Jaroslav Bukovský redaktor, iPOINT.cz

Jaroslav Bukovský

Autorovy články

Chcete zlato? Jeďte do Alp, tam se válí v potoce! Chcete zlato? Jeďte do Alp, tam se válí v potoce!

Ceny zlata se znovu blíží 2 000 dolarům za trojskou unci. V noci na dnešek v Asii dosáhly na nový rekord 1 912 dolarů za unci. Na vysoké poptávce po zlatě vydělávají nejen prodejci a producenti, ale i cestovní kanceláře. Stále větší popularitě se totiž těší rekreační rýžování zlata. Zájem o hledání zlata ve volné přírodě neroste jen v Austrálii či USA, ale už i ve švýcarských Alpách.

Akcie nejsou mrtvé! 8 tipů, jak nepodlehnout panice Akcie nejsou mrtvé! 8 tipů, jak nepodlehnout panice

Když své blonďaté přítelkyni, vášnivé shopperce vyznávající jakožto světonázor vuittonismus, oznámíte, že máte chuť na nákupy, dojde zřejmě k nedorozumění. "Miláčku, pro jednou se pokusíme nenakoupit co nejdráže, ale naopak, ano?" Nakoupit levně kvalitní spotřební statek je příjemné. Pořídit levně dobrý investiční statek je však nutností. O to větší podiv vzbuzuje fakt, že spotřební filozofii vuittonismu, tedy nákupu za co možná nejvyšší cenu, uplatňuje obvykle většina hráčů na parketu.

Akciová příležitost jménem QE3. Ale pozor na Evropu, varuje BlackRock Akciová příležitost jménem QE3. Ale pozor na Evropu, varuje BlackRock

Už zase začíná jít do tuhého, headliny přitvrzují, CNBC píše o ekonomickém hororu, řadu věcí máme na svědomí i my. Trhy se minulý týden poroučely na jih, rostoucí napětí v éteru nad parketem lze ovšem vstřebávat všemi smysly. Co to znamená pro investorskou obec? Jediné - blíží se okamžik nákupu.

Nepodléhejte předsudkům. Na trhu mohou vaše portfolio stát život Nepodléhejte předsudkům. Na trhu mohou vaše portfolio stát život

Pokud budeme dostatečně sebekritičtí, dojdeme k nevyhnutelnému závěru, že ve většině případů reflektujeme realitu skrze předsudky. Za jeden život není možné podrobně prozkoumat skutečnou podstatu věcí, a tak jsme nuceni spokojit se se svým často chybným očekáváním. S absurdním sebevědomím každý den vynášíme soudy, hodnotíme a rozčilujeme se. Předsudky, jež lze popsat jako iracionální očekávání, hrají stěžejní roli při vymezení se vůči světu již od raného dětství a s tím, jak život přináší kvanta nových jevů, entit a situací, náš svět předsudků expanduje.

Firmy, jejichž akcie porostou díky slabému dolaru Firmy, jejichž akcie porostou díky slabému dolaru

Zřejmě ani symbolický krok v boji proti terorismu z minulého týdne nezvrátí trend posledních měsíců. Tím je pád dolaru. Evropa má na rozdíl od Států plné ruce práce s inflací, z čehož plyne jediné – napříč starým kontinentem dominuje panika a sazby rostou jako z vody. Jestřábi z Frankfurtu zřejmě jen tak neodletí. Rostoucí úrokový diferenciál mezi ECB a Fedem jakožto střednědobý faktor slabého dolaru zřejmě postačí a zámořské firmy mohou začít slavit. Alespoň ty z nich, jež inkasují značnou část tržeb v jiných měnách než v dolarech.

Investování: Jak se z toho všeho nezbláznit? Investování: Jak se z toho všeho nezbláznit?

Pokud bychom nahlédli do klientských karet renomovaných psychiatrů na vlastní noze, zjistili bychom, že se část pacientů rekrutuje z míst investování zaslíbených – z burzovního parketu. Rodiče se dětí ptávají, čím chtějí být. Jsou přitom profese, k nimž se lze dopracovat vzděláním, tréninkem nebo servilním přístupem k nadřízeným.

Dodržujte 4 pravidla - a přežijete každé tržní zemětřesení Dodržujte 4 pravidla - a přežijete každé tržní zemětřesení

Trh se v současné době chová jako blondýnka s kabelkou od Louise Vuittona na předloktí. Předpovědět, co se stane za pár dní, je úkol nikoli pro analytika, ale pro věštce. Metodologie obou těchto skupin zvěstovatelů budoucnosti má totiž za současného počtu neznámých v rovnici jménem "Budoucnost" zhruba stejnou naději na úspěch.

4 investiční klišé, kterým nevěnujte pozornost 4 investiční klišé, kterým nevěnujte pozornost

Kam čert nemůže, tam nastrčí... klišé! Známe to nejen z trhu. Klišé je obecně výsledkem názorové a znalostní impotence a není náhodou, že největší popularity dosáhlo tam, kde je stále potřeba hovořit, přestože často nebývá o čem - v politice a žurnalistice. Nesmeťme tento pojem hned na startu ze stolu úplně. Prazdrojem opravdu bývá jakási informace, jakýsi fundament.

