovnou zapomeňte České daně: Na stabilitu rovnou zapomeňte

Dopady chystané reformy přímých daní na jednotlivé daňové poplatníky jsou docela jasné. Prohrají zaměstnanci, vyhrají OSVČ a u firem bude záležet hlavně na tom, jak jsou velké a jaké mají zaměstnance. Zvýhodnění OSVČ navíc může motivovat další zaměstnance přejít na živnostenský list se všemi negativními dopady na jejich vztah k zaměstnavateli a na veřejné finance.

Japonská nukleární katastrofa ovlivní evropský jaderný most Japonská nukleární katastrofa ovlivní evropský jaderný most

Jaderná energie měla pomoci ochránit světové klima a zároveň vytvořit prostor pro přechod k čisté energetice postavené na obnovitelných zdrojích energie. Havárie v japonské Fukušimě tento koncept nabourala. Konec jaderné energetiky však neznamená.

Máte 60 nebo 120 tisíc korun? Nejlepší spořicí účty pro vás! Máte 60 nebo 120 tisíc korun? Nejlepší spořicí účty pro vás!

Našli jsme pět nejlepších spořicích účtů pro vklad 60 a 120 tisíc korun. Špatnou zprávou je, že ani jeden z nich tyto peníze letos neochrání proti působení inflace.

Akcie: Pravou nohou do třetího roku býčího trhu Akcie: Pravou nohou do třetího roku býčího trhu

Rychlý růst ekonomik v Asii a opětovný rozjezd v Americe a částečně i v Evropě jsou dobrý mix pro to, aby světové akcie rostly i třetí rok za sebou. Letos už ovšem bude třeba pečlivě vybírat, do čeho investovat, aby z vidiny zisku nezůstala jen prázdná peněženka.

Česká republika má lepší rating než USA Česká republika má lepší rating než USA

Švýcarská nezávislá ratingová agentura I-CV si myslí, že je Česko pro investory do státních dluhopisů důvěryhodnější než USA. O snížení ratingu USA už uvažuje i mnohem větší agentura Moody's.

Tomáš Sedláček: Euro krizi mírní, nikoli prohlubuje Tomáš Sedláček: Euro krizi mírní, nikoli prohlubuje

Chronickou nemocí naší civilizace není inflace, ale neobhajitelně vysoký dluh. Podle hlavního makroekonomického stratéga ČSOB Tomáše Sedláčka se vlády nebojí dluhů, když vědí, že je zaplatí budoucí politická garnitura nebo generace. Tomu je však potřeba učinit přítrž dříve, než bude pozdě.

Dluhopisy přímo pro domácnosti v roce 2011. Jejich výhodnost zatím není jistá Dluhopisy přímo pro domácnosti v roce 2011. Jejich výhodnost zatím není jistá

Už příští rok si budou moci domácnosti koupit přímo státní dluhopisy. Úrokové sazby i podmínky, za nichž stát dluhopisy vykoupí zpět před dobou splatnosti, zatím jasné nejsou.

Jak na příští ropnou krizi? Jak na příští ropnou krizi?

Jen dvakrát v historii zmobilizoval svět své strategické zásoby ropy. Poprvé kvůli výpadku v těžbě během první války v Iráku. Podruhé šlo spíš o výraz solidarity s USA po řádění hurikánů Katrina a Rita.

Čang Sin: Světem obdivovaná, v Číně zatracovaná miliardářka Čang Sin: Světem obdivovaná, v Číně zatracovaná miliardářka

Časopis Forbes ji zařadil mezi miliardářky, které mohou jít příkladem ostatním. Sama tvrdí, že zařazení do podobných žebříčků jí nelichotí. Čang Sin (anglická transkripce Zhang Xin) nebyla zkrátka vychovaná tak, aby považovala bohatství za něco, kvůli čemu by měla být slavná.

QE2: Rozhodnutí Fedu oslabí dolar a zvýší riziko měnových válek QE2: Rozhodnutí Fedu oslabí dolar a zvýší riziko měnových válek

Americká centrální banka chce do ekonomiky napumpovat dalších 600 miliard dolarů. Podle ekonomů to oslabí dolar a způsobí problémy rozvíjejícím se zemím závislým na vývozu.

Jsou finanční trhy efektivní? Ekonomové se dál přou Jsou finanční trhy efektivní? Ekonomové se dál přou

Po vypuknutí finanční krize řada ekonomů poukázala na fakt, že finanční trhy nefungují tak efektivně, jak dosud předpokládala jedna z masově rozšířených teorií. Její obhájci na ni však stále nedají dopustit.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.