Jan Šumbera analytik, Česká spořitelna

Jan Šumbera

Autorovy články

Ranní analytická poznámka (19. ledna): Spokojená Yellenová a solidní kondice amerických bank
Trochu do ústraní se konečně stáhla, byť možná pouze na chvíli, politická témata. Trhy se tak ve středu mohly soustředit i na jiné faktory, mezi nimiž vyčnívalo zejména veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.
Ranní analytická poznámka (18. ledna): Britská premiérka mírní rétoriku, korekce dolaru pokračuje i kvůli Trumpovi
Na akciových trzích bylo v úterý celkem živo. Hlavní pozornost na sebe strhla britská premiérka Theresa Mayová.
Ranní analytická poznámka (17. ledna): Potvrdí Theresa Mayová, že Spojené království zvolí tvrdý brexit? Měnový trh má jasno
Hlavní úterní událostí bude vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, na němž by měly zaznít podrobnosti k plánovanému vystoupení její země z Evropské unie. Předpokládá se, že Mayová zaujme neústupnou pozici, v jejímž rámci odmítne strategii polovičatých řešení.
Desatero pro všechny (nedokonalé) investory Desatero pro všechny (nedokonalé) investory

Skromný příspěvek do nekonečné debaty o tržních prognózách a investičních radách.