Milan Vaníček: Výhled na akcie bank, ČEZu, NWR a Telefóniky O2 na rok 2011 Milan Vaníček: Výhled na akcie bank, ČEZu, NWR a Telefóniky O2 na rok 2011

Kdo bude letošním vítězem, a kdo poraženým na pražské burze? Jaké dopady bude mít libyjská krize na české akcie? Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT, pro vás "zaškrtal" tituly, které v systému SPAD stojí za hřích.

Akcie: 11 příznaků býčího syndromu Akcie: 11 příznaků býčího syndromu

"Existují lež, hnusná lež a statistika," řekl jednou Samuel Clemens, známější pod svým literárním pseudonymem Mark Twain. Pochopitelně nemohl tušit, jak jeho slova v některých evropských zemích dojdou bezezbytku naplnění. Naštěstí není statistika jako statistika, některá je dokonce pro tržní orientační běžce životně nutná. Pro posouzení, v jaké fázi se trh právě nachází, existují různé metodické přístupy: Jedni věští z karet, druzí mají šestý smysl, průměrnému smrtelníkovi ovšem nezbývá než neustále analyzovat duhově pestrou škálu dat, jež každým dnem míří na trh. Jaké veličiny sledovat a jak je interpretovat?

Akcie: Kam se vydá trh? Indikátory mohou napovědět Akcie: Kam se vydá trh? Indikátory mohou napovědět

Akciový trh může být na vrcholu, za jistých okolností by však mohl růstový trend pokračovat. Nelze ovšem vyloučit více či méně intenzivní korekci, po níž by následoval pád trhů. Zhruba takové odpovědi se dočkáte, když se zeptáte průměrného akciového analytika. Že takový neexistuje? Tak si udělejte vlastní názor.

(Ne)poučte se z investičních chyb! Jak přijít na burze o všechno? (Ne)poučte se z investičních chyb! Jak přijít na burze o všechno?

Když jdete pro maso, když kupujete auto, když jdete k holiči nebo jedete na dovolenou, vždy platí, že nižší cena je lepší volba. Když vstoupíte na parket, všechno je jinak. Cena akcie musí být taková, aby se vám zdála "důvěryhodná". A tím se dostáváme k jedné ze základních chyb, kterou na trhu můžete udělat - nechat se odradit příliš nízkou cenou.

GALERIE: 10 aut, která z vás udělají krále silnic GALERIE: 10 aut, která z vás udělají krále silnic

Zapomeňte aspoň o víkendu na akcie, dluhopisy a komodity. Podívejte se na 10 aut, která když dnes koupíte, můžete na nich časem docela slušně vydělat. A do té doby se můžete vozit jako králové, případně jako závodníci.

Krize naučila lidi šetřit a chodit do knihoven Krize naučila lidi šetřit a chodit do knihoven

Co tě nezabije, to tě posílí. Toto staré pravidlo platí odnepaměti a rozhodně se nevyhýbá ani ekonomice a finančním trhům. Nedávná krize "zabila" hodně firem. Server MarketPop se podíval na to, zda a jak jsme my přeživší po recesi silnější, a také na to, co jsme se díky krizi naučili.

10 nejlepších akcií na rok 2011 10 nejlepších akcií na rok 2011

Těm, kterým je český segment SPAD malý, nezbývá než se porozhlédnout za hranicemi. Inspirací jim může být výběr, který pro příští rok udělala americká CNBC.

NWR: Bude v roce 2011 zlatým dolem? NWR: Bude v roce 2011 zlatým dolem?

NWR se s velkou pravděpodobností stane králem pražské burzy za rok 2010. Otazníkem pro investory zůstává rok 2011. Nebylo růstu už dost? Nebo byla akcie tak brutálně levná, že stále nabízí velmi zajímavý výnos?

ČEZ? Podle švýcarské zprávy ztrátová investice! ČEZ? Podle švýcarské zprávy ztrátová investice!

Držíte akcie ČEZu? Raději se ani nedívejte na kurzovní lístek – akcie ztratily od začátku roku přes 12 %! Akcie je vedle vetché ECM a mediální CETV jediná, která ztratila dvojciferný podíl z ceny. A poryv dobré nálady nečekejme ani v nejbližších dnech.

ČEKIA: Nejstabilnější obchodníci s cennými papíry na českém trhu ČEKIA: Nejstabilnější obchodníci s cennými papíry na českém trhu

V životě není nic bez rizika. A už vůbec ne na finančních trzích. Proto se každý investor musí s rizikem naučit žít. To znamená rozpoznat ho, naučit se ho řídit a eliminovat ho na nejnižší možnou úroveň. Teorie praví: "Riziko představuje pravděpodobnost, že výnos investice bude nižší, než jsme očekávali."

Historie insider tradingu: Významné kauzy historie Historie insider tradingu: Významné kauzy historie

Zámořským trhem znovu začíná hýbat insider trading. Federálové se vrhli na velké hráče na poli fondů a spekulace o tom, že by se šťára mohla rozšířit i na další velké finanční domy, se vzápětí postarala na burze o propad finančního sektoru jako celku.

Pražská burza: Dividendový Disneyland! Pražská burza: Dividendový Disneyland!

Srovnali jsme dividendové výnosy titulů v segmentu SPAD. Co jsme zjistili? I kdyby domácí emise v ročním horizontu neslibovaly ani korunu kapitálového výnosu, jsou zajímavé z pohledu dividendy. S trochou nadsázky lze říci, že se z pražského parketu se stal takřka dividendový Disneyland. Atrakcí je spousta a investor si může za pár drobných celkem užít.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.