Jan Šumbera analytik, Česká spořitelna

Jan Šumbera

Autorovy články

Ranní analytická poznámka (1. prosince): Vypálený rybník ropných pochybovačů a vlažný akciový trh
Ropný kartel OPEC ve středu oficiálně stvrdil záměr omezit částečně produkci ropy, a to na 32,5 milionu barelů denně. Dohoda vstoupí v platnost na počátku příštího roku a bude platná po dobu 6 měsíců.
Ranní analytická poznámka (30. listopadu): Šance na dohodu kartelu OPEC klesají, eurodolar čeká na výsledek italského referenda
Zástupci členských zemí ropného kartelu OPEC by ve středu konečně měli vnést trochu světla na trh s černým zlatem. Výsledek jednání organizace o snížení těžby je ale nejistý, navenek mezi členy zatím shoda nepanuje.
Ranní analytická poznámka (29. listopadu): Z čeho všechna ta nervozita v bankovním sektoru?
Úvod týdne zastihl akciové trhy v nedobrém rozmaru. Americké indexy v pondělí ztrácely zhruba půl procenta, evropské ještě o něco více. Tlak byl patrný zejména na evropských bankovních titulech, které odepsaly skoro dvě procenta.
Ranní analytická poznámka (28. listopadu): Ropná shoda na (s)padnutí?
Finanční trhy v průběhu týdne ovlivní řada událostí. Ve středu bude pozornost upřena na setkání zástupců zemí OPEC ve Vídni, na kterém má být diskutována možnost finální podoba omezení produkce ropy.
Ranní analytická poznámka (25. listopadu): Ameriku čeká nákupní šílenství, v Evropě se pozornost stáčí k Itálii
Závěr týdne se ve Spojených státech ponese v duchu slevového šílenství. Černý pátek je tu. Odhady hovoří o rekordních útratách spotřebitelů, což by mělo příznivě ovlivnit zejména klíčové hráče, například Amazon. Dění na trzích mohou v závěru týdne ovlivňovat rovněž dozvuky čtvrtečního komentáře hlavního ekonoma Evropské centrální banky Petera Praeta.
Ranní analytická poznámka (24. listopadu): Po stopách zápisu z posledního zasedání Fedu
Šance na prosincové utažení měnové politiky americké centrální banky se opět o něco zvýšily. Přispěl k tomu zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu, jež na trh dorazil ve středu večer. Neuškodí proto vydat se alespoň krátce po jeho stopách.
Ranní analytická poznámka (23. listopadu): Růst výnosů amerických vládních bondů se zastavil, v centru pozornosti je ropa
Akciové trhy postupují dále vzhůru, americké indexy dokonce posunují svá historická maxima. V úterý se dařilo mimo jiné telekomunikačnímu sektoru, který byl v posledních týdnech kvůli růstu výnosů dluhopisů, který snižuje atraktivitu dividendových titulů, spíše v nevoli investorů. Postup výnosů severním směrem se nicméně prozatím zastavil. V centru pozornosti je tak nyní hlavně ropa.
Ranní analytická poznámka (22. listopadu): Italské referendum je za dveřmi, neúspěch Renziho by Evropu mohl uvrhnout do zmatků
Americkému akciovému trhu v pondělí nahoru pomáhala rostoucí ropa, která vytáhla hlavně energetický sektor. Přispěl k tomu zejména vstřícný postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání členských zemí kartelu OPEC. Glanc neztrácí ani Evropa, nutno však podotknout, že v jejím případě se musíme připravit na řadu blížících se překážek.
Ranní analytická poznámka (7. listopadu): Investoři oceňují rozhodnutí FBI nestíhat kvůli e-mailům Hillary Clintonovou
Klíčové téma tohoto týdne je jasně dáno. Nepřekvapí, že jím bude finální střet prezidentských kandidátů o post nejmocnější osoby planety.
Ranní analytická poznámka (4. listopadu): Nervy na Wall Street tečou plným proudem
Americké akciové trhy ve čtvrtek pokračovaly v jízdě z kopce. Index S&P 500 uzavřel již poosmé v řadě v negativním teritoriu, což se mu naposledy "podařilo" v roce 2008. Jsme tak na dobré cestě k tomu, aby teprve potřetí v historii americké akcie skončily v předvolebním týdnu v mínusu.
Ranní analytická poznámka (3. listopadu): Napětí na trzích roste
Negativní nálada na trzích je stále cítit. Americké trhy i ve středu ztrácely a zasedání měnového výboru Fedu nenabídlo žádné silné výstupy.
Ranní analytická poznámka (2. listopadu): Atmosféra na trzích houstne, Donald Trump povstává jako Fénix z popela
Akciové trhy bijí na poplach. Klid v duších investorů je pryč a ve výkonnosti se to okamžitě projevilo. Americké indexy v úterý ztratily kolem 0,7 %, evropské přes procento. Důvodem je aspekt, který akciové trhy napříč celým světem vidí jen skutečně nerady, totiž nejistota. A v tomto případě jde o nejistotu obřích rozměrů, neboť se týká křesla nejmocnějšího muže či ženy světa.
Ranní analytická poznámka (1. listopadu): Bank of Japan opět signalizovala ochotu stimulovat ekonomiku, nyní se čeká na výsledek zasedání Fedu
Japonská centrální banka nastavení své měnové politiky nemění. Nejde o nikterak překvapující krok. Od Bank of Japan se nyní pozornost investorů přesune k americkému Fedu, jehož dvoudenní zasedání skončí ve středu.
Apple pod analytickou lupou: Neutrální čísla a schizofrenní výhled Apple pod analytickou lupou: Neutrální čísla a schizofrenní výhled

