Jana Horáčková redaktorka, Investiční web

Jana Horáčková

Působí v redakci Investičního webu od jeho vzniku. Specializuje se na oblasti kapitálových trhů, bankovnictví a pojišťovnictví. Má zkušenosti ze soukromé i státní sféry. Hovoří plynně anglicky, francouzsky a německy.

Autorovy články

Chaos na mladých trzích: Manažeři jim věří, i když jsou podle nich nadhodnocené Chaos na mladých trzích: Manažeři jim věří, i když jsou podle nich nadhodnocené

V tom aby se medvěd s býkem a všemi čerty vyznali. Podle aktuálního reportu Bank of America/Merrill Lynch manažeři rychle mění názory. Jednou jsou optimističtí, a podruhé, ti samí, propadají pesimismu. Banka analyzovala názory 194 manažerů fondů, kteří spravují portfolia v hodnotě téměř 500 miliard dolarů.

Hodnotoví investoři: Kupujte BMW, technologie a akcie v nezadlužených zemích Hodnotoví investoři: Kupujte BMW, technologie a akcie v nezadlužených zemích

Nedávno se uskutečnila konference o hodnotovém investování (Value Investing Congress). Mezi účastníky nechyběli John Burbank, Lee Ainslie a Francisco Parames. Jaká jsou investiční doporučení těchto hodnotových investorů?

High frequency trading mění Wall Street High frequency trading mění Wall Street

Ještě před čtyřmi lety připadalo na vysokofrekvenční obchodování zhruba 30 % amerického akciového trhu. Dnes už se jedná zhruba o 70 %. Většinu obchodů už neuskutečňují lidé, ale počítače. Tajné algoritmy sestavené matematickými génii umožňují, aby počítače hodnotily místo lidí, jaké akcie nakoupit nebo prodat, a to v nepředstavitelně krátké době.

Založení hedge fondu. Na co nezapomenout? Založení hedge fondu. Na co nezapomenout?

Už vás unavuje regulované prostředí, kde musíte platit vysoké daně a respektovat tisíce zákonů? A co teprve až se chystané a schválené reformy finanční sféry promítnou do každodenního života? Vyzrajte na to – založte vlastní hedge fond. Jak na to? Radí samotní manažeři těchto fondů.

Americké akcie jsou levné. Ovlivní je daňová reforma? Americké akcie jsou levné. Ovlivní je daňová reforma?

Firmy z indexu S&P 500 zaznamenaly za druhé čtvrtletí výnos 7,7 %, když každých 100 dolarů tržní kapitalizace vynesl investorům 7,7 dolaru. Výnos z 10letých státních dluhopisů je ve srovnání s tím o téměř pět procentních bodů nižší. S očekávaným růstem zisků firem by se měl tento rozdíl nadále prohlubovat. Akcie jsou navíc oproti dluhopisům podhodnocené. Proč tedy příliv peněz do dluhopisů stále převyšuje ten do akcií?

Jak obchodovat měnu na kolísavém trhu Jak obchodovat měnu na kolísavém trhu

Obchodování na měnovém trhu je v současnosti velmi výnosné, ale také hodně riskantní. Investoři se mohou proti vysoké volatilitě zajistit obchodními strategiemi, které kolísání trhu dokonce přemění v zisk.

Budoucí ropná krize může vyvolat globální mocenské změny, varuje německá studie Budoucí ropná krize může vyvolat globální mocenské změny, varuje německá studie

Nedokončená studie německé armády, která nedávno nechtěně prosákla na internet, hodnotí, jak by mohlo vyčerpání zdrojů změnit světovou ekonomiku. Studie varuje před změnami v rovnováze světové moci, poklesu důležitosti západoevropských států, "totálním zhroucením trhů" a vážnými politickými a ekonomickými krizemi.

5 důvodů, proč se vyplatí koupit dům 5 důvodů, proč se vyplatí koupit dům

Nemovitosti slibují dlouhodobě vysoké zhodnocení. Současná pověst realitního trhu je sice notně pošramocená, řada zájemců o koupi domu od svého záměru upustila, ovšem většina výhod vlastnictví domů stále zůstává. Ceny realit v atraktivních lokalitách se budou s nárůstem populace zvyšovat.

Penny Stocks: Levné malé firmy, jejichž akcie mohou zajímavě růst Penny Stocks: Levné malé firmy, jejichž akcie mohou zajímavě růst

Ceny akcií malých firem (tzv. small caps) zpravidla více kolísají. Některé jsou neuvěřitelně levné. Tzv. penny stocks jsou akcie v nominální hodnotě do pěti dolarů. A právě mezi těmito burzovními trpaslíky lze najít firmy, kterým se přes složité ekonomické prostředí výjimečně daří. Pro rizikovější investory jistě zajímavá příležitost.