Ranní analytická poznámka (13. ledna): Dieselgate vol. 2
Nejzajímavější čtvrteční zpráva se týkala automobilového průmyslu. Italsko-americký koncern Fiat Chrysler totiž čelí obvinění americké Agentury pro životní prostředí (EPA). Důvodem je možné falšování emisních systémů u celkem 104 tisíc dieselových vozidel.
Ranní analytická poznámka (12. ledna): Trump po automobilkách poškádlil i farmaceutické podniky
Donald Trump se ve středu důrazně připomenul zdravotnickému sektoru. Na první tiskové konferenci od svého zvolení do prezidentského úřadu totiž nenechal nit suchou na farmaceutických koncernech kvůli jejich cenové politice. Prohlásil, že se bude snažit zajistit pokles cen léků.
Ranní analytická poznámka (11. ledna): Obamovo loučení a štědré americké automobilky
Úřadující americký prezident Barack Obama v úterý přednesl svou poslední řeč v pozici nejmocnějšího muže světa.
Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Ranní analytická poznámka (10. ledna): Trhy s blížícím se nástupem Trumpa do Bílého domu tlumí svá očekávání od nové administrativy
Oslabování dolaru pokračuje. Posilování americké měny v minulých týdnech odráželo víru investorů v administrativu Donalda Trumpa, aktuálně se projevuje tlumení těchto očekávání.
Ranní analytická poznámka (9. ledna): Libra oslabuje v reakci na náznaky, že Spojené království opustí jednotný evropský trh
Uplynulý týden skončil na amerických burzách příznivě, akciové indexy se dostaly na nová maxima. Investoři vyhodnocovali statistiku z trhu práce - mimo zemědělství v prosinci v USA vzniklo zhruba 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. V úvodu nového týdne se investoři zaměřili zejména na slova britské premiérky Theresy Mayové, která naznačila, že Spojené království hodlá opustit jednotný trh Evropské unie.
Ranní analytická poznámka (30. prosince): Investoři před sebou mají poslední seanci roku 2016, drama se nečeká
Do čtvrtečního obchodování nepromluvily žádné významnější zprávy. Za oceánem se nedařilo finančním titulům, které odevzdávaly část zisků z období po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Taktéž závěr týdne by měl být klidný.
Ranní analytická poznámka (29. prosince): Eurodolar se přechodně dostal pod 1,04, americká měna ale zisky dlouho neudržela
Eurodolar se ve středu podíval pod hladinu 1,04, dolar ale zisky neudržel. Ropa se drží u hladiny 54 dolarů za barel. Z ekonomického kalendáře ve středu dojde na pravidelné týdenní údaje o nových žádostech o dávky v nezaměstnanosti v USA. Jejich vliv na trhy by nicméně měl být nulový.
Ranní analytická poznámka (28. prosince): Teslu poslala výš dohoda s Panasonicem, Qualcomm dostal mastnou pokutu
Americké akciové trhy v úterý zaznamenaly mírné zisky. Téměř tři procenta připsala automobilka Tesla. Její akcie reagovaly na zprávu, že společnost hodlá ve spojení s japonskou firmou Panasonic zahájit produkci solárních panelů v Buffalu. Živo je také kolem společností Qualcomm a Toshiba.
Ranní analytická poznámka (27. prosince): Začátek týdne po prodlouženém víkendu je klidný, čeká se na americký index spotřebitelské důvěry
Páteční obchodování odráželo blížící se vánoční klid. Americké akcie mírně rostly, v Evropě jsme byli svědky přešlapování na místě. Výraznější pohyb byl patrný u akcií bank, což odráželo vybírání peněz z rizikového sektoru před prodlouženým víkendem. Také začátek posledního letošního týdne je klidný.
Ranní analytická poznámka (23. prosince): Evropské banky si "užívají" předčasnou vánoční nadílku
Na trzích panuje sváteční nálada, a tak se investoři nepouštějí do velkých akcí. Za pozornost stojí snad jenom diskuze amerického ministerstva spravedlnosti s evropskými bankami.
Ranní analytická poznámka (21. prosince): Kvartální výsledky Niku investory potěšily, Monte dei Paschi pokračuje v rekapitalizaci
Po konci úterního obchodování se hospodářskými výsledky za oceánem pochlubil výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Čísla investory celkově potěšila. Trhy nadále pozorně sledují také dění v evropské bankovním sektoru.
Ranní analytická poznámka (20. prosince): Tragická událost v Berlíně začátek evropského obchodování neovlivnila
Úterý se po berlínské tragédii ponese ve smutném duchu. Podle zpráv německých médií stál za útokem, při němž v pondělí zemřelo pod koly nákladního automobilu 12 lidí, uprchlík, který přišel do Německa z Afghánistánu nebo z Pákistánu. Na evropských burzách se nicméně alespoň zatím ponurá nálada neprojevuje. Z korporátních událostí investoři věnují zvýšenou pozornost sporu švýcarské Credit Suisse s americkými úřady.
Ranní analytická poznámka (14. prosince): Další otočka na akciovém trhu, vyšší sazby Fedu investory nechávají v klidu
Americké akciové indexy po pondělním mírném poklesu v úterý zamířily zostra vzhůru. Severním směrem se vydaly také evropské burzy.
Ranní analytická poznámka (13. prosince): Čínská data příjemně překvapila, strach z Itálie opadá
V noci na úterý na trhy dorazila sada příznivých čísel z čínské ekonomiky. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 10,8 %, čekal se růst jenom o 10,1 %. Taktéž průmyslová produkce byla nad očekáváním. Pro investory jde o příjemné uklidnění, že situace v Číně nadále vypadá solidně.
Ranní analytická poznámka (8. prosince): Donald Trump přebírá rétoriku Hillary Clintonové. Trhy čekají na výsledek zasedání ECB
Americké akcie pokračují ve spanilé jízdě, také ve středu stanovily nová historická maxima. Z pozitivního sentimentu však netěžil farmaceutický sektor, jehož výkonnost negativně ovlivnilo vyjádření budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se zasadí o snížení cen léků. Obecně se daří i titulům v Evropě. V jejich případě pozitivní roli sehrává částečné uklidnění situace v Itálii, kde podle všeho nenastane nikterak dramatická situace. Čtvrteční dopoledne bude o čekání na zasedání ECB.

Nejčtenějšíčlánky

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co letos čekat od světových akcií podle expertů z Franklin Templeton Investments?

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co letos čekat od světových akcií podle expertů z Franklin Templeton Investments?

Akciová rally, která přišla po listopadových prezidentských volbách v USA, na začátku letošního roku výrazně zbrzdila. Mají se investoři obávat, že po prudkém růstu cen akcií v zámoří přijde stejně strmý propad? A jak se zvýšená politická nejistota ve světě a další faktory promítnou do cen akcií na dalších rozvinutých a rozvíjejících se trzích?

| redakce

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.