Technologický gigant Apple představil svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál svého fiskálního roku 2016. Na úrovni tržeb i zisku výsledky naplnily očekávání trhu. Výhled nabídl smíšené údaje a akcie se v návaznosti na to vydaly jižním směrem.

Výsledková sezóna: Tyto faktory jsou mnohdy zajímavější než samotný vývoj zisků Výsledková sezóna: Tyto faktory jsou mnohdy zajímavější než samotný vývoj zisků

Většina dosud zveřejněných výsledků hospodaření amerických firem za uplynulé čtvrtletí investory příjemně překvapila. Zisk nad odhady reportovalo téměř 80 % společností, které se zatím čísly pochlubily. Vývoj ziskovosti ale není to jediné, co trh bedlivě sleduje.

Americké banky: Obchodní slasti a úrokové strasti Americké banky: Obchodní slasti a úrokové strasti

Americká výsledková sezóna běží na plné obrátky. Svá hospodářská čísla již představila šestice velkých bank, takže máme možnost si sestavit poměrně celistvý obrázek kondice tohoto velice důležitého odvětví.

Ranní analytická poznámka (21. října): ECB vyčkává, Microsoft letí k výšinám
ECB ve čtvrtek podle očekávání nezměnila nastavení měnové politiky. Rizika pro výhled jsou dle instituce nadále vychýlena dolů a chybá také přesvědčivější růst jádrové inflace. O změně programu kvantitativního uvolňování ECB dle slov svého šéfa Maria Draghiho nediskutovala.
Ranní analytická poznámka (20. října): Poslední debata Clintonové a Trumpa konečně dávala smysl, Evropa čeká na výsledek zasedání ECB
Čtvrteční ráno nemůže patřit ničemu jinému než dozvukům prezidentské debaty v USA. Přece jen šlo o poslední klání Hillary Clintonové a Donalda Trumpa před listopadovými volbami. Vedle tradičních osobních útoků se do centra dění (konečně) dostala i smysluplnější témata. V Evropě investoři čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky.
Ranní analytická poznámka (19. října): Investoři vstřebávají sérii zajímavých hospodářských výsledků
V úterý na trh dorazila další solidní data z amerického bankovního sektoru. Tentokrát je měla na starosti Goldman Sachs. Hospodářské výsledky ale zveřejnily také farmaceutická firma Johnson & Johnson či Intel.
IBM: Kolos se převrací, ale pomalu IBM: Kolos se převrací, ale pomalu

Výsledky IBM za třetí čtvrtletí investory zrovna nenadchly, když akcie firmy v poobchodní fázi ztratily přes tři procenta. Tržby i zisk na akcii přitom byly nad odhady analytiků. Proč tedy ta negativní reakce?

Nejčtenějšíčlánky

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Italské referendum dopadlo tak, jak se čekalo. Premiér Renzi se svými návrhy na změnu ústavy neuspěl a bude se muset poroučet. Reakce trhu byla v pondělí pro mnohé překvapivě klidná, ba pozitivní. Nad Itálií ale visí velké otazníky. Možná největším z nich je budoucnost bankovního sektoru. Jaké největší starosti jsou s ním spojené?

| Petr Bártek

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.