Mladé trhy: Investoři musejí pozorně vybírat Mladé trhy: Investoři musejí pozorně vybírat

Kdo chtěl dříve na akciích více vydělat, mohl vsadit plošně na rozvíjející se trhy. Hlavní indexy těchto trhů se však v posledních měsících vyvíjejí stále více v souladu s těmi vyspělými. Z této korelace mladých trhů s vyspělými vyplývá jediné – investoři musejí pečlivěji vybírat růstové trhy ze stále rozmanitějšího koše těch rozvíjejících.

Proč dát výpověď z finanční sféry? Proč dát výpověď z finanční sféry?

Píšete jeden report za druhým, ale nikdo je ještě nečetl? Už jste unavení z toho, že se vám nedaří prosadit to, na čem pracujete? Finance jsou lákavá branže. Existuje hranice, za kterou byste nešli? Pokud byste odpověděli kladně, možná je načase zvážit, zda by se vám nevyplatilo vybrat poslední bonus a poohlédnout se po něčem jiném.

UBS: Britská libra má na kahánku UBS: Britská libra má na kahánku

Britská měna by podle analytiků UBS mohla do konce roku spadnout na 1,35 USD. Rozpočtové škrty a možné obnovení kvantitativního uvolňování (v podstatě lití peněz do ekonomiky skrze nákup aktiv ze strany centrální banky) jsou jen některé z důvodů, proč by měla libra po zbytek roku klesat. Je jich totiž daleko více.

Kam zmizel 1 bilion dolarů z fondů peněžního trhu? Kam zmizel 1 bilion dolarů z fondů peněžního trhu?

1,1 bilionu dolarů stačilo od začátku roku 2009 zmizet z fondů peněžního trhu ve Spojených státech. Může to být následek slabých výnosů z investic do peněžního trhu, nebo si možná investoři uvědomili, že v době krize mohou tyto fondy propadnout nebývale rychle, přesunuli aktiva do vládních dluhopisů.

Tucet největších ekonomických skeptiků Tucet největších ekonomických skeptiků

Je krize za námi, nebo nám hrozí další pád? Tuto otázku si klade už dlouho celá ekonomická veřejnost. Mnozí věří spíše druhé variantě. Řecko, nová regulace, historický vývoj i jiné důvody vedou známé postavy byznysu k přesvědčení o dalším pádu světových trhů.

Bojíte se trhů? Sportovní sázky pod dohledem hedgeových fondů Bojíte se trhů? Sportovní sázky pod dohledem hedgeových fondů

Nový hedgeový fond Galileo, nedávno založený v Londýně, vydělává na sázkách na sportovní utkání. Když se hráčům daří, inkasuje zisk. Jakmile se hra vyvíjí jinak, než si obchodníci představovali, vystoupí z trhu. Tento způsob investování určitě osloví řadu investorů i sportovních fandů.

Chcete vydělat na akciích? Časujte trh! Chcete vydělat na akciích? Časujte trh!

Vysoce volatilní akciový trh znamená pro mnoho investorů nejistotu. Možná by stálo za to přejít na dynamičtější obchodní strategii. Strategie "kup a drž", tedy nákup akcií na základě fundamentů a jejich držení po dobu mnoha měsíců a let, je dnes spíše ztrátová.

10 firem, jejichž značky jsou v troskách 10 firem, jejichž značky jsou v troskách

Letošní rok je pro velké firmy složitý. Kromě v současnosti typických nízkých tržeb utrpěla jejich pověst především masivním rušením výrobků, vyšetřování americké komise pro cenné papíry nebo ropným skvrnám. S pověstí firem spadly i ceny jejich akcií. Některá jména mohou být překvapením.

Investice: Co kupují býčí miliardáři Investice: Co kupují býčí miliardáři

Warren Buffett, Ken Fisher, Leon Cooperman a John Paulson. To jsou jména známých investorů, kteří nyní věří v růst trhu. Kromě tradičních titulů, jako je Microsoft, se mezi jejich sázkami objevují také moderní inovace v oblasti energií a recyklace odpadu. Budoucnost trhu není jasná, sázky velkých investorů však mohou leccos naznačit.

Hussman: Akcie jsou neuvěřitelně předražené Hussman: Akcie jsou neuvěřitelně předražené

Akcie jsou velice drahé, tvrdí šéf Hussman Funds John Hussman. Proč většina analytiků z Wall Street tvrdí něco jiného? Hussman to vysvětluje na rozdílu mezi oceňovacími metodami těchto analytiků a jeho vlastní. Podle něj je při určovaní hodnoty akcií důležité uvažovat i odpisy a další výdaje.

Trh s vodou: Lukrativnější než ropa Trh s vodou: Lukrativnější než ropa

Trh s vodou poroste od nynějška do roku 2030 dvakrát rychleji než trh s ropou. Z míst s dostatkem vody bude potřeba vodu vyvážet do zemí, kde neustále chybí. S tím je spojena řada příležitostí. Obchodníci, kteří si toho jsou vědomi a rádi by na tom vydělali, však budou čelit řadě problémů, míní účastníci speciálního semináře Singapore International Water Week.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.